Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
سیزدهم مهر- پنجم اکتبر

«تقویم تاریخ سیزدهم مهر»

2011 October 05

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1357 خورشیدی- در چنین روزی «آیت‌اله خمینی» از نجف به پاریس سفر کرد. پس از قیام پانزدهم خرداد، وی در سیزده آبان 1343 به ترکیه و بعد به عراق تبعید شد. پس از مذاکره وزرای خارجه دو کشور ایران و عراق به هنگام شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل، دولت عراق محدودیت‌های بیش‌تری را نسبت به وی اعمال و پس از آن آقای خمینی قصد سفر به سوریه را داشت اما به دلیل تیرگی روابط عراق و سوریه وی خواست که از طریق کویت وارد سوریه شود اما مقامات کویتی هم از ورودش جلوگیری کردند. پس از آن به پاریس سفر کرد. وی در «نوفل لوشاتو»، به ادامه فعالیت‌های سیاسی ‌پرداخت.

1665 میلادی- دانش‌گاه «کیل» (Kiel) در آلمان تاسیس شد. بندر کیل که بعدن بزرگ‌ترین پای‌گاه دریایی آلمان در دریای بالتیک به شمار می‌آمد، در جریان جنگ جهانی دوم، توسط متفقین ویران شد.

این دانش‌گاه توسط «کریستیان آلبرت»٬ دوک هولشتین-گوتروپ» (Christian Albert, Duke of Holstein-Gottorp)  بنیان نهاده شد. امروزه این دانش‌گاه در ۱۱۱ رشته تحصیلی قدیمی‌ترین٬ بزرگ‌ترین و معتبرترین دانش‌گاه ایالت «اشلسویگ-هولشتاین» (Schleswig-Holstein) محسوب می‌شود.

1885 میلادی- «رابرت هاچینگز گدارد» (Robert H. Goddard) استاد و دانش‌مند آمریکایی پیش‌گام موشک سوخت مایع کنترل شونده زاده شد.

گدارد اولین موشک سوخت مایع را در مارس ۱۹۲۶ پرتاب کرد. بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ با پرتاب موشک‌های مختلف به سرعت ۵۵۰ مایل بر ساعت دست یافت.

او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد، مرکز پرواز فضایی «گدارد» که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تاسیس شد نیز به یاد او نام‌گذاری شده ‌است. هم‌چنین کتاب‌خانه‌ای در دانش‌گاه «کلارک» (Clarke) به نام کتاب‌خانه «گدارد» و یکی از دهانه‌های ماه به نام دهانه «گدارد» نام‌گذاری شده‌‌اند.

2000 میلادی- در جریان انقلاب پنجم اکتبر، «اسلوبودان میلوشویچ» رییس جمهوری وقت صربستان در میان تظاهرات و اعتراض‌ها صدها هزار تن در «بلگراد»، مجبور به برکناری شد.

وی دولت‌مرد صرب و یوگسلاو بود. او از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷ رییس جمهوری جمهوری صربستان و سپس از ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ رییس جمهوری جمهوری فدرال یوگسلاوی شد. نخست وزیر وقت یوگوسلاوی، میلوشویچ را پس از کناره‌گیری از ریاست جمهوری متهم به فساد اداری کرد. وی در بازداشت خانگی به سر می‌برد سپس او را به لاهه منتقل کردند. اتهام وارده به میلوشویچ جنایت جنگی بود. وی پیش از آن‌که دادگاه لاهه درباره انتقال او به روسیه تصمیم بگیرد در ۱۱ مارس ۲۰۰۶ در زندان این دادگاه درگذشت.

  ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

روز کارگر در بخش‌هایی از استرالیا و روز جهانی معلم.

1713 میلادی- «دنیس دیدرو»  (Denis Diderot) فیلسوف، نویسنده و روشن‌فکر فرانسوی که دایره‌المعارف را برای گسترش آگاهی‌های مردم تالیف کرد به‌دنیا آمد.

1380 خورشیدی- «فریدون فروغی»، آهنگ‌ساز، نوازنده، شاعر و خواننده ایرانی درگذشت. او از خوانندگان مشهور موسیقی پاپ ایرانی است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,