Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«درخواست ۱۶ سال زندان برای خبرنگار تاجیک»

2011 September 30

 کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 قرار است دادگاه شهر «خجند»، شمال تاجیکستان، بحث پرونده خبرنگار تاجیک «محمد یوسف اسماعیل» را روز دوشنبه ۳ اکتبر سال جاری به پایان ببرد. این در حالی‌ که در جلسه آخر دادگاهی او نماینده دادستانی از قاضی پرونده خواست تا این خبرنگار تاجیک را به ۱۶ سال زندان محکوم بکند. با توجه به قانون عفو تاجیکستان که شامل حال محمد یوسف اسماعیل نیز می‌شود، نماینده دادستانی گفت، حد عقل این حکم باید ۱۴ سال باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این درخواست غیر منتظره نماینده دادستانی خشم وکلای مدافع آقای «اسماعیل» را برانگیخت و آن‌ها از دادگاه تقاضا کردند، تا نفر تحت حمایتشان از تالار دادگاه آزاد کرده شود. «محبت جوره یوا» یکی از وکلای مدافع خبرنگار تاجیک می‌گوید، محمد یوسف اسماعیل قربانی منافع مقام‌داران ناحیه «اشت» منطقه ای در شمال تاجیکستان شده است و پرونده او فرمایشی است. به گفته او حتا در جریان مرافعه دادگاهی نه دعواگران و نه شاهدان قضیه اشتراک نداشتند.

 محمد یوسف اسماعیل هنوز ده ماه قبل از سوی نیروهای انتظامی تاجیکستان بازداشت و تا کنون در بازداشتگاهی در شهر «خجند» مرکز استان «سغد» نگه‌داری می‌شود. مقامات اورا در تحقیر و توهین مقام‌داران و برانگیزش کنه و خصومت ملی و مذهبی گناهکار می‌دانند. اما هم‌چنانی وکلای مدافع محمد یوسف اسماعیل می‌گویند، در طول ده ماه گذشته این اتهامات اثبات خود را نیافته است. محمد یوسف اسماعیل که بیش از پنجاه سال سن دارد، سال‌های آخر در نشریه «نور زندگی» فعالیت می‌کرد و بیش‌تر پیرامون وضع زندگی‌ ساکنان منطقه اشت می‌نوشت.

 وی در طول فعالیت خود بارها از کمبود معاش آموزگاران، وضع ناگوار کشاورزان و بی تفاوتی مقامداران منطقه اشت تاجیکستان به روزگار ساکنان مطالب نشر کرده بحث‌های را به پا نموده‌ بود. «نورالدین قرشی بایف» رهبر انجمن ملی رسانه‌های مستقل تاجیکستان، یک سازمان حامی حقوق خبرنگاران، می‌گوید مقامات منطقه اشت می‌خواهند با زندانی کردن محمد یوسف اسماعیل به دهان خبرنگاران قفل بزنند تا دیگر در افشاسازی کمبودهای ایشان اقدام نکنند.

 آقای قرشی بایف که در مرافعه دادگاهی محمد یوسف اسماعیل اشتراک می‌کرد، گفت وضع صحت او نگران کننده است و باید رها گشت و مورد طبابت قرار بگیرد. در همین حال کمیته دفاع از خبرنگاران نیز با یک بیانیه از مقامات تاجیک خواستار رهایی روزنامه‌نگار تاجیک محمد یوسف اسماعیل شده است. درخواستی که در طول ده ماه گذشته بارها صدا داده ولی‌ بدون پاسخ مانده است.

 خانواده محمد یوسف اسماعیل که در شرایط بدی زندگی می‌کنند چشم به راه تنها تامن کننده روزگار خود نشسته اند. آن‌ها می‌گویند، در خانواده آقای اسماعیل تنها خود او کار می‌کرد و از این حساب چرخ زندگی را می‌گرداند. حالا او در بازداشت‌گاه است و همسر و فرزندانش به سختی روز خود را سپری می‌کنند.

 اخیرن خبرنگاران تاجیک با جمع آوری مبلغی به خانواده او کمک کردند، ولی‌ این کمک‌ها اگرچی مدتی‌ شکم خانواده را سیر می‌کند ولی‌ همانا نمی‌تواند جای محمد یوسف اسماعیل را پر بکند. فرزند آخر این خبرنگار تاجیک که چند ماه قبل از بازداشتش روی دنیا آمده و «امید» نام دارد، ده ماه به این سو روی پدر خود را ندیده است و نمی‌داند که پدرش در کجا است و چی حال دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,