Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«برخی‌ها در رسیدگی به پرونده اختلاس اخلال می‌کنند»

2011 September 29

خبر / رادیو کوچه

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، 28 سپتامبر، اظهار داشت که این قوه بر سر رسیدگی به بعضی از پرونده‌های فساد اقتصادی با کسانی که می‌خواهند جلوی این کار را بگیرند در‌گیر است.

او بدون این‌که به هویت افراد مورد نظرش اشاره کند گفت: «عده‌ای برای اخلال در رسیدگی به این پرونده‌ها مانع تراشی می‌کنند، اما قوه قضاییه برای اقتدار خود جنگ خواهد کرد.»

آقای لاریجانی هشدار داد که با آن‌چه وی «تخریب‌گران» قوه قضاییه خوانده، برخورد خواهد شد و افزود: «اخلال‌گران بدانند که در بررسی پرونده‌ها تا هر کجا و هر مسوولی که باشد، دست‌گاه قضایی آن را پی‌گیری خواهد کرد.»

او گفت: «قوه قضاییه ۵۰ روز است که به پرونده اختلاس رسیدگی می‌کند و اگر قوه قضاییه وارد معرکه نمی‌شد، هیچ اقدامی از سوی دیگر دست‌گاه‌ها نمی‌توانست صورت بگیرد.»

مقامات قوه قضاییه از صدور قرار بازداشت برای ۲۲ نفر از متهمان پرونده اختلاس بزرگ و بازداشت تعدادی از آن‌ها، از جمله رییس شعبه بانک صادرات اهواز و تعدادی از مدیران این شعبه، مدیر بانک ملی شعبه کیش و متهم اصلی پرونده (صاحب شرکت‌های سرمایه‌گذاری) خبر داده‌اند.

بعضی رسانه‌ها در ایران از هنگام خبرساز شدن ماجرای این اختلاس، از دست داشتن مقامات عالی رتبه دولتی و نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در فساد بانکی سخن می‌گفتند.

برخی از این رسانه‌ها مدارکی منتشر کردند که به گفته آن‌ها از مربوط بودن اسفندیار رحیم‌مشایی، رییس دفتر رییس جمهوری با متهم اصلی پرونده اختلاس حکایت داشت.

امروز هم محمد جهرمی، مدیرعامل برکنار‌شده بانک صادرات ایران با صدور بیانیه‌ای، اعضای کمیته منتخب دولت را تلویحن متهم کرد که از عوامل اصلی اختلاس حمایت می‌کنند و به همین دلیل تلاش دارند که او را مقصر اصلی ماجرا جلوه دهند.

این در حالی است که به گزارش رسانه‌های ایران، وزیران اطلاعات و اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی ایران عضو این کمیته هستند.

این کمیته دیروز آقای جهرمی را به دلیل عدم نظارت لازم و عدول از مقررات احتیاطی بانک مرکزی در صدور اعتبارات اسنادی از مدیریت بانک صادرات برکنار کرده بود.

آقای جهرمی در بیانیه خود نوشته است که در آینده افراد مرتبط با فساد بانکی را معرفی خواهد کرد.

وی هم‌چنین از خروج مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران از کشور و سفر به کانادا خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

«مدیرعامل بانک ملی استعفا کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,