Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
در ادامه اعتراض دانشجویان و درگیری‌ها

«بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر»

2009 December 10

«کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «درحالی‌که دانشجویان مصمم به ادامه اعتراض هستند، مسوولین با تقویت نیروهای شبه نظامی بسیج طرفدار دولت و به میدان آوردن آن‌ها برای مقابله با کسانی که خواستار تغییر هستند، جرقه‌های یک کشمکش داخلی را شعله‌ور می‌کنند؛ سیاستی که ممکن است منجر به گسترش شعله‌های این درگیری در مقیاس وسیع‌تری شود. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران هم‌چنین عمیقن نگران حداقل 130 دانشجویی است که در جریان تظاهرات روز شانزدهم آذرماه بازداشت شدند و ممکن است که مورد بدرفتاری و شکنجه در زندان قرار بگیرند.»

20091208-news-campainehumanright

هادی قائمی در این بیانیه درمورد خشونت اعمال شده در روز شانزده آذر گفته‌است:«مسوولین در جمهوری اسلامی با استفاده ابزاری از جوانان بسیجی علیه دانشجویان و مردم ایران، خشونت اعمال می‌کنند.»

وی درمورد سیاست به‌کار رفته در مقابله با جنبش اعتراضی مردم تاکیدکرد: «به نظر می‌رسد یکی از سیاست‌ها، استفاده از اعتراضات دانشجویی است و تلاش بر این است که با ایجاد آشوب، هرگونه انتقاد از دولت را خنثی کرده و آن را سرپا نگه‌دارند.

به گزارش مقامات رسمی، 165 مرد و 39 زن در روز شانزده آذر فقط در تهران بازداشت شدند و به نهادهای قضایی ارجاع داده شدند و بازداشت‌های وسیعی در دیگر شهرها که آمار دقیقی از ان در دست نیست انجام شده‌است.

به گزارش ایلنا، 86 نفر از آن‌ها پس از اعلام ندامت درحضور مقام قضایی، آزاد شدند که البته این امکان وجود دارد که برخی از بازداشت شدگان تحت فشار اقدام به اعلام ندامت کرده باشند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران یادآوری می‌کند که درجریان 18 تیر امسال، تعدادی از دانشجویان در زندان در اثر بدرفتاری و شکنجه کشته شدند.

مجید توکلی، دانشجوی دانشگاه امیرکبیر که در سال 1385 بازداشت شد و 15 ماه در زندان بود و مجددا در تیرماه 1388 بازداشت و پس از 3 ماه آزاد شده‌بود، در روز شانزده آذرماه پس از ارایه سخنرانی در جمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر هنگام خروج از این دانشگاه بازداشت شد. به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، در روز 16 آذر ماه «مجید توکلی رهبر اغتشاش گران بازداشت شد.». این خبرگزاری یادآوری کرده‌بود که مجید توکلی سابقه توهین به مقدسات اسلام دارد.

کامران آسا؛ برادر کیانوش آسا؛ دانشجوی علم و صنعت که در جریان تظاهرات 25 خرداد ماه  در تهران کشته شد، پس از ایراد سخنرانی در تجمع دانشجویان علم و صنعت در تهران، هنگام خروج از دانشگاه به همراه بیژن رضایی بازداشت شد. کامران آسا به همراه مادرش اخیرن نامه‌ای به قوه قضائیه نوشته وخواستار پاسخ‌گویی آن‌ها در مورد مرگ کیانوش شده‌اند.

بازداشت دانشجویان شناخته شده، هم‌چنان ادامه دارد. برای نمونه سهراب کریمی؛ دانشجوی فعال کرد در روز 16 آذرماه در قروه در منزل خود بازداشت شد. سهراب قبلن در سال 1386 در روز دانشجو بازداشت شده بود. امسال نیز در اردیبهشت ماه  بار دیگر بازداشت شد.

در یک اقدام دیگری، روزنامه مستقل «حیات‌نو» بخاطر گزارش از نقش بسیجیان شبه نظامی در روز دانشجو بسته شد. حیات‌نو از جمله معدود روزنامه‌های مستقلی است که هنوز در جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شوند. هئیت نظارت بر مطبوعات پرونده این روزنامه را به‌خاطر حجم بسیار زیاد گزارش‌های سیاسی به قوه قضائیه ارجاع داد. صاحب‌امتیاز حیات‌نو هادی خامنه‌ای؛ برادر رهبر جمهوری اسلامی است.

در گزارش حیات نو آمده‌بود که عکاس این روزنامه که مجوز عکس‌برداری داشت علیرغم نشان‌دادن مجوز مورد ضرب و شتم قرارگرفت.

متن گزارش حیات‌نو خلاصه‌ای است از اتفاقاتی که در روز شانزده آذر افتاده و دربرگیرنده وسعت اعتراضات، و استفاده از نیروهای بسیج و لباس شخصی برای مقابله با دانشجویان بود؛ چیزی که مسوولین در ایران تلاش کرده بودند تا از نگاه مردم دور نگهدارند.

در ادامه تظاهرات دانشجویان در دانشگاه تهران در روز 17 آذرماه، دوباره نیروهای بسیج، دانشجویان را به داخل ساختمان‌ها هل دادند و به گفته شاهدین عینی که به کمپین گزارش دادند، ماموران بسیج و لباس شخصی، شیشه درها و پنجره‌ها را شکسته و با آن به دانشجویانی که به داخل ساختمان دانشکده فنی کشانده شده بودند، حمله کردند. به گزارش شاهدین، برخی از نیروهای بسیج کلت کمری به همراه داشتند.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران به مقامات جمهوری اسلامی ایران اعتراض کرده و خواستار پایان‌دادن به سرکوب خشونت بار علیه معترضین است. کمپین تاکید دارد که مقامات باید  استفاده از نیروهای شبه نظامی بسیج را با هدف به راه انداختن جنگ خطرناک بین مردم، متوقف کند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,