Saturday, 18 July 2015
05 December 2021
رییس شورای ملی سوریه:

«تلاش شورا سرنگونی نظام سوریه است»

2011 October 03

خبر / رادیو کوچه

برهان غلیون یکی از چهره‌های برجسته مخالفان حکومت سوریه روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، پس از پایان نشست مخالفان بشار اسد در استانبول بیانیه تاسیس «شورای ملی» را اعلام کرده است.

به گزارش العربیه، در این بیانیه تاکید شده است شورای ملی «چارچوبی فراگیر برای اپوزسیون سوریه تشکیل می‌دهد و همه جریان‌ها سیاسی از جمله لیبرال‌ها‌، اخوان‌المسلمین‌، کمیته‌های هماهنگی محلی‌، کردها و آشوری‌ها را دربر می‌گیرد.»

برهان غلیون گفت‌: «شورای ملی پایه و اساس انقلاب سوریه است و مخالفان را در داخل و خارج از کشور نمایندگی می‌کند. تا زمینه لازم برای حمایت از مردم و تحقیق خواسته‌های آنان فراهم شود.»

بیانیه تاکید کرد «شورای ملی تلاش می‌کند رژیم حاکم از جمله راس قدرت را سرنگون کند و یک حکومت مدنی به دور از تبعیض نژادی‌، جنسی‌، دینی و یا سیاسی تشکیل دهد و همه مردم سوریه را که به اصول انقلاب مسالمت‌آمیز پای‌بند باشند زیر چتر خود جمع کند.»

برهان غلیون در پاسخ به سوالی در مورد تلاش مخالفان برای ارتباط با کشورهای مختلف و تلاش برای به رسمیت شناخته شدن در سطح جهان گفت‌: «تشکیل شورا سخت‌تر بود‌. شناسایی بین‌المللی آسان‌تر خواهد بود. کشورهای عربی و جامعه جهانی منتظر بودند مخالفان خود را سازماندهی کنند تا آن‌ها را به عنوان جای‌گزین نظام به رسمیت بشناسند.»

شورای ملی سوریه شامل نمایندگانی از بیانیه دمشق برای تحول دمومکراتیک‌، بسمه قضمانی سخن‌گوی مطبوعاتی و عضو کادر اداری شورای ملی سوریه‌، محمد ریاض رهبر اخوان‌المسلمین‌، عبدالباسط سیدا متفکر سوری و هم‌چنین نمایندگانی از اقلیت‌های کرد و آشوری است.

برهان غلیون جامعه شناس و متفکر معروف سوری که به ریاست این شورا برگزیده شده است تاکید کرد جریان‌های دیگری به شورا خواهند پیوست.

او تاکید کرد: «شورا چارچوب واحدی برای جلوگیری از کشتاری که رژیم هر روز علیه غیرنظامیان انجام می‌دهد به شمار می‌آید.»

برهان غلیون گفت‌: «شورای ملی با هرگونه دخالت خارجی که حاکمیت ملی را تهدید کند مخالف است.»

او در عین حال از سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای جهان خواست نسبت به تحولات این کشور بی‌تفاوت نباشند و از آن‌ها در برابر جنگ علنی رژیم پشتیبانی کنند.»

بیشتر بخوانید:

«فشار بین‌المللی بر حکومت بشار اسد کافی نیست»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,