Saturday, 18 July 2015
23 October 2020
صدای انفجار شنیده شده است،

«درگیری مسلحانه در پای‌گاه سازمان سیا در کابل»

2011 September 26

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه یک‌شنبه، 25 سپتامبر، از یکی از محله‌های کابل و در نزدیکی ساختمانی که گفته می‌شود مرکز اطلاعات آمریکا، سیا، در افغانستان در آن واقع شده است صدای یک انفجار و در پی آن، صدای تیراندازی به گوش رسیده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، یک مقام آمریکایی تایید کرده که این حمله به یکی از مراکز آنان در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان صورت گرفته است اما مسوولان سازمان سیا هنوز در این زمینه ابراز نظری نکرده‌اند.

در همان‌حال، یک مقام اداره اطلاعات افغانستان گفته است که در جریان این حادثه، دست‌کم دو نفر، یک آمریکایی و یک افغان، کشته شده است.

هنوز مقامات رسمی مشخص نکرده‌اند که آیا درگیری در داخل پای‌گاه آمریکاییان روی داده و یا در نزدیکی این محل.

یک مقام آمریکایی که از اعلام نامش خودداری کرد، گفت که تحقیقات در این زمینه آغاز شده است اما در این مورد جزییات بیش‌تری ارایه نداد.

گزارش شده است که پس از وقوع انفجار، تیراندازی حدود ده دقیقه ادامه داشته است.

پای‌گاهی که مورد حمله قرار گرفته، در چهاراه آریانا و در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری افغانستان موقعیت دارد و این منطقه به روی رفت و آمد مردم عادی مسدود است و از آن به شدت محافظت می‌شود.

هویت فرد مهاجم هنوز روشن نیست، اما برخی گزارش‌ها حاکی‌ست که این فرد از کارمندان افغان این پای‌گاه بوده است.

یک منبع در کاخ ریاست جمهوری افغانستان گفت: «پس از آن‌که صدای انفجار به‌گوش رسید، محافظان CIA به سوی یک موتر (خودرو) مربوط به ارتش افغانستان که از محل عبور می‌کرد، تیراندازی کردند، چون تصور می‌کردند که از این موتر به آن‌ها حمله شده است.»

او گفت که در نتیجه این تیراندازی، دو سرباز ارتش، یک محافظ امنیتی CIA و یک محافظ ریاست جمهوری افغانستان زخمی شدند.

این حمله دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که مردان مسلح به ساختمانی در نزدیکی سفارت آمریکا در کابل حمله کرده و از آن‌جا به پرتاب راکت به اطراف این سفارت پرداختند.

در همین حمله، به سوی مراکز ناتو در کابل نیز راکت پرتاب شد.

اوایل این هفته، در اثر یک حمله انتحاری دیگر در کابل، برهان‌الدین ربانی، رییس جمهوری پیشین و رییس شورای عالی صلح افغانستان کشته شد.

بیشتر بخوانید:

«پایان عملیات مسلحانه طالبان در کابل»

«پاکستان در ترور استاد ربانی دست دارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,