Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
تمام رخ- پیرامون صحبت‌های آیت‌اله خامنه‌ای در مخالفت با طرح محمود عباس

«ایران طرح محمود عباس را وتو می‌کند؟»

2011 October 02

 آرش حسینی‌پژوه/ رادیو کوچه

طرح «محمود عباس» که به بان‌کی‌مون رییس سازمان ملل در اجلاس سازمان ملل داده شده بود، دو مخالف بزرگ داشت، اولی اسراییل و دومی آمریکا که تهدید کرده بود این طرح حتا در صورت تصویب از سوی آن‌ها وتو خواهد شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

حال به تازگی باید کشور سومی را هم به آمریکا و اسراییل اضافه کرد، صحبت‌های «آیت‌اله‌ خامنه‌ای» در همایش «انتفاضه فلسطین» نام ایران را در کنار اسراییل و آمریکا قرار داد.

رهبر جمهوری اسلامی در همایشی که به ریاست «علی لاریجانی» صبح شنبه، نهم مهر ماه برگزار شد، با طرح محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین برای تشکیل کشور فلسطین و پذیرفته شدن رسمی این تشکیلات به عنوان یک کشور مخالفت کرد.

«آیت‌اله خامنه‌ای» گفت: «مدعای ما آزادی فلسطین است، نه آزادی بخشی از فلسطین. هر طرحی که بخواهد فلسطین را تقسیم کند، یکسره مردود است. طرح دو دولت که لباس حق به جانب پذیرش دولت فلسطین به عضویت سازمان ملل را بر آن پوشانده‌اند، چیزی جز تن دادن به خواسته صهیونیست‌ها، یعنی پذیرش دولت صهیونیستی در سرزمین فلسطین نیست، سرنوشت فلسطین باید پس از بازگشت همه آوارگان فلسطینی در همه‌پرسی تعیین شود.»

اگر این سخنان از سوی «آیت‌اله خامنه‌ای» را در کنار توجیه «بنیامین نتانیاهو» برای مخالفت با این طرح قرار بدهیم، می‌توانیم به این نتیجه برسیم که مخالفت ایران با طرح ارایه شده از سوی محمود عباس می‌تواند گره کوری در راه تصویب این طرح در سازمان ملل باشد.

که اگر سخنان مقامات حماس به سخنان «آیت‌اله خامنه‌ای» بیش‌تر نزدیک شود، این مخالفت با طرح محمود عباس، می‌تواند از تهدید اوباما برای وتو کردن طرح محمود عباس پیشی بگیرد

طرح ارایه شده از سوی محمود عباس با توجیه نزدیکی ایران به گروه‌های مسلح فلسطینی از سوی اسراییل مورد مخالفت قرار گرفت، نتانیاهو، در سخنانی که در سازمان ملل بیان کرد، حماس را تهدیدی برای امنیت اسراییل خوانده و به حمایت‌های جمهوری اسلامی از حماس اشاره کرده بود.

«آیت‌اله خامنه‌ای» با تاکید دوباره‌اش بر ادامه مقاومت، و ادامه مبارزه سازمان‌های اسلامی هم‌چون حماس و جهاد اسلامی، بهانه و توجیه خوبی برای اسراییلی‌ها فراهم کرده است تا آن‌ها با بهانه کردن صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی، بر طبل ناامن بودن منطقه و عدم کار‌آیی تشکیلات خودگردان فلسطینی به ریاست «محمود عباس» بکوبند.

حال به نظر می‌رسد مخالفت «آیت‌اله خامنه‌ای» با طرح ارایه شده از سوی «محمود عباس»، اگر با حمایت سازمان‌های مسلح در فلسطین هم‌راه شود به افزایش تنش در میان فلسطینیان منجر شود و به اسراییل در متقاعد کردن کشورها برای عدم تصویب این طرح کمک کند.

حماس با آیت‌اله هماهنگ نبود

در همین رابطه و در سخن‌رانی دیگری که در «پنجمین اجلاس بین‌الملی حمایت از انتفاضه فلسطین» مطرح شد، «خالد مشعل» رییس دفتر سیاسی حماس، اقدام محمود عباس را اقدامی جسورانه خواند که باید ارج نهاده شود.

مشعل درباره طرح «محمود عباس» گفت: «این اقدام دست‌آوردی نمادین و معنوی در پی داشت که نمی‌توانیم آن را انکار کنیم، رژیم صهیونیستی و آمریکا در وضعیت انزوا قرار گرفتند، اجماع بین‌المللی خوبی شکل گرفته، و چهره زشت سیاست آمریکا و مواضع اسراییل نمایان شده است.»

البته «خالد مشعل» نیز در عین حال اقدام محمود عباس را نا‌کافی دانست و آن را محدود توصیف کرد، و خواستار آن شد که «ابتدا سرزمین‌های فلسطینی آزاد شود و پس از آن درخواست تشکیل کشور مستقل فلسطین به شورای امنیت ارایه شود.»

اظهارات «خالد مشعل» در حالی که بر عکس «آیت‌اله خامنه‌ای» در ستایش طرح محمود عباس بود، اما در دیگر نکات مشترکات فراوانی داشت، مشترکاتی که سبب می‌شود اسراییل از وجود حماس و سیاست‌های آن‌ها اظهار نگرانی کند.

به نظر می‌رسد، صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی در هماهنگی کامل با رییس دفتر سیاسی حماس نبوده است، اما دور از انتظار نیست که با توجه به حمایت‌های چندین ساله ایران از حماس، نظر مقامات ارشد حماس به «آیت‌اله خامنه‌ای» نزدیک‌تر شود.

سخنانی که در این اجلاس مطرح شد، در شرایطی رخ می‌دهد که شورای امنیت سازمان ملل در حال بررسی درخواست تشکیلات خودگردان فلسطینی برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در کنار اسراییل است؛ و این سخنان و شرح مخالفت‌ها با طرح ارایه شده از سوی محمود عباس، می‌تواند تاثیر فراوانی در تصمیم‌گیری شورای امنیت سازمان ملل بگذارد.

می‌توان مدعی شد که اگر سخنان مقامات حماس به سخنان «آیت‌اله خامنه‌ای» بیش‌تر نزدیک شود، این مخالفت با طرح محمود عباس، می‌تواند از تهدید اوباما برای وتو کردن طرح محمود عباس پیشی بگیرد، مخالفت علنی گروه‌های مسلح در فلسطین با طرح ارایه شده از سوی تشکیلات خود‌گردان فلسطین می‌تواند، طرح محمود عباس را پیش از تصمیم‌گیری شورای امنیت وتو کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,