Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
براساس تحقیقات جدید

«سیب‌زمینی گیاهی گوشت خوار »

2009 December 10

تحقیقات جدید نشان می‌دهد سبزیجاتی مانند سیب‌زمینی و گوجه فرنگی گیاهانی بسیار کشنده بوده و می‌توانند حشرات را از بین ببرند.

به گزارش مهر، گیاه شناسان به تازگی و برای اولین بار دریافته‌اند که گیاهان، شکارچیان گوشت‌خواری هستند که به منظور باروری خود، حشرات را از بین می‌برند.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد گیاهانی مانند سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی حشرات کوچک را با کمک تارهای چسبناک ساقه خود به دام انداخته و می‌کشند و سپس موادغذایی موجود در بدن آن‌ها را جذب کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند. گمان می‌رود این رفتار گیاهی زمانی شکل گرفته که کیفیت غذایی خاک برای گیاهان کافی نبوده‌است.

گیاهان قاتل در میان گیاهانی شناسایی شده‌اند که گیاه‌شناسان معمولن از آن‌ها چشم‌پوشی کرد‌ اند .در واقع متخصصان برای یافتن این گیاهان در مناطق دور افتاده به جستجو می پرداخته‌اند اما در واقع تعداد گیاهان گوشتخوار موجود بیش از 50 درصد در جهان تخمین زده شده و این گیاهان در میان گونه‌هایی کشف شده‌اند که معمولن به عنوان گیاهانی بی‌خطر و لطیف شناخته می شده‌اند.

«پتونیا»، گیاه تنباکو، گوجه فرنگی، برخی گونه‌ها از سیب زمینی و نوعی گیاه از خانواده کلم‌ها از جمله گیاهان گوشتخوار شناسایی شده هستند. گیاه‌شناسان در باغ ملی گیاه شناسی اکنون بر این باورند که صدها نوع دیگر از گیاهان گوشتخوار که تا کنون به آن‌ها توجهی نشده‌است نیز در جهان وجود دارند.

براساس گزارش‌ها، در مطالعه این متخصصان آمده‌است، به دلیل این‌که بسیاری از گونه‌های گیاهی ویژگی‌های اولیه مرتبط با گونه‌های گوشتخوار را از دست داده‌اند، خصوصیت گوشتخواری بسیاری از آنها به صورت ناشناخته باقی مانده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,