Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
هشتم مهر – سی‌ام سپتامبر

«تقویم تاریخ هشتم مهرماه»

2011 September 30

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1388 خورشیدی: «ثبت جهانی نوروز» به عنوان میراث غیر ملموس جهانی. پس از سال‌ها انتظار و ارائه درخواست ثبت جهانی نوروز به سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد بنا به پیش‌نهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در نشستی این روز را به ‌عنوان روز جهانی عید نوروز، با ریشه ایرانی به ‌رسمیت شناخت و به ثبت جهانی رساند.

 در متن به تصویب رسیده در مجمع عمومی سازمان ملل، نوروز، جشنی با ریشه ایرانی که قدمتی بیش از سه هزار سال دارد و امروزه بیش از سی‌صد میلیون نفر آن را جشن می‌گیرند، توصیف شده ‌است و در هفتم فروردین ۱۳۸۹ نخستین دوره جشن جهانی نوروز در تهران برگزار شد و این شهر به عنوان «دبیرخانه نوروز» شناخته شد.

نوروز برابر با اول فروردین‌ماه تقویم خورشیدی جشن آغاز سال و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاست‌گاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. امروزه زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است.

1269 خورشیدی: زادروز «سیداحمد کسروی تبریزی» تاریخ‌نویس، زبان‌شناس و پژوهش‌گر ایرانی. دو کتاب وی به نام‌های «تاریخ مشروطه ایران» و «تاریخ هجده‌ساله آذربایجان» از مهم‌ترین آثار مربوط به تاریخ جنبش مشروطه‌خواهی ایران است و هنوز به آن‌ها استناد می‌شود. وی مبلغ «پاک‌دینی» یا همان «زدودن خرافات از مذهب» نیز بود.

در اواخر عمر، نوشته‌های کسروی بسیار تندتر شد و او کتاب‌ها و نوشتارهایی حاوی حملات شدید به برخی از شاعران فارسی‌گو، بهاییت، صوفی‌گری، شیعه و شیخی‌گری را منتشر کرد. سیداحمد کسروی سرانجام در سن پنجا‌ه‌و‌پنج سالگی در سال 1324 در داخل ساختمان کاخ دادگستری تهران در سکوت دولت و روشن‌فکران وقت، با فتوای «آیت‌‌اله بروجردی» و «آیت‌‌اله صدر» توسط گروه فداییان اسلام به اتهام الحاد و ارتداد، با ضربات متعدد چاقو به قتل رسید.

1955 میلادی: سال‌روز درگذشت «جیمز بایرن دین» (James Byron Dean) بازی‌گر آمریکایی هالیوود و نامزد جایزه اسکار. جیمز در سال ۱۹۳۱ در ایندیانای آمریکا زاده شد. در هجده سالگی به کالیفرنیا رفت و در رشته تاتر دانش‌گاه یوسی‌ال‌ای به تحصیل پرداخت. نخستین نقش نمایشی را در ۱۹۵۰ بازی کرد و پس از آن به نیویورک رفت.

 او در طول دوران کوتاه بازی‌گری خود برای اولین بار در سال ۱۹۵۱ در فیلم «ملوان برحذر» بازی کرد. در سال ۱۹۵۵ نخستین نقش مهم خود را در فیلم «شرق بهشت» ایفا کرد و سپس در فاصله چند ماه در دو فیلم «غول» و «شورش بی‌دلیل» پشت سرهم بازی کرد و اما در نهایت جیمز در چنین روزی و  در سن بیست‌و‌چهار سالگی در اثر سانحه تصادف رانندگی کشته شد.

1951 میلادی: س‌‌ام سپتامبر برابر با هشتم مهرماه، «روز جهانی ناشنوایان» نام گذاری شده است و  هفته چهارم سپتامبر، هفته جهانی ناشنوایان نام دارد و در سراسر دنیا به مناسبت بزرگ‌داشت ناشنوایان مراسمی برگزار می‌شود.

به نقل از فدراسیون جهانی ناشنوایان هدف از این جشن، ترفیع فرهنگ ناشنوایان، دانسته‌هایی از زبان علم و اشاره، آگاهی مقامات و سیاست‌مداران جامعه شنوا و هم‌چنین عموم مردم از دست‌اوردهای این قشر و مشکلاتی که جامعه ناشنوایان با آن‌ها روبه‌رو هستند، می‌باشد.

برخی دیگر از روی‌دادها امروز

_____________________________________

1941 میلادی: کشتار ۳۳٬۷۷۱ یهودی به‌دست یک واحد ویژه «اس اس» آلمان نازی در دره تنگی به نام «بابی یار» در نزدیکی اوکراین در زمان سی‌و‌شش‌ ساعت و در این روز به پایان رسید. این واقعه هولوکاستی به «قتل‌عام بابی یار» شهرت یافت.

1380 خورشیدی: سال‌روز در گذشت «مهین دیهیم» بازیگر سینما، تتاتر و تلویزیون ایران.

1452 میلادی: حدود یک سال پیش از پایان قرون وسطا، نخستین کتاب با دست‌گاه چاپ «یوهان گوتنبرگ» به چاپ رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,