Saturday, 18 July 2015
25 September 2021
با اکران ویژه برای رسانه‌های جمعی در پاریس

«آغاز نمایش جهانی فیلم گربه‌‌های ایرانی»

2009 December 11

آخرین فیلم بهمن قبادی به نام «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» از پنجشنبه شب، 10 دسامبر در سینمای بزرگی در مرکز پاریس به روی پرده رفته‌است.

به گزارش بی‌بی‌سی، به دنبال این نمایش عمومی که به منظور معرفی فیلم به رسانه‌های جمعی، انجام گرفته‌است، این فیلم سینمایی از ۲۳ دسامبر (دوم دی ماه) در ۸۰ سینمای فرانسه به نمایش در می‌آید.

20091211-cul-persiancats

«کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» در ماه مه سال جاری در جشنواره بین‌المللی کن به عنوان برنامه‌ی افتتاحیه‌ی بخش «نوعی نگاه» شرکت داشت. این فیلم موفق شد جایزه مخصوص هیئت داوران کن و هم‌چنین جایزه‌ی «فرانسوا شاله» را کسب کند.

پس از موفقیت فیلم در فستیوال کن و چند جشنواره‌ی سینمایی دیگر، یک کمپانی بزرگ سینمایی، حق پخش فیلم را خریداری کرد. فیلم قبادی با عنوان کوتاه‌شده‌ «گربه‌های ایرانی» به زودی در کشورهای گوناگون اروپایی به روی پرده می‌رود.

این فیلم، روایتی داستانی – مستند از سرگذشت جوانان هنرمندی است که در ایران در شرایط سخت کار موسیقی انجام می‌دهند. جوانانی که در عرصه «موسیقی زیرزمینی» فعال هستند، گروه‌های هنری بیشماری تشکیل داده‌اند، اما تنها بخش کوچکی از کار آن‌ها به بازار عرضه می‌شود.

بنا به این گزارش، بهمن قبادی آخرین فیلم خود را بدون دریافت مجوز قانونی تولید کرد و آن را بدون تصویب مقامات «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» از ایران خارج ساخت. برخی از مسوولان فرهنگی ایران به نمایش فیلم در فستیوال کن اعتراض کردند.

قبادی که به تازگی در ایران با مشکلاتی روبرو شد، فعلن در اروپا به سر می‌برد. او اخیرن با رسانه‌های جمعی چند گفت و گوی مفصل انجام داده‌است.

از جمله ماهنامه‌ی سینمایی «پوزیتیف» مصاحبه‌ی مفصلی با قبادی انجام داد و عکس این فیلم‌ساز را روی جلد خود چاپ کرد.

قبادی در مصاحبه می‌گوید که به ایران عشق می‌ورزد و بیش از هرجای دیگری در جهان دلش می‌خواهد در میهن خود فیلم بسازد. به گفته‌ او اگر شرایط فیلم‌سازی در ایران مساعد شود، حتمن به ایران برمی‌گردد و در میهن خود به فعالیت سینمایی ادامه می‌دهد.

فیلموتک پاریس نیز اعلام کرده است که به زودی با نمایش ۵ فیلم بلند از بهمن قبادی، از این سینماگر ایرانی تجلیل به عمل می‌آورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,