Saturday, 18 July 2015
20 March 2023

«بازتاب جهانی گسترده تظاهرات ۱۶ آذر در ایران»

2009 December 10

کمیسر عالی حقوق بشر در یک گفتگو با خبرگزاری رویترز، ضمن ابراز نگرانی از اعمال خشونت گسترده علیه تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی در روز دانشجو، به مقامات جمهوری اسلامی هشدار داد که آن‌ها باید حقوق منتقدین و اعتراض کنندگان به دولت را محترم شمارند.

ایالات متحده نگرانی خود را از سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران اعلام کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «مقابله‌ خشونت‌آمیز با مردمی که اعتراض خود را با مسالمت بیان کرده‌اند، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی به اصول مندرج در قانون اساسی کشور خود اعتنایی ندارد.»

وزیر خارجه بریتانیا از سرکوب اعتراضات دانشجویان و مردم توسط نیروهای دولتی ابراز تاسف کرد و گفت: «آزادی بیان و آزادی اعتراض سیاسی از ارزش‌های اساسی است که همه کشورها باید رعایت کنند. ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که به حقوق شهروندان خود احترام بگذارند و با آن‌ها خشونت نکنند.»

در آلمان رسانه‌های جمعی وقایع روز دانشجو در ایران را به طور گسترده بازتاب داده‌اند. روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» نوشته است: «رژیم ایران در ماه‌های گذشته به تدریج به یک دیکتاتوری نظامی بدل شده، اما وقایع روز دانشجو نشان داد که مردم مبارز از تهدیدات حکومت بیمی به دل راه نمی‌دهند و رژیم نمی‌تواند با فشار بیشتر جنبش سبز را خفه کند.»

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا درباره راهپیمایی ایرانیان معترض در مراسم سیزدهم آبان ماه می نویسد روز گذشته مردم معترض یکی از بزرگترین راه پیمایی های خود را از زمان انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری به نمایش گذاشتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,