Saturday, 18 July 2015
27 May 2020

«خبرهای سوم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 03

در گفت‌وگویی با رهبر شبکه عنوان شد،

«شبکه حقانی کشتن ربانی را تکذیب کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در یکی از رسانه‌های خارجی، روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، یکی از رهبران گروه شبه‌نظامی افغان موسوم به شبکه حقانی اعلام کرد که این گروه مسوول کشتن برهان‌الدین ربانی، که بر گفت‌وگوهای صلح با طالبان نظارت داشت، نیست.

این در حالی است که مقام‌های افغان شبکه حقانی را با یک حمله انتحاری که به مرگ برهان‌الدین ربانی منجر شد مرتبط دانسته‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، سراج حقانی، رهبر این شبکه، هم‌چنین گفت که گروه او با سازمان جاسوسی پاکستان (آی.اس.آی) ارتباطی ندارد.

سراج حقانی پسر جلال‌الدین حقانی، بنیان‌گذار این گروه، است و نقشی کلیدی در عملیات آن گروه دارد.

سراج حقانی گفت: «ما برهان‌الدین ربانی را نکشته‌ایم و سخن‌گوی امارت اسلامی بارها این مسئله را بیان کرده است.»

طالبان نیز گفته است که مایل نیست در مورد مرگ آقای ربانی اظهار نظر کند.

ماموران تحقیق در افغانستان می‌گویند که قاتل یک شهروند پاکستانی بود و توطئه قتل در شهر کویته پاکستان برنامه‌ریزی شده بود.

مقام‌های دولت افغانستان هم‌چنین سازمان اطلاعات پاکستان را به ارتباط با آن حمله متهم کرده‌اند اما مقامات پاکستانی این اتهام را رد می‌کنند.

افغانستان و آمریکا هر دو آی.اس.آی را به ارتباط با شبکه حقانی متهم کرده‌اند.

آقای حقانی اذعان کرد که این شبکه عامل «حمله به سفارت آمریکا، ستادهای ناتو و سایر حملات» در کابل بوده است که به گفته او به دستور یک «شورای نظامی» انجام شد و کاری فردی نبوده است.

او نسبت به ملا عمر ابراز وفاداری کرد و گفت «او رهبر ماست و ما کاملن مطیع او هستیم.»

…………………………………………

رییس شورای نظامی حاکم بر مصر:

«مبارک از ارتش نخواست که به تظاهرکنندگان تیراندازی شود»

خبر / رادیو کوچه

رییس شورای نظامی حاکم بر مصر که اداره امور این کشور را بر عهده دارد روز دوشنبه، 3 اکتبر، اظهار داشت او در دادگاه شهادت داده است که حسنی مبارک رییس جمهوری برکنار شده این مصر هرگز از ارتش نخواست که به تظاهرکنندگان تیراندازی کند.

فیلد مارشال، حسین طنطاوی این سخنان را در مراسم افتتاح مجموعه پتروشیمی در جنوب قاهره عنوان کرد.

او هفته گذشته در دادگاه که پشت درهای بسته برگزار شد، حاضر شده بود.

محمدحسین طنطاوی، رییس شورای نظامی، برای ۲۰ سال، وزیر دفاع دولت آقای مبارک بوده است.

…………………………………………

وزیر دفاع آمریکا:

«اسراییل با خطر انزوا مواجه است»

خبر / رادیو کوچه

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، در اظهار نظری اعلام کرد که اسراییل باید گفت‌وگو با فلسطینیان را از سر بگیرد و در صدد بهبود روابط خود با مصر و ترکیه برآید و در غیر این‌صورت، با خطر انزوای دیپلماتیک در منطقه مواجه خواهد شد.

آقای پانه‌تا که برای گفت‌وگو با مقامات اسراییلی و فلسطینی عازم منطقه خاورمیانه است، گفته است که اگرچه اسراییل حق دارد از لحاظ نظامی برتری نسبی خود را در منطقه حفظ کند، اما برتری نظامی به تنهایی کافی نیست.

وی گفته است که در حالی‌که تحولاتی جدی در خاورمیانه در جریان است، به نفع اسراییل نیست که به انزوای سیاسی گرفتار شود و افزوده که چنین وضعیتی در شرف وقوع است.

…………………………………………

رییس شورای ملی سوریه:

«تلاش شورا سرنگونی نظام سوریه است»

خبر / رادیو کوچه

برهان غلیون یکی از چهره‌های برجسته مخالفان حکومت سوریه روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، پس از پایان نشست مخالفان بشار اسد در استانبول بیانیه تاسیس «شوراس ملی» را اعلام کرده است.

به گزارش العربیه، در این بیانیه تاکید شده است شورای ملی «چارچوبی فراگیر برای اپوزسیون سوریه تشکیل می‌دهد و همه جریان‌ها سیاسی از جمله لیبرال‌ها‌، اخوان‌المسلمین‌، کمیته‌های هماهنگی محلی‌، کردها و آشوری‌ها را دربر می‌گیرد.»

برهان غلیون گفت‌: «شورای ملی پایه و اساس انقلاب سوریه است و مخالفان را در داخل و خارج از کشور نمایندگی می‌کند. تا زمینه لازم برای حمایت از مردم و تحقیق خواسته‌های آنان فراهم شود.»

بیانیه تاکید کرد «شورای ملی تلاش می‌کند رژیم حاکم از جمله راس قدرت را سرنگون کند و یک حکومت مدنی به دور از تبعیض نژادی‌، جنسی‌، دینی و یا سیاسی تشکیل دهد و همه مردم سوریه را که به اصول انقلاب مسالمت‌آمیز پای‌بند باشند زیر چتر خود جمع کند.»

برهان غلیون در پاسخ به سوالی در مورد تلاش مخالفان برای ارتباط با کشورهای مختلف و تلاش برای به رسمیت شناخته شدن در سطح جهان گفت‌: «تشکیل شورا سخت‌تر بود‌. شناسایی بین‌المللی آسان‌تر خواهد بود. کشورهای عربی و جامعه جهانی منتظر بودند مخالفان خود را سازماندهی کنند تا آن‌ها را به عنوان جای‌گزین نظام به رسمیت بشناسند.»

شورای ملی سوریه شامل نمایندگانی از بیانیه دمشق برای تحول دمومکراتیک‌، بسمه قضمانی سخن‌گوی مطبوعاتی و عضو کادر اداری شورای ملی سوریه‌، محمد ریاض رهبر اخوان‌المسلمین‌، عبدالباسط سیدا متفکر سوری و هم‌چنین نمایندگانی از اقلیت‌های کرد و آشوری است.

برهان غلیون جامعه شناس و متفکر معروف سوری که به ریاست این شورا برگزیده شده است تاکید کرد جریان‌های دیگری به شورا خواهند پیوست.

او تاکید کرد: «شورا چارچوب واحدی برای جلوگیری از کشتاری که رژیم هر روز علیه غیرنظامیان انجام می‌دهد به شمار می‌آید.»

برهان غلیون گفت‌: «شورای ملی با هرگونه دخالت خارجی که حاکمیت ملی را تهدید کند مخالف است.»

او در عین حال از سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای جهان خواست نسبت به تحولات این کشور بی‌تفاوت نباشند و از آن‌ها در برابر جنگ علنی رژیم پشتیبانی کنند.»

…………………………………………

یک عضو کمیته وحدت اصول‌گرایان:

«حضور اصول‌گرایان با دو فهرست در انتخابات مجلس»

خبر / رادیو کوچه

در حالی که کم‌تر از شش ماه به انتخابات مجلس باقی مانده است و اصلاح‌طلبان نیز از صحنه سیاسی حذف شده‌اند، اینک یک عضو کمیته وحدت اصول‌گرایان اعلام کرد، جبهه پایداری با فهرست جداگانه در انتخابات شرکت خواهد کرد و وحدت محقق‌ نخواهد شد.

رضا تقوی، عضو کمیته وحدت اصول‌گرایان، موسوم به کمیته ۷+۸ درنشست ماهانه جامعه مهندسین تصریح کرده است جبهه پایداری (متشکل از  نزدیکان پیشین محمود احمدی‌نژاد که با محوریت آیت‌اله مصباح تشکیل شده‌اند)،  نتوانسته‌اند با  دیگر اصول‌گرایان به توافق برسند و با توجه به فعالیت‌های آن‌ها، این جبهه فهرست جداگانه‌ای در انتخابات مجلس می‌دهد.

کمیته وحدت اصول‌گرایان، به دعوت آیت‌اله یزدی از جامعه مدرسین قم و  آیت‌اله مهدوی کنی از جامعه روحانیت مبارز، برای هم‌گرایی طیف‌هایی مختلف اصول‌گرایان برای انتخابات آینده مجلس تشکیل شده است.

به گزارش ایلنا، رضا تقوی همانند برخی دیگر از چهره‌های اصول‌گرای مخالف محمود احمدی‌نژاد، گفته است گرچه جبهه پایداری می‌گوید از آن‌چه وی به عنوان«جریان انحرافی» یاد می‌کند یا اسفندیار رحیم مشایی به دور است، اما به گفته او،  شماری از کاندیدادهای این جبهه با  نامزدهای «جریان انحرافی» یکی است.

رضا تقوی هم‌چنین عنوان کرده که اعضای جبهه پایداری گفته‌اند، این جبهه  به پول «جریان انحرافی» احتیاج دارد.

کمیته وحدت اصول‌گرایان، که جبهه پایداری، نسبت به آن انتقاد دارد مرکب از دو گروه هفت و هشت نفری است.

در گروه هفت نفره، هاشم حسینی ‌بوشهری و عباس کعبی (هر دو از جامعه مدرسین) و رضا تقوی، محمد حسن ابوترابی‌فرد (هر دو از جامعه روحانیت)، غلام‌علی حداد عادل، علی‌اکبر ولایتی و حبیب‌اله عسگر اولادی حضور دارند.

در گروه هشت نفره هم که بازوی اجرای گروه  نخست است، گروه‌ها و چهره‌های اصول‌گرا دارای نماینده هستند.

در مقابل، اصول‌گرایان مخالف احمدی‌نژاد، هم‌چون علی مطهری، جبهه پایداری را در ارتباط با رییس دولت و «جریان انحرافی» دانسته‌اند.

تحقق نیافتن وحدت اصول‌گرایان در حالی است که پیش‌تر  غلامعلی حداد‌عادل، نماینده اصول‌گرای مجلس و عضو کمیته وحدت اصول‌گرایان، تصریح کرده بود که آیت‌اله خامنه‌ای، مایل نیست اصول‌گرایان با بیش از یک لیست در انتخاب آینده مجلس شرکت کنند.

…………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«پیروزی پرگل شاگردان تیم سپاهان برابر سایپا»

خبر / رادیو کوچه

در روز آخر از هفته نهم لیگ برتر فوتبال ایران، روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، تیم‌های فوتبال سپاهان و ذوب‌آهن اصفهان به مصاف حریفان خود رفتند که سپاهان توانست برابر حریف خود به برتری پرگل دست یابد و ذوب‌آهن به یک تساوی رضایت داد.

دیدار تیم‌های سایپای البرز و سپاهان اصفهان در چارچوب هفته نهم لیگ برتر فوتبال از ساعت 17:15 در ورزش‌گاه انقلاب کرج با حضور حدود 4 هزار تماشاگر برگزار شد که در پایان سپاهان با نتیجه 4 بر صفر به برتری رسید.

و در آخرین دیدار این هفته تیم‌های ذوب‌آهن اصفهان و نفت تهران از ساعت 18:30 در ورزش‌گاه فولادشهر به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.

در پایان هفته نهم از لیگ برتر فوتبال ایران، تیم‌های تراکتورسازی تبریز، استقلال تهران و صبای قم هر سه با 19 امتیاز در مکان‌های اول تا سوم و تیم‌های راه آهن ری، مس سرچشمه و مس کرمان در انتهای جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

…………………………………………

با صدور قرار کفالت و وثیقه،

«آزادی تعدادی از دراویش گنابادی از زندان اوین و شیراز»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دراویش نعمت‌الهی، روز یک‌شنبه، 2 اکتبر، هفت نفر از دروایش گنابادی که چندی پیش در جریان درگیری‌های شهرستان کوار از توابع شیراز با نیروهای امنیتی و افرادی موسوم به لباس شخصی بازداشت شده بودند، از زندان آزاد شدند.

به گزارش سایت مجذوبان نور، طبق این گزارش علی کرمی‌، علیرضا روشن‌، مهدی اسانلو‌، علی آسترکی با صدور قرار کفالت (ضمانت با فیش حقوقی) از زندان اوین و بهزاد نوری، فرزاد درویش و فرزانه نوری با سپردن وثیقه از بازداشت اداره اطلاعات شیراز به‌صورت موقت آزاد شدند.

این در حالی است که تعدادی از این دراویش که از زندان اوین آزاد شدند به دلیل تجمع برابر این زندان در اعتراض به دستگیری دراویش شهرستان کوار و جان‌باختن آقای بنانی در درگیری‌ها این شهرستان بازداشت شده بودند.

…………………………………………

رهبر جمهوری اسلامی:

«موضوع  اختلاس مالی را کش ندهید»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 3 اکتبر، آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی، با اشاره به اختلاس چند میلیارد دلاری از سیستم بانکی ایران، از رسانه‌های همگانی خواسته است این قضیه را «کش ندهند» و اجازه دهند مسوولان کارشان را دنبال کنند.

به گزارش فارس، وی در دیدار با جمعی از کارگزاران فرهنگی و اجرایی حج افزود که «مردم هم باید بدانند این چیزها دنبال می‌شود، دست‌ها قطع می‌شود، و مسوولان قوه قضاییه هم خبررسانی کنند.»

آیت‌اله خامنه‌ای تاکید کرد: «به بدکار و خراب‌کار و مفسد رحم نکنید.»

هم‌زمان به دنبال واگذاری مسوولیت رسیدگی به رسوایی سو‌استفاده مالی بزرگ بانکی به کمیسیون اصل نود، یازده تن از نمایندگان مجلس از رییس و هیت رییسه مجلس در خواست کردند که در این باره ماده 233 آیین‌نامه اعمال شود.

بر اساس ماده 233، هرگاه حداقل ده‌نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون‌ها، عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرا‌ قانون یا اجرا‌ ناقص قانون توسط رییس جمهوری و یا وزیر و یا مسوولین دست‌گاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیت رییسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع شود.

این نمایندگان در بخشی از نامه خود آورده‌اند: «رسوایی مالی اخیر که تعداد زیادی بانک دولتی و خصوصی درگیر آن بوده‌اند، ضربه سختی به اعتماد مردم به نظام بانکی و اداری کشور وارد کرده است. بی‌شک بررسی بی‌طرفانه و دقیق این فاجعه و کشف عوامل تعیین کننده در پیدایش آن و گزارش نتایج به مردم می‌تواند از ابعاد این بی‌اعتمادی بکاهد و رسیدگی قضایی را تسهیل نماید.»

آن‌ها در ادامه اعلام کردند: «بررسی‌های مقدماتی نشان می‌دهد که برخی از مقامات قوه مجریه بر خلاف قانون حمایت‌هایی اعمال کرده‌اند، برخی مسوولان بانکی بدون صلاحیت به‌کار گمارده شده‌اند و نظارت قانونی بر عملیات بانکی تعمدن یا از سر بی‌مسوولیتی یا ندانم‌کاری اعمال نشده است. احتمال زد و بندهای کثیف نیز بین صاحبان قدرت و ثروت وجود دارد. چون در فرایند این امر احکام متعددی از قوانین ذیربط، از جمله قانون اداره امور بانک‌ها، قانون تسهیل اعطای تسهیلات بانکی، قانون اساس‌نامه سازمان حساب‌رسی، قانون برنامه و بودجه و قوانین برنامه چهارم و پنجم توسعه،  توسط رییس جمهوری و رییس دفتر ایشان، رییس کل بانک مرکزی و قائم مقام وی، وزیر امور اقتصادی و دارایی و برخی دیگر از مسوولان زیر مجموعه دولت، نقض شده یا نادیده گرفته شده است‌؛ ما امضا‌‌کنندگان ذیل خواهان اعمال ماده 233 در این باره هستیم.»

…………………………………………

در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد،

«برگزاری دادگاه چند تن از مسوولان و مرتبطان دانش‌گاه بهایی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، دادگاه هفت نفر از مسوولان و مرتبطان دانش‌گاه آنلاین بهایی(موسسه علمی آزاد) در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شده است.

به گزارش جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی، طی دو هفته گذشته دادگاه این افراد به نام‌های وحید محمودی، رامین زیبایی، کامران مرتضایی، فرهاد صدقی، نوشین خادم، محمود بادوام و ریاض سبحانی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شد. اتهام تمامی این افراد «عضویت در گروهگ ضد امنیتی بهائی»(ماده ۴۹۹) عنوان شده است.

شش نفر از این افراد در تاریخ یکم خرداد ماه و ریاض سبحانی در تاریخ ۲۵ خرداد ماه 90 دستگیر شدند. تمامی این افراد در بند ۲۰۹ زندان اوین نگه‌داری می‌شوند.

…………………………………………

علت بازداشت اعلام نشده است،

«بازداشت چند شهروند در مهاباد توسط نیروهای امنیتی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، در روزهای اخیر، چهار شهروند اهل مهاباد توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در این شهر بازداشت شده‌اند.

به گزارش موکریان، اسامی این چهار شهروند که چند روز پیش بازداشت و روانه زندان شده‌اند عبدالرحمان فتاحی، ابراهیم رسولی، منصور معروفی و یوسف احمدی اعلام شده است.

تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت این شهروندان که هم اکنون در زندان مهاباد به سر می‌برند از سوی مراجع قضایی در این شهر اعلام نشده است.

…………………………………………

توسط نیروهای امنیتی صورت گرفت،

«بازداشت دو فعال مدنی در تبریز»

خبر / رادیو کوچه

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روز شنبه، یکم اکتبر، دو فعال مدنی شهر تبریز را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

بنا به گزارش هرانا، روز شنبه نیروهای امنیتی دو تن از فعالان مدنی شهر تبریز به نام‌های اکبر مهاجری و رضا خواجه‌ای را در دو مکان جداگانه بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کرده‌اند.

لازم به ذکر است رضا خواجه‌ای از صدمه‌دیدگان جنگ ایران و عراق بوده است.

…………………………………………

اعلام نوبل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ادبیات در آینده،

«اعلام اسامی برندگان جایزه پزشکی نوبل»

خبر / رادیو کوچه

بروس بوتلر، پژوهش‌گر آمریکایی، ژول هوفمان، پژوهش‌گر فرانسوی، و رالف استاینمن، پژوهش‌گر کانادایی به خاطر تحقیقاتی که در زمینه سیستم ایمنی بدن انجام داده‌اند به طور مشترک برنده جایزه نوبل سال جاری در رشته پزشکی شده‌اند.

بروس بوتلر و ژول هوفمان در تحقیقات خود به نحوه فعال شدن سیستم ایمنی در سازواره‌های زنده دست یافته‌اند و رالف استاینمن نیز کشف کرده است که کدام بخش از سیستم ایمنی خود را با نحوه مقابله با خطرات جدید انطباق می‌دهد.

برندگان جوایز نوبل در رشته‌های زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ادبیات در طول هفته جاری اعلام می‌شود و برنده جایزه صلح نوبل نیز روز جمعه، 7 اکتبر، معرفی خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,