Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
هم‌زمان با درخواست سازمان ملل برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه

«سه کشورغربی، خواهان تشدید تحریم علیه ایران شدند»

2009 December 11

سفیران آمریکا، انگلیس و فرانسه در سازمان ملل پس از ارایه گزارش سه ماهه کمیته تحریم ایران، خواهان اعمال تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران شدند.

به گزارش ایرنا از سازمان ملل، هم‌زمان با سخنان سفیران سه کشور پیروز جنگ دوم جهانی، اعضای سازمان ملل با تصویب قطع‌نامه‌ای خواهان برداشتن گام‌های قاطع و سریع برای حذف تحریم‌ها و اقدامات یک طرفه سیاسی و اقتصادی علیه کشورهای درحال توسعه شدند.

این قطع‌نامه با تنها دو رای منفی آمریکا و اسراییل در کمیته دوم مجمع عمومی سازمان ملل که به بررسی مسایل اقتصادی و مالی می‌پردازد، تصویب شد.

بنا به این گزارش، سفیر فرانسه گفته که کشورش آماده است پیش‌نویس قطع‌نامه تازه‌ای علیه ایران را بزودی ارایه دهد.

«ژرارد آرود» سفیر و نماینده فرانسه روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که برای آخرین بار از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم تا به پیشنهاد مذاکرات ما پاسخ دهد. اگر ایران به زودی واکنشی از خود نشان ندهد، فرانسه یک قطع‌نامه جدید علیه این کشور ارایه می‌کند.

ینا به این گزارش، سفیر فرانسه اعتراف کرد که کشورش همراه با آمریکا، انگلیس و آلمان در تحمیل خواسته‌های خود به ایران شکست خورده‌است.

سفیر انگلیس در سازمان ملل نیز  گفته است که اگر ایران نتواند، جامعه جهانی را متقاعد کند که برنامه هسته‌ای آن صلح‌آمیز است از دی ماه مباحث درباره تحریم‌های تازه علیه آن کشور آغاز خواهد شد.

«مارک گرانت» افزوده است: «گروه شش تصمیم دارند تا سازمان ملل را برای اعمال دور بیشتری از تحریم ها در ارتباط با برنامه اتمی تهران و پاسخ ندادنش به پیشنهاد آژانس تحت فشار قراردهد.»

وی با انتقاد از آن چه که «مقاومت ایران در برابر توافق‌نامه سوخت» خواند، گفت هر تصمیمی که اتخاذ شود براساس جواب ایران به پیشنهاد اخیر خواهدبود.

سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز به خبرنگاران گفت که اگر ایران به تعهداتی که ما خواسته ایم عمل نکند، تحریم‌ها علیه آن کشور را افزایش می‌دهیم.

«سوزان رایس» در جملات کوتاهی افزود: «ایران باید به تعهداتش عمل کند و ما بر این سر این موضوع ایستاده‌ایم.»

بنا به این گزارش، سفیران چین و روسیه نیز خواهان تداوم مذاکرات با ایران شدند و متقابلن پی‌گیری سیاست صبر و گفت وگو را توصیه کردند.

«ژانگ یسویی» سفیر چین گفته است که پکن امیدوار است ایران سطح هم‌کاری‌ها وگفت وگوهای خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تقویت کند.

وى افزود که چین متعهد به گفت وگو با ایران است و چون هنوز باب مذاکره با این کشور باز است .

«ویتالى چورکین» سفیر روسیه در سازمان ملل نیز خواستار خویشتن‌دارى و بردبارى در قبال ایران شد و گفت و که اختلافات باید از طریق گفت وگو حل شود.

این در حالی است که روز گذشته «محمد البرادعی» رئیس سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در گفت و گو با روزنامه اتریشی «کوریر» درباره مناقشه هسته‌ای ایران و غرب اظهار داشته‌است: «من اطمینان دارم که ما دیر یا زود به توافقی گسترده در این راستا دست پیدا خواهیم کرد، اما ما باید صبر داشته باشیم. ایران امروزه هیچ تهدید مستقیمی محسوب نمی‌شود.»

به گزارش مهر، البرادعی خاطر نشان کرده‌است که تنها یک راه‌حل برای از بین بردن اختلافات بین ایران و غرب وجود دارد و آن از راه گفت‌و گو است. انزوا و قطع‌نامه هرگز راه حل این مسئله نبوده‌است و تنها به مناقشات بیشتر می‌انجامد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,