Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
شاد و تندرست

«کارت قرمز در کنار خیابان»

2011 September 29

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

هفته‌ی پیش برای ورزش ایران هم‌راه بود با خبرهای ریز و درشت که هم‌چنان تعداد اتفاقات ناخوشایند بیش از پیش‌آمدهای شیرین آن بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم‌های فوتبال «ذوب‌آهن» و «سپاهان» دو نماینده‌ی شایسته‌ی دوره‌های پیشین، از مسابقات فوتبال جام باش‌گاه‌های آسیا حذف شدند. گرچه که عوامل پرشماری در این موضوع دخیل بودند اما همگان در این مورد هم نظرند که ضعف مدیریت در ورزش ما عامل اصلی پیش آمدن این افتضاحات بود. با کمال شرم‌ساری اکنون کسانی سکان ورزش ما را در دست دارند که از بررسی اسم یک بازی‌کن در لیست محرومان عاجزند، حضور در رده‌های بالای فوتبال آسیا پیش‌کش‌مان. با تمام این توصیف‌ها سرانجام و برای نخستین بار در تاریخ فوتبال جهان افتخار حذف یک تیم باش‌گاهی با دو برد پیاپی در بازی رفت و برگشت، نصیب کشور ما شد تا در تمام اتفاقات عجیب و غریب دنیا باز هم رکورددار باشیم.

————————————————–

در هفته‌ی گذشته دوباره سر یک زخم کهنه‌ی دیگر باز شد که همانا از یاد بردن قهرمانان و پیش‌کسوتان ورزش ما و شرایط دردناک کنونی زندگی آن‌ها باشد. موضوعی که مردم ما متاسفانه دیگر به آن عادت کرده‌اند. این بار برنامه‌ی «نود» دست‌فروشی و زندگی سخت و دردناک یکی از داوران ملی ما را به نمایش گذاشت. «عباس‌چناری» با 20 سال سابقه‌ی قضاوت ملی اکنون در کنار خیابان عروسک می‌فروشد. همین چند روز پیش از آن بود که باخبر شدیم «ایرج‌خدری» از بسکتبالیست‌های سابق تیم‌ملی نیز که با بیماری سختی دست و پنجه نرم می‌کند به همین کار مشغول است.

————————————————–

در خبری دیگر یک روزنامه‌ی «چینی» فاش ساخت که وقتی که نماینده‌ی آن‌ها بازی‌کنان تیم‌ملی بسکتبال ایران و به ویژه «حامدحدادی» را برای بستن قراداد زیر نظر داشته‌اند، رد آن‌ها را در یک «کلاب» شبانه پیدا کرده‌اند آن هم درست پیش از یک بازی مهم ملی با تیم «اردن»، بازی که به حذف ما از مسابقات قهرمانی آسیا و عدم راه‌یابی ما به مسابقات المپیک انجامید.

در این‌که بی‌مسوولیتی بازی‌کنان و مربیان آن‌ها نقش اساسی در این اتفاق داشته است هیچ شکی نیست اما باید دید چه محدودیت‌ها و فشارهایی در جامعه‌ی ایرانی یک جوان ورزش‌کار را به جایی می‌رساند که حاضر نیست تا هیچ فرصتی را برای خوش‌گذرانی از دست بدهد حتا اگر شب پیش از یک مسابقه‌ی ملی باشد.

————————————————–

در کنار این همه خبرهای بد و ناامیدکننده، حرکت «فرهاد مجیدی» در خداحافظی از تیم ملی اقدامی بود که تحسین بسیاری را برانگیخت. «مجیدی» که تا پیش از این و با وجود محبوبیت ورزشی‌اش، به سبب حمایت‌هایش از «محمود احمدی‌نژاد» در جریانات پس از انتخابات تصویر مخدوشی از خود در ذهن مردم به جای گذارده بود، با این اقدام خود نام خود را دوباره بر سر زبان‌ها انداخت.

«مجیدی» با نوشتن نامه‌ای و با تشکر از اعتمادی که مردم و مربیان تیم ملی به او دارند، اعلام کرد برای آن‌که جوانان آینده‌دار فوتبال ما جای‌گاه خود را در تیم ملی بیابند و بازی‌کنانی مانند او جایشان را تنگ نکرده باشند، برای همیشه از تیم‌ملی فوتبال خداحافظی خواهد کرد. این حرکت سبب شد که بسیاری از پیش‌کسوتان فوتبال زبان به ستایش او بگشایند. خبر خوش دیگر این بود که ظاهرن دست دادن بچه‌های تیم‌ملی والیبال با خانم داور «قزاقستانی» برای والیبال ما خوش‌یمن بود و به لطف زحمات جوانان زحمت‌کش ما، تیم‌ملی به فینال مسابقات قهرمانی آسیا راه یافت.

————————————————–

با ممنوع شدن گاوبازی در ایالت «کاتالونیای» اسپانیا، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین قطب‌های گاوبازی در اسپانیا نیز پس از صدها سال فعالیت تعطیل شد. گرچه که بسیاری از اسپانیایی‌ها که طرف‌دار گاوبازی هستند آن را نوعی ورزش و یا حتا هنر به شمار می‌آورند اما مخالفان گاوبازی آن را آیین کشتار و خون‌ریزی می‌دانند.

و سرانجام پس از سال‌ها و با تلاش و فعالیت ویژه‌ی طرف‌داران حقوق حیوانات، این حرفه به خطر افتاد و با روشن‌تر شدن افکار عمومی در سال‌های اخیر مردم از تماشای گاوهای خونین کم‌تر لذت می‌برند. در چند سال اخیر به تدریج کشورهای بیش‌تری به جمع تحریم‌کنندگان این نمایش احمقانه پیوستند و سرانجام در «کاتالونیا» که آخرین پای‌گاه و خاست‌گاه گاوبازی هم هست حکم ممنوعیتش صادر شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,