Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
یازدهم مهر- سوم اکتبر

«تقویم تاریخ یازدهم مهر»

2011 October 03

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1935 میلادی- ایتالیا‌، «اتیوپی» را اشغال کرد. یونانیان از همان زمان باستان این سرزمین را اتیوپی و مسلمانان آن را «حبشه» می‌نامیدند. ایتالیا از سال‏های پایانی قرن نوزدهم میلادی، نواحی شرقی آفریقا را تصرف می‌کرد. در سال 1887 ایتالیا که به حبشه وارد شده بود، شکست خورد و عقب‌نشینی کرد. در سال 1917 اختلاف میان ایتالیا و حبشه شدت گرفت تا جایى که در سال 1935 به جنگ تبدیل شد.

موسولینى پس از جلب نظر انگلیس و فرانسه در فوریه 1935، 2 لشکر کامل ایتالیا را به سومالى (در شرق اتیوپى) فرستاد. در 3 اکتبر 1935، فرمان حمله به اتیوپى را صادر کرد. ارتش فاشیستی ایتالیا پس از چندین ماه توانست مقاومت اتیوپیایی‌ها را در هم بشکند. در روز 5 مه، موسولینی الحاق این کشور را به مستعمرات ایتالیا اعلام کرد.

همان‌طور که گفته شد این جنگ در نهایت، به پیروزی ایتالیا انجامید و حبشه به تصرف ایتالیایی‏ها درآمد. از این زمان دوران استعمار ایتالیا بر حبشه آغاز شد تا این‌که در سال 1941 و در جریان جنگ جهانی دوم، ارتش انگلستان، ایتالیایی‏ها را از حبشه بیرون کردند.

1941 میلادی- هنگامی که نیروهای نظامی آلمان به مسکو نزدیک می‌شدند هیتلر در نطقی در برلین در اعلام کرد که «شوروی در هم شکسته شده و دیگر زنده نخواهد ماند» وی در همین سخن‌رانی پیروزی‌های نظامی ارتش آلمان در همه جبهه‌ها را تشریح کرد. چهارسال بعد برلین به دست روس‌ها تصرف شد و حکومت هیتلر به پایان رسید. پس از جنگ جهانی دوم، مورخان تاریخ نظامی سیاست‌مداران و دولت‌مردان را از پیش‌بینی نتیجه جنگ برحذر داشته‌اند.

1990 میلادی- امروز روز ملی و روز وحدت دو آلمان است. جمهوری فدرال آلمان، بعد از جنگ جهانی دوم به دو بخش شرقی و غربی تقسیم و هر‌کدام به بلوک شرق و غرب ملحق شدند. آلمان شرقی حکومت کمونیستی را پذیرفت و آلمان غربی، دارای حکومت جمهوری فدرال بود. در سال 1990، حکومت کمونیستی آلمان شرقی سقوط کرد و وحدت آلمان شرقی و غربی نزدیک‌تر شد. مقدمات این اتحاد با پیروزی حزب دموکرات مسیحی در نخستین انتخابات آزاد آلمان شرقی فراهم آمد.

دولت شوروی نیز با وحدت آلمان شرقی و غربی موافقت کرد و ادامه عضویت آلمان واحد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را هم پذیرفت. در نخستین انتخابات سراسری آلمان که روز دوم دسامبر 1990 برگزار شد، «هلموت کول» (Helmut Kohl) صدر اعظم آلمان غربی که قهرمان وحدت این کشور شناخته می‏شد، با اکثریت آرا به پیروزی رسید.

1969 میلادی- «گوئن استفانی» (Gwen Stefani) خواننده‌ی پاپ و طراح مد آمریکایی در کالیفرنیا به دنیا آمد. وی خواننده‌ی گروه «نو داوت»  (No Doubt)است. این گروه در سال ۱۹۹۵ با انتشار آلبوم «پادشاهی تراژیک» (Tragic Kingdom) به شهرت جهانی دست یافت.

استفانی از سال ۲۰۰۴ و در کنار فعالیت‌اش در گروه «نو داوت»، به انتشار آلبوم‌های تکی روی آورده ‌است. اولین آلبوم او که با نام «عشق، فرشته، موسیقی، بچه» در نوامبر ۲۰۰۴ منتشر شد مورد استقبال قرار گرفت. این خواننده آمریکایی تا به حال برنده‌ی سه جایزه گرمی شده ‌است.

  ———————————————–

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

تارنمای جنگ جهانی دوم

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,