Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
نهم مهر- یکم اکتبر

«تقویم تاریخ نهم مهر»

2011 October 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1865 میلادی- «پل دوکاس» (Paul Dukas) آهنگ‌ساز بر‌جسته فرانسوی در چنین روزی در پاریس به دنیا آمد‌. در هنرستان موسیقی (کنسرواتوار) پاریس موسیقی را فراگرفت و با «کلود دبوسی» آشنا شد‌. بعدها او به استادی کنسرواتوار رسید، «الیویه مسیان» (Olivier Messiaen)، «خواکین رودریگو» (Joaquín Rodrigo) و «موریس دوروفله» (Maurice Duruflé) از شاگردان او هستند. نام‌دارترین اثر او «شاگرد جادوگر» است که پس از ساخت فیلم «فانتازیا» (Fantasía) توسط شرکت «والت دیزنی» به شهرت زیادی رسید.

1946 میلادی- دادگاه نظامی «نورنبرگ» پس از خاتمه جنگ جهانی دوم، افسران آلمان نازی را به جرم جنایت علیه بشریت، به مرگ و چند تن دیگر را به تحمل حبس محکوم کرد. احکام صادره در شانزدهم اکتبر  به اجرا درآمد و «هرمان گورینگ» پیش از اعدام شدن، در سلول زندان خودکشی کرد.

به دنبال کشف جنایات نازی‏ها در اردوگاه‏های اسیران جنگی و نیز کشتار و قتل عامی که در مناطق اشغالی خود طی چند سال متوالی انجام داده بود، دادگاه بین‏المللی نورنبرگ در بیستم نوامبر 1945 کار خود را آغاز و متهمان به این جنایات جنگی در آلمان را محاکمه کرد.

گفته شده از آن‌جایی که هیتلر و نازی‏ها بسیاری از اجتماعات و تظاهرات‌شان، ابتدا در نورنبرگ یا مونیخ در جنوب آلمان بود، این دادگاه در انجا تشکیل شد. قضات این دادگاه از چهار کشور آمریکا، انگلستان، شوروی و فرانسه تعیین شده بودند. در نهایت در اول اکتبر 1946، از مجموعه متهمینی که محاکمه شدند 25 نفر محکوم به مرگ و بیست نفر به زندان‏های بلند و کوتاه مدت محکوم شدند، هم‏چنین 35 نفر دیگر نیز از اتهامات وارده تبرئه شدند.

1949 میلادی- «مائو تسه‌تونگ» که «ارتش آزادی‌بخش خلق» زیر نظر او، بیش‌تر نواحی سرزمین اصلی چین را در دست گرفته بود، در پکن، جمهوری خلق چین را پایه‌گذاری کرد. در واقع چنین روزی به عنوان روز ملی چین نام گذاری شده است.

در جریان جنگ داخلی 23 ساله چین، در پی عقب‌نشینی نیروهای نظامی دولت حزب حاکم «کومین تانگ»، «مائوتسه دونگ» رهبر حزب کمونیست چین در این کشور جمهوری کمونیستی اعلام کرد. حزب کومین تانگ پس از شکست نظامی از مائوییست‌ها به جزیره تایوان عقب‌نشنی کرده و در آن‌جا جمهوری ملی چین اعلام کرده است.

چین یکی از کهن‏ترین تمدن‏های بشری است در بخش جنوب شرقی آسیا و در ساحل اقیانوس آرام و همسایگی روسیه، مغولستان و ویتنام قرار گرفته است. پایتخت چین، «پکن» نام دارد.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1312 خورشیدی- سال‌روز درگذشت «عبدالحسین تیمورتاش» با لقب‌های «سردار معززالملک» و «سردار معظم خراسانی»، تیمور تاش دولت‌مرد ایرانی دوره‌های قاجار و پهلوی بود و نخستین وزیر دربار دودمان پهلوی میان سال‌های ۱۹۲۵ تا ۱۹۳۲ بود.

322 سال پیش از میلاد- سال‌روز درگذشت «ارسطو» دانش‌مند شهیر و بلندآوازه یونان باستان، ارسطو یکی از بزرگ‌ترین متفکران جهان است. در سراسر تاریخ فلسفه، گذشته از «افلاطون» و «کانت»، شاید هیچ‌کس ژرفا و پهنای اندیشه ارسطو را نداشته باشد، از آثار مهم او این است که از بیست و چهار قرن پیش تاکنون تاثیر او در فیلسوفان و دانش‌مندان بیرون از حد و حساب و بسا بی‌مانند بوده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,