Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای سی‌ام سپتامبر ۲۰۱۱»

2011 September 30

از سوی ماموران امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت شرعیاتی، از دراویش نعمت‌الهی یزد»

خبر / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش رسانه‌ منسوب به دراویش نعمت‌الهی، عباس شرعیاتی از دراویش گنابادی یزد صبح روز پنج‌شنبه، 29 سپتامبر، توسط ماموران امنیتی و افرادی موسوم به لباس‌شخصی بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، آقای شرعیاتی بدون ارایه حکم قضایی و قانونی از سوی ماموران بازداشت شده است.

لازم به اشاره است تاکنون از وضعیت و هم‌چنین دلیل و یا دلایل بازداشت عباس شرعیاتی گزارشی منتشر نشده است.

گفته می‌شود این بازداشت در پی اعتراض‌های دراویش در شهرستان کوار از توابع شیراز و درگیری‌ آن‌ها با نیروهای امنیتی و هم‌چنین تجمع تعدادی از دراویش مقابل زندان اوین صورت گرفته است.

…………………………………………………..

عبداله صالح:

«تا زمانی‌که رقیب‌ها در کشور باشند، استعفا نمی‌دهم»

خبر/ رادیو کوچه

علی عبداله صالح، رییس جمهوری یمن می‌گوید تا زمانی که رقبای اصلی وی، شامل یک ژنرال ارشد که به اوپوزیسیون پیوسته است و یک رهبر میلیاردر قبیله ای و خانواده اش، قدرت و نفوذ در کشور را در دست دارند، از قدرت کناره گیری نخواهد کرد.

عبداله صالح در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه واشنگتن پست و مجله تایم، اظهار داشته که در طرح پیشنهادی «انتقال قدرت» از طرف کشورهای خلیج فارس، «تمام عناصر» که به ناآرامی‌های مدنی کمک می‌کنند باید حذف شوند.

وی در ادامه گفته که این بدان معنا است که اگر ژنرال علی محسن آل احمر و حمید آل احمر، یک سرمایه گذار مخابراتی و سیاست‌مدار که برادرش ریاست قوی‌ترین کنفدراسیون قبیله ای یمن را برعهده دارد، واجد شرایط شرکت در انتخابات آینده باشند، او قدرت را واگذار نخواهد کرد.

آقای صالح هشدار داد اگر این دو نفر پس از استعفای وی موقعیت فعلی خود را حفظ کنند می‌توانند «بسیار خطرناک» باشد. وی همچنین اظهار داشته که این ژنرال و خانواده آل احمر در حمله ماه ژوئن به کاخ ریاست جمهوری که وی در آن بشدت زخمی شد، نقش داشته اند.

 …………………………………………………..

پارلمان آلمان تایید کرد:

«کمک ۲۲۱ میلیارد یوروی به یونان»

خبر/ رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه 29 سپتامبر، پارلمان آلمان با کمک مالی به اقتصاد متزلزل و نامتعادل یونان موافقت کرد. با این حال، شماری از نمایندگان پارلمان هم‌چنان با کمک مالی به کشورهای بحران‌زده در اتحادیه اروپا مخالف هستند.

 به گزارش رویترز، یونان این کمک مالی را در حالی دریافت می‌کند که آتن در موج اعتصاب و اعتراض به سر می‌برد. معترضان یونانی با اقدامات جدید دولت در کاهش کسری بودجه مخالف هستند.

 مجلس اعلای آلمان هم باید به این لایحه رای دهد که قرار است امروز جمعه رای گیری آن انجام شود. با این حال در پارلمان یا بوندستاگ، این طرح با ۵۲۳ رای موافق و ۸۵ رای مخالف، به تصویب رسید.

 حزب دموکرات مسیحی، حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان پس از رای گیری اعلام کرد نتیجه این رای گیری این است که آلمان خود را به حفظ بازار مالی یورو و کمک به ثبات آن، موظف می‌داند.

 برای افزایش سقف کمک مالی به کشورهای بحران زده در حوزه مالی یورو، تمامی‌۱۷ کشور عضو یورو باید به طرح کمک رای داده و سقف حمایت مالی را از ۴۴۰ میلیارد یورو را به ۷۸۰ میلیارد یورو افزایش دهند. با احتساب آلمان، تاکنون ۱۰ کشور به این طرح رای مثبت داده اند.

 با تصویب آلمان، کمک مالی آلمان به اقتصاد اروپا و بازار پولی یورو از ۱۲۳ میلیارد یورو به ۲۱۱ میلیارد یورو افزایش پیدا می‌کند.

 …………………………………………………..

با وجود مقاومت شدید نیروهای وفادار به قذافی،

«بخش‌های از شهر سرت به تصرف درآمد»

خبر/ رادیو کوچه

روز گذشته، نیروهای دولت انتقالی اعلام کردند که با وجود حضور تک تیراندازان و استفاده هواداران قذافی از موشک انداز و توپ‌خانه سنگین توانسته اند در یک عملیات متمرکز نظامی، فرودگاه سرت را به تصرف خود در آورند و به پیش‌روی به سوی مرکز این شهر ادامه دهند.

امروز جمعه نیز هم‌زمان با تشدید عملیات نیروهای دولت انتقالی لیبی برای پاک‌سازی سرت، زادگاه معمر قذافی، از افراد مسلح وفادار به او، شرایط غیرنظامیان دشوارتر شده و خروج گسترده آنان از این شهر افزایش یافته است.

به گزارش بی بی سی، در حال حاضر دو طرف در خیابان‌ها و محله‌های سرت درگیر نبرد هستند و به گفته سخن‌گویان نظامی دولت انتقالی، نیروهای طرفدار قذافی نقاط مختلف شهر را هدف آتش‌باری قرار داده اند.

هم‌زمان، سازمان‌های امدادرسانی بین‌المللی از وخامت شرایط غیرنظامیان شهر خبر داده و گفته‌اند که افزایش تلفات و دشواری غیرنظامیان در دسترسی به آب، برق و غذا می‌تواند به بروز یک فاجعه انسانی در این شهر منجر شود.

گزارش های دیگر از شهر بنی ولید، یکی دیگر از شهرهایی که هنوز از نیروهای وفادار به معمر قذافی پاک‌سازی نشده نیز از ادامه درگیری بین دو طرف حکایت دارد.

…………………………………………………..

در یمن روی داد:

«کشته شدن یک روحانی وابسته به القائده»

خبر/ رادیو کوچه

مقام‌های یمنی امروز جمعه سی‌ام سپتامبر اعلام کردند که انور العولقی، روحانی برجسته عضو گروه القائده که در آن کشور به سر می‌برد، کشته شده است. وی متولد آمریکا بود و حملات هوایی پیاپی آمریکا برای کشتن وی بارها ناکام مانده بود.

 وزارت دفاع یمن در پیامک تلفنی که برای خبرنگاران فرستاده است، بدون اشاره به جزئیات گفته است: «انور العولقی تروریست، هم‌راه با چند تن دیگر از هواداران وی کشته شده است.»

 به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام وزارت دفاع یمن نیز گفته: «العولقی که ساکن یمن بود در جریان حمله ای هوایی کشته شد و کسانی که همراه وی بوده اند نیز اعضای القائده بودند.»

 هنوز مشخص نیست که این حمله هوایی از سوی نیروهای نظامی یمنی صورت گرفته است یا آمریکا با هواپیماهای بدون سرنشین اقدام به این عملیات کرده است.

 یک منبع یمنی گفته که هواپیمای مهاجم به احتمال زیاد آمریکایی بوده است و در چند روز گذشته هواپیماهای تجسسی آمریکا به طور مرتبط بر فراز منطقه در پرواز بوده اند.

واشنگتن آقای العولقی را در فهرست «تروریست های بین‌المللی تحت تعقیب» قرار داده بود ولی مقام‌های یمنی تمایلی برای تعقیب او نشان نداده بودند.

 انور العولقی که به دو زبان انگلیسی و عربی مسلط بود بارها خواستار انجام عملیات علیه آمریکا شده بود و گفته می‌شود که نقش مهمی در استخدام نیرو از کشورهای غربی برای القائده داشته است.

 …………………………………………………..

صبح روز سه‌شنبه روی داد:

«بازداشت حمید موذنی روزنامه‌نگار بوشهری»

خبر/ رادیو کوچه

حمید موذنی فعال مدنی و روزنامه‌نگار و نویسنده بوشهری صبح روز سه‌شنبه پنجم مهر ماه توسط نیروهای اطلاعات بوشهر دستگیر شد.

به گزارش جرس، موذنی بدون اطلاع قبلی دستگیر شده و تا ۱۰ ساعت از محل بازداشت وی اطلاعی در دست نبود تا سرانجام با پیگیری‌های فراوان مشخص شد وی توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

آخرین خبر‌ها حاکی است وی در تماسی کوتاه با خانواده‌اش از سلامتی خود خبر داده است. اتهام او مشخص نیست و به خانواده‌ وی هم توضیحی در این خصوص نداده‌اند.

این روزنامه نگار در انتخابات ۸۸ حامی مهدی کروبی بود و پس از انتخابات با مقالاتش در نشریات مختلف از حرکت اعتراضی مردم حمایت کرد. به تازگی مقالاتی از وی در سایت روزآنلاین منتشر شده است.

موذنی نویسنده چندین کتاب از جمله: «بازنگری انتقادی»، «تاریخ سینمای بوشهر»، «تاریخ عکاسی»، «کاریکاتور» و «تاملاتی در باب سینما و فوتبال» است.

 …………………………………………………..

حامد کرزی:

«ریشه ترور ربانی در پاکستان است»

خبر/ رادیو کوچه

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دریک گفتگوی اختصاصی با تلویزیون خصوصی نور گفته است تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که افراد مشخصی در کویته پاکستان در ترور آقای ربانی دست داشته اند و پاکستان باید برای دستگیری این افراد با افغانستان هم‌کاری کند.

وی اظهار داشته که حکومت وی تصمیم گرفته است که ابتدا این اطلاعات را با مقامات پاکستان، که وی آنها را برادرخطاب کرد، در میان بگذارد.

به گزارش بی بی سی رییس جمهوری افغانستان ضمن برادر خواندن کشور پاکستان گفته است: «تحقیقات اداره استخبارات افغانستان نشان می‌دهد که افراد شناخته شده‌ای در کویته پاکستان در ترور آقای ربانی دست داشته‌اند. از مقامات پاکستانی درخواست خواهیم کرد که در دستگیری این افراد با ما هم‌کاری کنند. اما اگر این تلاش‌ها بی‌نتیجه ماند، افغانستان به مراجع بین‌المللی و سازمان ملل مراجعه خواهد کرد تا در این زمینه تحقیق کنند.»

آقای کرزی همچنین گفت، اگر در نتیجه تحقیقات ثابت شود یک کشور خارجی درقتل رییس جمهوری پیشین افغانستان دشت داشته است، این معنی دیگری جز دشمنی با افغانستان ندارد.

برهان الدین ربانی رییس جمهوری پیشین و رییس شورای صلح افغانستان روز ۱۹ سپتامبر بر اثر یک حمله انتحاری در خانه‌اش در کابل کشته شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,