Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
تکنو کوچه- آیا می‌توانید برای یک هفته از دنیای تکنولوژی فاصله بگیرید‌؟

«یک هفته‌، نه به تکنولوژی»

2011 October 04

 کیومرث سجادی/ رادیوکوچه

 تکنولوژی و یا فن‌آوری تمام دنیای انسان‌های امروزی را طوری به خود اختصاص داده است که جدایی از آن حتا برای ساعاتی نیز غیرممکن به‌نظر می‌رسد. یخچالی که در آن مواد خوراکی خود را نگه می‌داریم، روشنایی خانه و محل کار، وسایل حمل و نقل، تلویزیون، لوازم برقی خانگی و غیره همه تکنولوژی‌هایی هستند که بعد از انقلاب صنعتی زندگی ما را به‌شدت تحت تاثیر خود قرار داده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما تکنولوژی‌های پیش‌رفته امروزی مانند اینترنت و کامپیوتر، دنیای گوشی‌های موبایل، لپ‌تاپ و تبلت‌ها و … مبحثی است که در این مطلب مدنظر ماست. تکنولوژی‌هایی که این روزها نه برای همه اما برای بسیاری همانند آب و غذا جزو نیازهای روزمره آن‌ها به‌حساب می‌آیند. آیا شما هم جزو آن‌دسته از انسان‌هایی هستید که روزی صد بار ایمیل خود را چک کرده و روزی ده بار به فیس‌بوک‌تان سر می‌زنید‌؟ اگر خیر، حتمن سراغ دارید دوستان و یا نزدیکانی را که برای‌شان اینترنت مثل اکسیژن لازمه‌ی ادامه‌ی حیات باشد.

یک هفته نیامدن به فیس‌بوک و به‌طور کلی دنیای اینترنت ایده‌ای بود که صفحه‌ی یک هفته، نه به تکنولوژی  بر پایه‌ی آن شکل گرفت. هدف از تشکیل این صفحه این بود که در یک هفته‌ی یاد شده یعنی 24 نوامبر تا 1 دسامبر، تا آن‌جا که می‌شود از تکنولوژی‌های امروزی مانند کامپیوتر، اینترنت، تلفن هم‌راه و مانند آن دوری کرده و به خود این اجازه را بدهیم تا برای یک هفته هم که شده دنیای بدون تکنولوژی را در حد امکان تجربه کنیم.

آن‌چه مسلم است فن‌آوری‌های نوین نقش به سزایی در راحتی و آرامش ما در زندگی بازی می‌کنند و بدون استفاده از تکنولوژی‌های ساخت بشر زندگی به‌مراتب سخت‌تر خواهد شد. اما این نکته نیز قابل توجه است که امروزه در بسیاری اوقات  این تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید هستند که برای شیوه زندگی و آینده ما تصمیم‌گیری می‌کنند و نه ما که بنابر نیاز‌های خود و جهت آسان ‌نمودن کارها دست به خلق ابداعات جدید می‌زنیم.

هدف از ایجاد این صفحه‌ی فیس‌بوک تنها یادآوری مشکلاتی است که در نتیجه استفاده بیش‌از حد از تکنولوژی برای‌مان ایجاد شده است و تشویق به این‌که تنها برای یک‌هفته تا می‌توانیم از آن‌ها فاصله گرفته و به‌جای آن به دیدارهای حضوری، رفتن به دامن طبیعت، ورزش و فعالیت‌های بدنی و تجربه کردن زندگی حقیقی‌تر رو بیاوریم.

آن‌چه مسلم است بسیاری از ناراحتی‌های جسمی و روحی ما مربوط به استفاده بیش از حد از کامپیوتر، خودروی شخصی و پشت صندلی نشستن‌های بی‌حد و اندازه و کم تحرکی ناشی از آن است. بماند که بسیاری از مشکلات مانند آلودگی هوا، تخریب محیط زیست و … نیز ناشی از آسیب‌هایی می‌باشد که رو آوردن ما به زندگی ماشینی باعث آن شده ‌است.

قصد رد کردن و یا حتا نقد این مبحث و یا مطرح کردن تکنولوژی‌زدگی انسان‌ها و مباحثی این‌چنینی را نداشته و نداریم. فقط می‌خواهیم برای یک هفته هم که شده یک هوای تازه را تجربه کنیم و دوباره چون گذشته به دنیای مجازی خود بازگردیم …

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,