Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«خبرهای دوم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 02

رییس دفتر سیاسی حماس:

«اقدام فلسطین برای حضور رسمی در سازمان ملل شجاعانه است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

درحالی که آیت‌اله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در سخن‌رانی شنبه، یکم اکتبر، با اقدام رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ارایه درخواست به رسمیت شناختن کشور فلسطین در مرزهای سال 1967 مخالفت کرد، رییس دفتر سیاسی حماس، این اقدام را شجاع دانست و آن را ستود.

آیت‌اله خامنه‌ای و خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس در پنجمین اجلاس حمایت از انتفاضه فلسطین در تهران سخن‌رانی می‌کردند.

به گزارش منابع خبری ایران، آیت‌اله خامنه‌ای در سخن‌رانی خود گفت: «مدعای ما آزادی فلسطین است، نه آزادی بخشی از فلسطین. هر طرحی که بخواهد فلسطین را تقسیم کند، یک‌سره مردود است. طرح دو دولت که لباس حق به‌جانب پذیرش دولت فلسطین به عضویت سازمان ملل را بر آن پوشانده‌اند، چیزی جز تن دادن به خواسته صهیونیست‌ها، یعنی پذیرش دولت صهیونیستی در سرزمین فلسطین نیست.»

برپایه مصوبه‌های بین‌المللی کشور مستقل فلسطین باید در کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و بیت المقدس شرقی برپا شود. اما اسراییل در جنگ سال 1976 اقدام به اشغال این مناطق کرد. هم اکنون اسراییلی‌ها در غزه حضور ندارند اما هم‌چنان به حضور خود در کرانه باختری ادامه می‌دهند و اقدام به شهرک سازی در این منطقه می‌کنند.

مذاکرات دو طرف اسرابیلی و فلسطینی برای توافق بر سر تشکیل دولت مستقل فلسطین تا‌کنون به نتیجه‌ای نرسیده است. شهرک‌سازی‌های اسراییل در کرانه باختری رود اردن و آینده آوارگان فلسطینی در کشورهای مختلف، از موضوعات اصلی مورد اختلاف دو طرف است.

محمود عباس هفته گذشته درخواست به رسیمت شناختن کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه داد. آمریکا مخالف این اقدام است و سعی می‌کند آرای مخالف را بسیج کند.

……………………………………….

وزارت خارجه ایالات متحده:

«هشدار به آمریکاییان در پی مرگ رهبر القاعده یمن»

خبر / رادیو کوچه

در پی کشته شدن انور العولقی، از رهبران ارشد القاعده در یمن، وزارت خارجه ایالات متحده، نسبت به احتمال افزایش حملات آن‌چه «ضد آمریکایی» خوانده، در سراسر جهان هشدار داده است.

وزارت خارجه آمریکا، روز شنبه یکم اکتبر اعلام کرد که هم‌زمان با کشته شدن آقای العولقی، ضریب هشدار علیه منافع آمریکا در سراسر جهان افزایش یافته و مرگ این رهبر القاعده ممکن است انگیزه‌ها برای انتقام‌جویی علیه آمریکایی‌ها را تقویت کند.

این هشدار وزارت خارجه آمریکا مشابه همان هشداری است که چند ماه پیش و پس از کشته شدن اسامه بن‌لادن، رهبر القاعده در ابیت‌آباد پاکستان، منتشر شد.

وزارت دفاع یمن، روز جمعه گذشته اعلام کرد که انور العولقی، که از او به عنوان یکی از رهبران شبکه القاعده یمن نام برده می‌شود، هدف یک حمله هوایی قرار گرفته و هم‌راه با تعدادی از هم‌راهان خود کشته شده است.

تشکیلات القاعده در یمن یکی از فعال‌ترین شاخه‌های این شبکه در منطقه محسوب می‌شود.

انور العولقی متولد ایالت نیومکزیکو، در هفت سالگی آمریکا را ترک کرده بود ولی در جوانی به این کشور بازگشت و از دانش‌گاه کلورادو مدرک لیسانس خود را در رشته مهندسی عمران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل به کالیفرنیا رفت.

او پیش آن که در سال ۲۰۰۲ میلادی برای همیشه آمریکا را ترک کند، وارد دوره دکترای دانش‌گاه جورج واشنگتن شد و امام جماعت مسجدی، واقع در ایالت ویرجینیا بود.

از وی در آن دوران، به عنوان یک روحانی جوان و میانه رو یاد می‌شد که با دیدگاه اسامه بن‌لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، مخالف بود.

طی دو سال گذشته، حداقل ۲۰ تن از مقام‌های ارشد القاعده از جمله رهبر آن اسامه بن‌لادن توسط کماندوهای آمریکایی یا در بمباران هواپیماهای بدون سرنشین این کشور در پاکستان، سومالی یا یمن کشته شده‌اند.

این در حالی است که برخی از سیاست‌مداران آمریکایی می‌گویند آمریکا نباید بر «حذف فیزیکی رهبران القاعده» بدون دادن فرصت محاکمه به این افراد، تاکید کند.

هم‌زمان دولت یمن، که نیروهای نظامی‌اش در ترتیب دادن این حمله هوایی با آمریکا هم‌کاری کردند، از تکرار اظهارات کاخ سفید درباره کناره‌گیری علی عبداله صالح، انتقاد کرد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که کشته شدن العولقی تاثیری بر روی‌کرد کاخ سفید مبنی بر محکومیت سرکوب مخالفان دولت در یمن ندارد و آمریکا هم‌چنان خواهان کنار رفتن علی عبداله صالح از سمت رئیس جمهوری یمن است.

……………………………………….

برخورد پلیس با معترضان در آمریکا،

«بازداشت صدها معترض به وضعیت مالی در نیویورک»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، پلیس نیویورک صدها نفر از شرکت‌گنندگان در تجمع اعتراضی علیه بانک‌ها در این کشور را بازداشت کرده است.

این تظاهرات توسط جنبشی موسوم به «اشغال وال استریت» برگزار شده بود.

پلیس می‌گوید که حدود 700 نفر را درجریان راه‌پیمایی بدون مجوز بر روی پل بروکلین نیویورک دستگیر کرده است.

اتهام این افراد مسدود کردن رفت و آمد خودروها ذکر شده است.

فعالان جنبش اشغال وال استریت، دو هفته است که در مقابل ناحیه مالی نیویورک تجمع کرده‌اند.

آن‌ها در اعتراض به نوع نگرش مادی شرکت‌های بزرگ و هم‌چنین آمار بالای بی‌کاری دست به این اعتراض زده‌اند.

……………………………………….

پس از افزایش اعتراضات در مصر،

«تغییر قانون اصلاحی انتخابات در مصر»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، شورای نظامی مصر که کنترل و اداره این کشور را پس از برکناری رییس جمهوری پیشین مصر، حسنی مبارک، برعهده دارد، قبول کرده است که قانون جنجال برانگیز انتخابات را تغییر دهد.

گزارش رسانه‌های دولتی حاکی از آن است که این شورا یک ماده مناقشه برانگیز قانون اصلاحات مصر را اصلاح خواهد کرد.

منتقدان می‌گویند که این ماده از قانون انتخابات می‌تواند به حامیان حسنی مبارک، رییس جمهوری مخلوع مصر اجازه دهد تا به قدرت بازگردند.

با این همه جزییات بیش‌تری درباره نحوه تغییرات این قانون اعلام نشده است.

احزاب سیاسی از جمله گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین تهدید کرده‌اند که در صورت عدم تغییر این قانون، انتخابات آتی را تحریم خواهند کرد.

هزاران نفر طی تظاهراتی در قاهره خواهان بازگشت قدرت به غیرنظامیان شده‌اند.

قرار است که انتخابات پارلمانی از ماه آینده آغاز شده و ظرف چهار ماه تکمیل شود.

……………………………………….

پس از گذشت بیست سال،

«آغاز رقابت‌های انتخاباتی در تونس»

خبر / رادیو کوچه

انتخابات عمومی تونس که روز بیست و سوم ماه اکتبر در این کشور برگزار می‌شود از امروز یک‌شنبه، 2 اکتبر، رقابت‌های انتخاباتی آن آغاز شده است.

هشتاد و یک حزب سیاسی برای به دست آوردن کرسی‌های مجمع ملی قانون‌گذاری با یک‌دیگر رقابت می‌کنند تا قانون اساسی جدید این کشور را تدوین کنند.

این نخستین انتخابات پس از انقلاب ماه ژانویه در این کشور است.

تحلیل‌گران می‌گویند که تونس بعد از بیست سال حکومت زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوری پیشین این کشور، در حال تجربه کردن دموکراسی است و تاثیرات آن بر کشورهای جهان عرب از نزدیک دنبال خواهد شد.

……………………………………….

صلیب سرخ‌ اعلام کرد:

«‌وضعیت زادگاه قذافی اسفبار است»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، سازمان صلیب سرخ جهانی، در گزارشی وضعیت معیشت و بهداشتی در شهر سرت لیبی، آخرین پای‌گاه هواداران سرهنگ قذافی را اسفبار توصیف کرده است.

درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولت انتقالی لیبی و نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی، چندین روز است که در شهر سرت ادامه دارد.

یکی از مقام‌های صلیب سرخ که از بیمارستانی در شهر سرت بازدید کرده می‌گوید که بیماران و زخمی‌ها تنها به علت کمبود دارو و تجهیزات پزشکی جان می‌دهند.

این سخن‌گوی صلیب سرخ هم‌چنین گفته که در خلال بازدید از این بیمارستان، شاهد اصابت راکتی به این مرکز درمانی بوده است.

……………………………………….

لیگ برتر فوتبال ایران،

«شکست استقلال و از دست رفتن صدر جدول»

خبر / رادیو کوچه

در روز دوم از هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران روز شنبه، یکم اکتبر، تیم‌های استقلال تهران و مس سرچشمه کرمان برابر حریفان خود متحمل شکست شدند. این در حالی است که استقلال با این شکست صدر جدول را نیز از دست داد.

در نخستین بازی دو تیم ملوان و استقلال از ساعت 17:15 در ورزش‌گاه تختی انزلی و در حدود 3 هزار تماشاگر و زیر بارش شدید باران آغاز شد و با برتری 4 بر 2 ملوان خاتمه یافت.

با این پیروزی ملوان 10 امتیازی شد و به رده دهم رسید. استقلال نیز با شکست در بندرانزلی صدرنشینی را به تراکتورسازی داد و به رتبه دوم سقوط کرد.

در دیگر دیدار این روز دو تیم مس سرچشمه کرمان و شهرداری تبریز از ساعت 18 در ورزش‌گاه باهنر کرمان به مصاف هم رفتند.

مس سرچشمه در خانه خود دو بر یک شکست خورد و سه امتیاز را از دست داد.

با این برد شهرداری تبریز یازده امتیازی شد و مس سرچشمه 4 امتیازی و در رده هفدهم باقی بماند.

……………………………………….

با رای دادگاه انقلاب،

«محکومیت حبس برای دو تن از فعالان ستاد موسوی»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، دست‌گاه قضایی جمهوری اسلامی با صدور احکامی، زویا حسنی و محمدعلی ولایتی، دو تن از فعالان ستاد میرحسین موسوی، از رهبران معترضان دولت جمهوری اسلامی را به حبس قابل تبدیل به جزایی نقدی محکوم کرده است.

محمد‌علی ولایتی بازنشسته وزارت کشور و از فعالان ستاد میر‌حسین موسوی به دو سال زندان محکوم شده است.

به گزارش کلمه، ولایتی معاونت امور استان‌های ستاد مردمی میر‌حسین موسوی را در انتخابات ۱۳۸۸ بر عهده داشت. او در تاریخ ۸/۱۱/۸۹ یعنی پیش از ۲۲ بهمن دستگیر و دربند ۲۴۰ به مدت ۱۸ روز زندانی گردید و در تاریخ ۳/۱۲ /۸۹ با قید کفالت آزاد شد.

ولایتی در تاریخ ۱۴/۶/۹۰ به دادگاه انقلاب شعبه ۲۸ به ریاست مقیسه احضار و اتهام تبانی و اجتماع علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی به وی تفهیم شد و در نهایت پس از دفاعیات، وی را به دو سال حبس محکوم کرد که ۲۰ روز فرصت دارد اعتراض کند.

قابل ذکر است ولایتی به مدت سی سال در پست‌هایی از جمله بخش‌داری فیروزکوه، معاونت اداری و مالی دانش‌کده وزارت اطلاعات، و دبیر پشتیبانی دانش‌گاه شاهد،، معاونت بازرسی وزارت کشور در ۸ سال دولت اصلاحات فعالیت داشت در حال حاضر دبیر اجرایی خانه احزاب و بازرسی آن است.

هم‌چنین زویا حسنی عضو شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی و ستاد ۸۸ به یک سال حبس تعزیری قابل تبدیل به سه میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این فعال سیاسی سرانجام پس از سه بار قرار رسیدگی هفدهم شهریور ماه امسال در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه برگزار و در نهایت وی به یک سال حبس تعزیری قابل تبدیل به سه میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که زویا حسنی پس از انتخابات سه بار بازداشت شد و در مجموع مدت شصت روز را در بند انفرادی زندان اوین در بازداشت موقت گذراند.

……………………………………….

پس از کشته شدن رهبر القاعده یمن،

«دیدار مشاور ارشد اوباما با پادشاه عربستان سعودی»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، یکم اکتبر، به وقت آمریکا، کاخ سفید اعلام کرده که تام دانیلون، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده با ملک عبداله، پادشاه عربستان سعودی دیدار و مذاکره کرده است.

این دیدار یک روز پس از کشته‌شدن انور العولقی، از رهبران گروه القاعده در شبه جزیره عربستان در یمن انجام می‌شود.

کاخ سفید می‌گوید که سفر یک روزه تام دانیلون به عربستان سعودی «مثبت و سازنده» بوده است و طرفین درباره مسایل سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه گفت‌وگو کرده‌اند.

به گفته کاخ سفید، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری آمریکا و پادشاه عربستان در این نشست به ویژه بر پایان خشونت‌ها علیه معترضان سوری تاکید کرده‌اند.

……………………………………….

روز جمعه، 30 سپتامبر، صورت گرفت،

«‌تظاهرات اعتراضی در مورد وضعیت دریاچه اورمیه در ترکیه»

خبر / سیروس زارع‌زاده / رادیو کوچه

 جمعی از ایرانیان مقیم ترکیه هم‌راه با تعدادی از شهروندان ترک در واکنش به اعتراضات در ایران در خصوص وضعیت دریاچه اورمیه روز جمعه، 30 سپتامبر، در آنکارا پایخت ترکیه دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

این تجمع که با حضور جمعی از شهروندان ترکیه هم‌راه بود در پارک قو و در ساعت 12 ظهر آغاز شد و تا ساعت 2.30 بعدازظهر به طول انجامید.

پلیس ترکیه به جهت جلوگیری از شکل‌گیری تجمع برابر سفارت جمهوری اسلامی در آنکارا با معترضان و راه‌پیمایان درگیر شده که این امر نیز مورد اعتراض شرکت‌کنندگان در این تجمع قرار گرفت.

تجمع‌کنندگان بعد از پایان یافتن درگیری پلیس، خواستار رسیدگی به جان‌باختن ابراهیم جعفر‌زاده فعال مدنی آذربایجانی شدند که در یک حادثه رانندگی جان‌باخته است. در این تجمع از اعضای خانواده ابراهیم جعفرزاده نیز شرکت داشتند.

گفته می‌شود مراسم تشییع پیکر ابراهیم جعفرزاده و خانواده‌اش که در خوی  برگزار شده بود با برخورد نیروهای امنیتی و برخی افراد موسوم به لباس شخصی روبه‌رو و منجر به بازداشت چند نفر شرکت‌کنندگان در این مراسم شد.

‌هم‌زمان با این راه‌پیمایی در شهرهای اورمیه و تبریز نیز تظاهراتی شکل گرفت که آخرین اخبار از فضای امنیتی در این دو شهر حکایت دارد.

‌در جریان تجمع در آنکارا رسانه‌های ترک زبان نیز حضور داشتند و گزارش‌هایی تهیه کردند. در پایان با اهدا‌ یک دسته گل که با رنگ سیاه آمیخته شده بود‌، تجمع‌کنندگان با خانواده ابراهیم جعفر‌زاده، فعال مدنی، ابراز هم‌دردی کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,