Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
هفتم مهر- بیست‌ونهم سپتامبر

«تقویم تاریخ هفتم مهر»

2011 September 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1547 میلادی- بر طبق برخی منابع تاریخی «دون میگل د سروانتس ساآودرا»  (‎Don Miguel de Cervantes Saavedra)‏ رمان‌نویس، شاعر، نقاش و نمایشنامه‌نویس اسپانیایی در این روز متولد شده است.

رمان مشهور «دون کیشوت» اثر اوست. به وی لقب «شاهزاده‌ی نبوغ» داده‌اند.

وی در سال ۱۵۶۹ به دستور فلیپه دوم پادشاه وقت اسپانیا برای شرکت در جنگ به ایتالیا سفر کرد. سروانتس در «جنگ لپانتو» (Lepanto) شرکت داشت. دست چپ او در این جنگ آسیب دید.

1902 میلادی- «امیل زولا» نویسنده تاثیرگذار فرانسوی درگذشت. شاخص‌ترین چهره مکتب ادبی ناتورالیسم و چهره‌ای مهم در آزادی‌خواهی سیاسی فرانسه است. از معروف‌ترین رمان‌های او می‌توان به «ژرمینال»، «نانا» و «آدم‌کشی» اشاره کرد.

زولا هم‌چون «دیکنز» نویسندگی را در ابتدا با روزنامه‌نگاری شروع کرد و بعدها یکی از پرکارترین ادیبان اروپا شد و ده‌ها رمان قطور نوشت. او توجه زیادی به مقولات اجتماعی داشت و طرف‌دار بزرگ آزادی و عدالت و مدافع آشتی‌ناپذیر طبقه زحمت‌کش اجتماع بود. زولا در رمان «نانا» به ابتذال اخلاق در جامعه اشرافی اشاره می‌کند و در رمان «آدم‌کش»، فقر کارگران را نشان می‌دهد.

آثار او که به فارسی برگردانده شده است، عبارتند از: «دارایی خانواده روگن»، «زمین»، «سهم سگان شکاری»، «آسوموار»، «شکست»، «شاه‌کار»، «رویا»، «ژرمینال»، «پول‌ و ‌‌زندگی»، «نانا»، «چه‌شیرین است زندگی»  و «دکتر پاسکال».

1911 میلادی- کشور لیبی از اوایل قرن شانزدهم میلادی بخشی از قلمرو امپراتوری عثمانی بود و در سال 1835 مستقیمن تحت نظارت دولت عثمانی قرار گرفت. دولت ایتالیا از ضعف دولت عثمانی استفاده و در چنین روزی، این کشور را از دست امپراتوری عثمانی خارج کرد. این جنگ منشا تشکیل کشور لیبی شد. این سرزمین تا آن زمان بیش‌تر به «طرابلس غرب» معروف بود. لیبی در جریان جنگ جهانی اول تحت استعمار کامل ایتالیا قرار گرفت اما در 1951، استقلال خود را اعلام کرد.

2010 میلادی- هم‌چنین در این روز «تونی کرتیس» (Tony Curtis) بازی‌گر آمریکایی نیز درگذشت. وی با نام حقیقی «برنارد شوارتز» (Bernard Schwartz) در سال ۱۹۲۵ در نیویورک متولد شد. پس از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۹ اولین نقش سینمایی خود را به عهده گرفت.

تونی کرتیس در اواخر دهه ۱۹۴۰ به سینما راه یافت. وی با بازی در فیلم «ستیزه‌جویان» به کارگردانی «استنلی کریمر» نامزد جایزه اسکار شد. در سال ۱۹۵۹ با فیلم کمدی «بعضی‌ها داغشو دوست دارند» به کارگردانی «بیلی وایلدر» (Billy Wilder) به شهرت جهانی رسید. بازی او در فیلم «اسپارتاکوس» به کارگردانی «استنلی کوبریک» در یادها خواهد ماند.

تونی کرتیس در بیست سال آخر زندگی در کنار بازی‌گری، به عنوان نقاش نیز مطرح شد. در سال ۲۰۰۵ کتاب خاطرات خود را با عنوان «یک شاهزاده آمریکایی» منتشر کرد.

1320 خورشیدی- عده‌ای از اعضای مارکسیست مشهور، از جمله «ایرج اسکندری»، «بزرگ علوی»، «عبدالحسین نوشین»، «احسان طبری»، «خلیل ملکی» و «رضا روستا»، حزب توده ایران را بنیان نهاده و «سلیمان‌میرزا اسکندری» را به ریاست آن برگزیدند. حزب توده ایران سازمان اصلی چپ در تاریخ معاصر ایران است. این حزب به عنوان وارث سوسیال‌دموکراسی عهد مشروطه و حزب کمونیست ایران در مهرماه سال ۱۳۲۰ در تهران تاسیس شد.

این حزب مهم‌ترین اهداف خود در ایران را بسیج همه نیروها علیه فاشیسم و دفاع از شوروی، دفاع از زحمت‌کشان و متشکل کردن آن‌ها در ایران و مبارزه برای دمکراسی اعلام کرد.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1789 میلادی- ارتش ایالات متحده با 700 سرباز تشکیل شد. کشتی جنگی نیز برای این ارتش ساخته شد که هم اکنون در بندر بوستون قرار دارد.

1901 میلادی- دکتر «انریکو فرمی» (Enrico Fermi) که به پدر «بمب اتمی» شهرت دارد در این‌روز در ایتالیا به‌دنیا آمد و تا سال 1938 در دانشگاه رم تدریس کرد و در آ‌ن‌جا بود که به پیش‌رفت‌هایی در زمینه شناخت و نیروی مواد متشکله هسته اتم دست یافت. و برنده جایزه نوبل سال 1938 در فیزیک شد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,