Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
تمام رخ- سندی جدید از «ویکی‌لیکس»

«احمدی‌نژاد ناراضی از نامه‌نگاری با رهبری»

2011 September 30

آرش حسینی پژوه/ رادیو کوچه

«ویکی‌لیکس» را این روزها خیلی‌ها می‌شناسند، سازمانی که به ارایه اسناد محرمانه مشهور است و مدعی است بیش از یک میلیون سند محرمانه در اختیار دارد.

«ویکی‌لیکس» پس از این‌که اسناد محرمانه‌ای در خصوص جنگ عراق و افغانستان منتشر کرد، از نوامبر سال 2010 اقدام به انتشار اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا کرده است، در میان این اسناد، سند‌هایی نیز مربوط به ایران منتشر شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یکی از تازه‌ترین اسنادی که در مورد ایران و روابط دیپلماتیک آن منتشر شده است، گزارش دیدار «اسفندیار رحیم‌مشایی» و  «پوستل سفیر اتریش در تهران» است.

در این سند ادعا شده که سفیر اتریش به درخواست «اسفندیار رحیم‌مشایی» در دفتر وی دیداری داشته است، که در این دیدار رحیم مشایی به موازی کاری‌ها در دست‌گاه دیپلماسی ایران اشاره کرده و مشاوران رهبری را عاملان سنگ‌اندازی برای رسیدن به توافق با غرب معرفی کرده و از دل‌خوری احمدی‌نژاد حرف زده است.

مشاوران سنگ‌انداز رهبری

«ویکی‌لیکس» مدعی شده که در این دیدار گفت‌وگو‌ها بر سر مسئله اتمی آغاز شده است، و پوستل از مشایی پرسیده است که: «شما وعده داده بودید که در ماه سپتامبر، نماینده ایران به ژنو می‌آید و رفتاری سازنده خواهد داشت، پس چرا در دیدار یکم اکتبر چنین رفتاری از سوی او دیده نشد؟»

مشایی در پاسخ این پرسش به  اشکال‌تراشانی که توانسته‌اند دولت ایران را متقاعد کنند که اکنون زمان خوبی برای رفتن به جلو و دادن پیشنهاد به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیست اشاره می‌کند، و ادامه می‌دهد: «این اشکال‌تراشان منفی‌باف بر این نظر بودند که ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی شده ندارد که 1200 کیلوی آن را طبق پیشنهاد به غرب تحویل بدهد، کار‌ها خراب می‌شود اگر طرف مقابل به تعهد خود عمل نکند.»

پوستل در همین رابطه از مشایی می‌پرسد که این اشکال‌تراشان چه کسانی بوده‌اند، غرب باید بداند که این‌ها چه کسانی هستند، که مشایی پاسخ می‌دهد: «اگرچه علی‌اکبر ولایتی، در مورد سیاست خارجی، قبلن بیش‌ترین نفوذ را در دفتر رهبری داشته است، اما اینک کمال خرازی، وزیر خارجه پیشین نفوذ بیش‌تری دارد. او کسی است که رهبری را از پذیرفتن پیشنهاد کشورهای پنچ + یک و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، منصرف کرده است. دیگر مخالفان با نفوذ که با معامله مخالف بودند، عبارتند از دبیران پیشین شورای عالی امنیت ملی، یعنی «حسن روحانی» و «علی لاریجانی» که اینک مشاوران رهبری در مورد پرونده هسته‌ای هستند.»

ایران مایل به مذاکره با آمریکا

در ادامه این گزارش، «ویکی‌لیکس» مدعی می‌شود که، مشایی گفته است ایران هنوز به گفت‌وگو با آمریکا علاقه‌مند است، و می‌گوید: «هیت نمایندگی ایران برای گفت‌وگوهای اول اکتبر به ژنو آمد چون به گفت‌وگو با آمریکا علاقه‌مند است، به‌خصوص به گفت‌وگوی دو جانبه با آمریکا علاقه‌مند است.»

مشایی در ادامه گفته است که، ایران از گفت‌وگو با روسیه و فرانسه احساس خوبی ندارد و ترجیح می‌دهد به‌طور مستقیم با آمریکا گفت‌وگو کند، مشایی به سنگ‌اندازی‌های انگلستان در این گفت‌وگوها نیز اشاره کرده است.

این سند در حالی از سوی «ویکی‌لیکس» منتشر شده است که طی یک سال گذشته رسانه‌های مختلف اخباری از دیدار مشایی و سفیر اتریش منتشر کرده بودند که هیچ یک تکذیب نیز نشده است.

اسفندیار رحیم‌مشایی در ادامه از دل‌خوری احمدی‌نژاد می‌گوید، وی با اشاره به ارسال نامه تبریک از سوی محمود احمدی‌نژاد برای «باراک اوباما»، ارسال این نامه را نشانه علاقه احمدی‌نژاد به گفت‌وگوی دو جانبه با آمریکا می‌داند.

مشایی اما در ادامه از دل‌خوری احمدی‌نژاد برای پاسخ نگرفتن نامه‌اش می‌گوید: «احمدی‌نژاد از این‌که نامه‌اش از سوی اوباما پاسخ نگرفت دل‌خور شد، و وقتی دید اوباما به جای پاسخ دادن به احمدی‌نژاد برای آیت‌اله خامنه‌ای نامه نوشته است به شدت ناراحت شد.»

مشایی ادامه داد: «این کار اوباما اثر بسیار منفی بر احمدی‌نژاد گذاشت، زیرا او مردی بسیار مغرور است.»

مشایی مدعی می‌شود که انتخاب احمدی‌نژاد با اکثریت بزرگی از شرکت کنندگان در انتخابات موقعیت او را بسیار مستحکم کرده بود در حالی که مقامات ایرانی بر این باور بودند که اوباما در موقعیت ضعیف‌تری قرار دارد، چرا که در مورد ایران نتوانسته به پیروزی برسد، و به همین دلیل است که حکومت او نیازمند برداشتن قدم‌های بیش‌تری است.

گفتنی‌است، این سند در حالی از سوی «ویکی‌لیکس» منتشر شده است که طی یک سال گذشته رسانه‌های مختلف اخباری از دیدار مشایی و سفیر اتریش منتشر کرده بودند که هیچ یک تکذیب نیز نشده است.

انتشار این سند در حالی صورت می‌گیرد که مشایی زیر فشار انتقادهاست و نزدیکان وی جریان انحرافی خوانده می‌شوند و نیز اخبار پیرامون سفر او به نیویورک، رفتن، ماندن و حتا نرفتنش به نیویورک نیز در هاله‌ای از ابهام است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,