Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
وزارت خارجه ایالات متحده:

«هشدار به آمریکاییان در پی مرگ رهبر القاعده یمن»

2011 October 02

خبر / رادیو کوچه

در پی کشته شدن انور العولقی، از رهبران ارشد القاعده در یمن، وزارت خارجه ایالات متحده، نسبت به احتمال افزایش حملات آن‌چه «ضد آمریکایی» خوانده، در سراسر جهان هشدار داده است.

وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه یکم اکتبر اعلام کرد که هم‌زمان با کشته شدن آقای العولقی، ضریب هشدار علیه منافع آمریکا در سراسر جهان افزایش یافته و مرگ این رهبر القاعده ممکن است انگیزه‌ها برای انتقام‌جویی علیه آمریکایی‌ها را تقویت کند.

این هشدار وزارت خارجه آمریکا مشابه همان هشداری است که چند ماه پیش و پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در ابیت‌آباد پاکستان، منتشر شد.

وزارت دفاع یمن، روز جمعه گذشته اعلام کرد که انور العولقی، که از او به عنوان یکی از رهبران شبکه القاعده یمن نام برده می‌شود، هدف یک حمله هوایی قرار گرفته و هم‌راه با تعدادی از هم‌راهان خود کشته شده است.

تشکیلات القاعده در یمن یکی از فعال‌ترین شاخه‌های این شبکه در منطقه محسوب می‌شود.

انور العولقی متولد ایالت نیومکزیکو، در هفت سالگی آمریکا را ترک کرده بود ولی در جوانی به این کشور بازگشت و از دانش‌گاه کلورادو مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی عمران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت.

او پیش آن که در سال ۲۰۰۲ میلادی برای همیشه آمریکا را ترک کند، وارد دوره دکترای دانش‌گاه جورج واشنگتن شد و امام جماعت مسجدی، واقع در ایالت ویرجینیا بود.

از وی در آن دوران، به عنوان یک روحانی جوان و میانه رو یاد می‌شد که با دیدگاه اسامه بن‌لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، مخالف بود.

طی دو سال گذشته، حداقل ۲۰ تن از مقام‌های ارشد القاعده از جمله رهبر آن اسامه بن‌لادن توسط کماندوهای آمریکایی یا در بمباران هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در پاکستان، سومالی یا یمن کشته شده‌اند.

این در حالی است که برخی از سیاست‌مداران آمریکایی می‌گویند آمریکا نباید بر «حذف فیزیکی رهبران القاعده» بدون دادن فرصت محاکمه به این افراد، تاکید کند.

هم‌زمان دولت یمن، که نیروهای نظامی‌اش در ترتیب دادن این حمله هوایی با آمریکا هم‌کاری کردند، از تکرار اظهارات کاخ سفید درباره کناره‌گیری علی عبداله صالح، انتقاد کرد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که کشته شدن العولقی تاثیری بر روی‌کرد کاخ سفید مبنی بر محکومیت سرکوب مخالفان دولت در یمن ندارد و آمریکا هم‌چنان خواهان کنار رفتن علی عبداله صالح از سمت رئیس جمهوری یمن است.

بیشتر بخوانید:

«تا زمانی‌که رقیب‌ها در کشور باشند، استعفا نمی‌دهم»

«کشته شدن رهبر گروه القاعده در یمن»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,