Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
تمام رخ- اشاره‌ای به اعتراضات وال استریت و بحران اقتصاد آزاد

«وال استریت پایان راه نیست»

2011 October 03

آرش حسینی‌پژوه‌/ رادیو کوچه 

«وال استریت» نام خیابان معروفی‌ست در کلان شهر نیویورک، منطقه «منتهن»، وال استریت یکی از بزرگ‌ترین بورس‌های جهان از نظر میزان معاملات و حجم مالی است، خیابانی که بزرگ‌ترین بازار بورس جهان در آن وجود دارد چند روزی‌ست شاهد اعتراض تعدادی از مردم به وضعیت اقتصادی آمریکا  است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دلایل اصلی این اعتراض‌ها، افزایش بی‌کاری در جامعه، کاهش دست‌مزدها، و مشکلات اقتصادی جامعه آمریکا است.

اما برای این‌که بدانیم‌، اقتصاد آمریکا و جامعه آمریکا چه شد که به اعتراضات در خیابان وال استریت رسید، به سراغ کارشناسان این حوزه رفته‌ایم و گزیده‌ای از نظرات‌شان پیرامون این بجران را آورده‌ایم.

دکتر «نرسی قربان»، کارشناس اقتصاد بین‌الملل، در این خصوص معتقد است: «تا به امروز سابقه نداشته است که در وال استریت بدون مجوز چنین اعتراضی شکل بگیرد. درست است که مشکلات اقتصادی در آمریکا و دیگر کشورها وجود دارد، اما این تجمع و اعتراض بیش‌تر به این موضوع مربوط است که تعدادی از بانک‌های آمریکایی و تعدادی از افراد از این بحران پول می‌سازند.»

 

اکنون اصلی‌ترین پرسش پیش روی تحلیل‌گران آمریکایی این است که آیا با گسترده شدن این اعتراض‌ها دولت باراک اوباما در آستانه انتخابات سال 2012 وادار به امتیاز‌دهی برای بقای در قدرت خواهد شد یا خیر؟ پاسخ نرسی قربان به این پرسش این است که «مردم در آمریکا دو حزب دارند که در کنگره با هم در حال نزاع هستند، دولت لایحه خود را به سنا و کنگره می‌برد. اگر بتوانند در آن‌جا جواب دریافت کنند که روند طی خواهد شد، اما در غیر این ‌صورت مردم عریضه‌های خود را پی‌گیری می‌کنند و به دولت فشار می‌آورند تا به نتیجه برسند. اگر چنین روندی طی شود به طور حتم بر رای سنا و کنگره تاثیرگذار خواهد بود.»

هم‌چنین دولت آمریکا بسته لوایحی دارد که از ثروت‌مندان مالیات بیش‌تری می‌گیرد تا مسایل مالی را حل کند از این طریق اختلاف میان دو قشر فقیر و غنی را در کشور کم کند. البته جمهوری‌خواهان با این روش مخالفند. به عنوان مثال «وارن بافت» که یکی از سرمایه‌گذاران عمده آمریکاست در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بود که کم‌تر از منشی خود مالیات می‌دهد.

در ادامه دکتر قربان معتقد است که می‌توان به این موضوع این‌گونه نیز نگاه کرد: «برخی از گروه‌ها این اعتراض‌ها را برپا می‌کنند تا صدای آن‌ها بگوش دولت‌مردان برسد و دولت نیز از این فرصت استفاده کرده تا با زمینه‌ پیش‌آمده، نمایندگان به لایحه‌ای که دولت در گذشته پیشنهاد کرده است، رای مثبت دهند.»

 به نظر می‌رسد اعتراضات به‌وجود آمده در خیابان وال استریت، ادامه اعتراض به وضعیت اقتصادی باشد که این سال‌ها دامن‌گیر آمریکا شده است، اما این اعتراضات بر عکس خواست کسانی که منتظر پایان نظام اقتصاد آزاد نشسته‌اند، پایان راه نیست

در همین رابطه دکتر «فرهاد خرمی»، استاد دانش‌گاه نیز بر این باور است که: ریشه این اعتراض‌ها به بحران اخیر اقتصادی آمریکا که از سال 2008 خود را نشان داد، برمی‌گردد. بی‌کاری در آمریکا به‌وجود آمد و تا به امروز 9.1 درصد باقی مانده است، متاسفانه دیدگاه خوبی از سوی سیاست‌مداران آمریکایی برای حل این مشکل بیان نشده و اوباما نیز اعلام کرده است که شاید این روند طولانی باشد.»

این استاد دانش‌گاه درباره ادامه‌دار بودن این اعتراض‌ها نظری کاملن متفاوت با دکتر نرسی قربان دارد و بر این باور است که جنبش وال استریت گذراست و ممکن است دو هفته‌ای این تظاهرات‌ها طول بکشد. به این دلیل چنین اعتراض‌هایی گذراست که چاره دیگری در دولت وجود ندارد. به عنوان مثال در یونان گفته می‌شود که دولت عوض شود، در حالی‌که با تغییر دولت بحران اقتصادی هم‌چنان ادامه خواهد داشت.

اما برای تکمیل این گزارش، به سراغ یکی از مصاحبه‌های دکتر «موسا غنی‌‌نژاد» رفته‌ام، وی در این گفت‌وگو با اشاره به واژه‌ی «سرمایه داری به انتهای خط رسیده است» که این روزها از سوی نیروهای چپ به گوش می‌رسد، در پاسخ به این پرسش که آیا واقعن روزی نخواهد رسید که به دلیل پیچیدگی و گستردگی ابعاد بحران اقتصادی و صدمات اجتماعی که این بحران وارد می‌کند مهار یا جبران زیان‌ها ناممکن شود، می‌گوید: «آن‌چه موجب تداوم و استحکام دموکراسی‌های غربی شده اساسن به باز بودن سیستم سیاسی و نقد پذیری این جوامع باز می‌گردد. این ویژگی موجب می‌شود که آن‌ها دایمن از تجربه‌های گذشته درس بگیرند و اشتباهات خود را تصحیح کنند. همین فرایند باعث شده که این جوامع در دراز‌مدت به دست‌آورد‌های بزرگی نایل آیند و از دامنه ضایعات ناشی از اشتباهات بکاهند. فاجعه زمانی رخ می‌دهد که جزمیت (دگماتیسم) جای عقلانیت و نقد‌پذیری را بگیرد. خوش‌بختانه چنین چشم‌اندازی فعلن وجود ندارد.»

به نظر می‌رسد اعتراضات به‌وجود آمده در خیابان وال استریت، ادامه اعتراض به وضعیت اقتصادی باشد که این ساله‌ا دامن‌گیر آمریکا شده است، اما این اعتراضات بر عکس خواست کسانی که منتظر پایان نظام اقتصاد آزاد نشسته‌اند، پایان راه نیست، از آن‌جا که نظام بازار مانند دیگر پدیده‌های بشری معایب فراوانی دارد، اما با این وجود بر اساس آزادی انتخاب فردی بنا شده است، همان‌طور که با اشتباهات انسانی به سمت بحران رفته است، با تکیه بر آزادی فرد در نظم خود، و با فضای آزادی که فراهم کرده است می‌تواند خود را ترمیم کرده و به پیش برود.

به نظر می‌رسد، تصویب طرحی که «باراک اوباما» در ذهن دارد، مبنی بر افزایش نرخ مالیات افرادی که بیش از یک میلیون دلار در سال درآمد دارند، می‌تواند، مرهمی برای فروکش کردن اعتراضات فعلی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,