Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
چهارم مهر- بیست‌وششم سپتامبر

«تقویم تاریخ چهارم مهر»

2011 September 26

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

422 میلادی- عهدنامه صلحی که قبلن امضا شده بود و به جنگ دو ساله بین ایران و روم پایان داد، در چنین روزی مبادله شد. در تاریخ، از این جنگ دو ساله به عنوان «جنگ مذهبی ایران و روم» یاد شده، زیرا که پیش از امضای معاهده صلح، پیروان آیین زرتشت در روم، و مسیحیان در ایران از آزادی مذهب برخوردار نبودند.

ایرانیان در این جنگ که «بهرام پنجم» (بهرام گور) فرمان‌دهی یگان‌های ایران را بر عهده داشت، به پیروزی رسیدند و پس از آن امپراتور روم ضمن معاهده صلح متعهد شد که در امور ارمنستان مداخله نداشته باشد.

بهرام پنجم یا بهرام گور پادشاه ساسانی که به جای پدرش، «یزدگرد یکم»، بر تخت نشست.

1898 میلادی- «جورج گرشوین» (George Gershwin) در بروکلین، نیویورک به دنیا آمد. وی از برجسته‌ترین  آهنگ‌سازان آمریکایی بود. او به طور عمده برای «تاتر موزیکال برادوی» (Broadway) موسیقی می‌نوشت. آثار او در دو سبک همگانی‌پسند و کلاسیک سده بیستم شناخته شده هستند.

این آهنگ‌ساز در یک خانواده مهاجر روسی-یهودی متولد شد و بیش‌تر کارهای آوازی و نمایشی خود را با هم‌کاری برادر بزرگ‌تر خود، «آیرا گرشوین» نوشت. بسیاری از آهنگ‌های او که در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی استفاده شده، به عنوان استانداردهای سبک جاز به‌شمار می‌آیند و آهنگ‌سازان و خوانندگان بی‌شماری آثار وی را بازنوازی و بازخوانی کرده‌اند.

یکی از به‌ترین آثارش «راپسودی به سبک بلو» (Rhapsody in Blue) است. قطعه‌ای که در سال 1924 برای تک‌نوازی پیانو و ارکستر جاز نوشته شد و در آن از ترکیب عناصر موسیقی کلاسیک با مفاهیم برگرفته از موسیقی جاز استفاده شده است.

2008 میلادی- «پل لئونارد نیومن» (Paul Leonard Newman) بازی‌گر و کارگردان آمریکایی درگذشت. او در اوهایو به دنیا آمد. پدرش یهودی آلمانی و مادرش مسیحی کاتولیک مجارستانی بود.

او در فیلم‌های گنگستری نقش آفرینی کرده است. در هفت سالگی برای اولین بار در اجرای تاتر «رابین هود» در مدرسه به روی صحنه رفت، در جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرد.

نیومن در سال ۱۹۵۳ در نمایشی به نام «پیک نیک» به روی صحنه تاتر رفت و اولین بار با فیلم «جام نقره‌ای» در سال ۱۹۵۴ وارد سینما شد. در فیلم‌های «کسی آن بالا مرا دوست دارد» (۱۹۵۶) و «گربه روی شیروانی داغ» (۱۹۵۸) در کنار «الیزابت تیلور» نقش‌آفرینی کرد.

جایزه اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش اول مرد برای ایفای نقش در فیلم «رنگ پول» در سال ۱۹۸۷ به‌ پل نیومن تعلق گرفت.

«تابستان گرم طولانی»، «تیرانداز چپ دست»، «پرنده شیرین جوانی»، «لوک خوش دست»، «پیروزی»، «پول توجیبی» و «آسمان‌خراش جهنمی» برخی از معروف‌ترین فیلم‌هایی بودند که پل نیومن در آن‌ها  به ایفای نقش پرداخت.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1789 میلادی- «توماس جفرسون» به سمت وزیر امورخارجه دولت تازه تاسیس آمریکا تعیین شد. در تاریخ ایالات متحده وی نخستین وزیر امورخارجه این کشور به‌شمار می‌رود.

1888 میلادی- «تی.‌اس.الیوت» شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد آمریکایی-بریتانیایی برنده جایزه نوبل ادبیات (۱۹۴۸)، در این‌روز متولد شد.

1960 میلادی- نخستین مناظره تلویزیونی از سری مناظرات تاریخی بین دو نامزد ریاست‌ جمهوری آمریکا، «ریچارد نیکسون» و «جان اف. کندی» که بین ۸۵ تا ۱۲۰ میلیون بیننده را به خود اختصاص داد، روی آنتن تلویزیون رفت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,