Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
به بهانه «روز جهانی معلم»

«روزنگاشت‌/‌آموزگاران برای برابری جنسیتی»

2011 October 05

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

پنجم اکتبر برابر با سیزدهم مهر مصادف است با «روز جهانی معلم». این روز از سال ۱۹۹۴ میلادی از سوی سازمان ملل متحد «یونسکو» انتخاب شده است. در مصوبه‌ای که از سوی یونسکو تصویب شده است، این روز به عنوان نمادی از تلاش‌هایی به شمار می‌رود که برای افزایش کیفیت آموزش و پرورش و هم‌چنین کیفیت کار و زندگی معلمان کشورهای جهان به عمل می‌آید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در چهل و چهارمین اجلاس وزرای آموزش و پرورش که در تاریخ سوم تا هشتم اکتبر سال 1994 در شهر «ژنو» برگزار شد، «فدریکو مایور» دبیرکل وقت سازمان ملل پیش‌نهاد کرد که مجمع روزی را به نام روز معلم اعلام کند. این پیش‌نهاد از سوی مجمع تصویب شد و روز پنجم اکتبر برابر با سیزدهم مهر «روز جهانی معلم» نام‌گذاری شد. در این اجلاس هفتاد وزیر، بیست‌و هفت معاون وزیر و سی‌و‌هشت ناظر از صدوسی‌وپنج کشور جهان حضور داشتند.

از ایران نیز هیاتی به ریاست «محمدعلی نجفی» در این اجلاس شرکت کرده بودند که به این پیش‌نهاد رای مثبت دادند. این روز در شرایطی در ایران برگزار شد که تشکل‌های صنفی معلمان با انتشار بیانیه‌هایی، بی‌توجهی به خواسته‌های صنفی معلم‌ان برای برخورداری از زندگی به‌تر و آموزش به‌تر در مدارس ناشی از کسر بودجه وزارت آموزش و پرورش را مورد انتقاد قرار دادند.

پس از انتخاب این روز از سال 1994 میلادی به بعد، همه ساله در چنین روزی  با صدور اطلاعیه و چاپ پوستر و طرح شعار‌های جذاب در مورد اهمیت کار معلمان جشن گرفته می‌شود و برگزاری مراسم در سطح ملی برعهده کشور‌ها گذاشته شده است. طرح این پیش‌نهاد از سوی فدریکو مایور را می‌توان چرخشی در دیدگاه‌های یونسکو نسبت به آموزش و پرورش دانست.

تا قبل از این اجلاس مشکلات آموزش و پرورش را ناشی از کمبود سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی می‌دانستند، اما با بحث‌هایی که در اجلاس چهل و چهار صورت گرفت این نظر تقویت شد که برای بالا بردن کیفیت آموزش باید کیفیت کار و زندگی معلم‌ان ارتقا یابد و معلم از جای‌گاه اجتماعی مناسبی بر خوردار شود. توصیه یونسکو به کشور‌های عضو ایجاد شرایط مناسب کار و زندگی برای معلمان و تقویت امید و اعتماد در میان آن‌ها است.

براساس آمارهای یونسکو یک سوم از جمعیت شصت میلیونی معلمان جهان زیر خط فقر زندگی می‌کنند. سطح زندگی و رفاه معلمان در کشورهای در حال توسعه سال به سال کاهش می‌یابد و جاذبه‌های شغل معلمی برای جوانان جویای کار کم‌تر شده است.

در پنجم اکتبر هر سال، برابر با سیزدهم مهر، از سوی سازمان جهانی یونسکو، شعاری به مناسبت این روز انتخاب می‌شود که شعار امسال «آموزگاران برای برابری جنسیتی» است، که نشانه‌ای است از مسئولیت معلم‌ان برای مبارزه با هرگونه تبعیض.‌‌ همان موضوعی که در ایران نیز، هم‌واره چالش آفرین بوده است. برای نمونه، تفکیک جنسیتی خردسالان پیش دبستانی.

و اما در پایان قسمتی از بیانه کانون صنفی معلم‌ان را به مناسبت روزجهانی معلم می‌خوانم که گفته شده: برای بالا بردن کیفیت آموزش و پرورش در کشور‌ها لازم است که کیفیت کار و زندگی معلم‌ان ارتقا یابد و معلم‌ان از جای‌گاه مناسب برخوردار شوند. کشور‌های پیش‌رفته جهان به نقش محوری معلمان جامعه درپیش‌رفت آ موزش عمومی به عنوان تنها عامل توسعه اجتما‌عی می‌نگرند و سرمایه گذاری‌های عظیم و دراز مدتی روی آن انجام می‌دهند.

بدیهی است رفع مشکلات معیشتی این قشر از جامعه همانند دیگر کشورها و ارتقای این شغل به عنوان یکی از مشاغل بسیار بالای جامعه می‌تواند تا حدود زیادی افکار عمومی را نسبت به آینده مقام معلم در جامعه امیدوار سازد.

منبع‌ها:

دویچه وله

کانون صنفی معلمان( طیف صنفی)

تقویم روزهای مهم

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,