Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای پنجم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 05

با مخالفت چین و روسیه،

«قطع‌نامه علیه سوریه وتو شد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 4 امتبر، کشورهای روسیه و چین، دو عضو دایم شورای امنیت، به پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که خشونت‌ها در سوریه را محکوم و حکومت بشار اسد را تحریم می‌کند، رای مخالف دادند و از تصویب آن جلوگیری کرده‌اند.

این سند مورد حمایت آمریکا، بریتانیا و فرانسه، حدود ساعت شش و نیم عصر سه‌شنبه در نیویورک به رای گذاشته شد و نه عضو شورای امنیت به آن رای موافق دادند.

با این وجود، دو رای مخالف روسیه و چین، مانع از تصویب آن شد. چهار عضو غیردایم شورا از جمله آفریقای جنوبی، نیز به این پیش‌نویس رای ممتنع دادند.

روسیه، یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت، گفته بود که از پیش‌نویس تهیه شده توسط کشورهای غربی حمایت نمی‌کند.

با این وجود، آمریکا خواهان رای‌گیری درباره این پیش‌نویس شد.

ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «ما امیدواریم که امشب رای قوی و محکمی برای پیش‌نویس قطع‌نامه مطرح شده داشته باشیم.»

پیش‌نویس مذکور برای «تحریم هدف‌مند» حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، که به سرکوب و کشتار معترضان متهم بوده، ارایه شد.

این در حالی است که دولت کانادا تحریم‌هایش علیه سوریه را افزایش داده و صنایع نفت و گاز این کشور را نیز مشمول تحریم‌های خود کرده است.

گنادی گاتیولوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در مخالفت با پیش‌نویس قطع‌نامه مورد حمایت آمریکا گفت که در آن به مداخلات نظامی خارجی در سوریه اشاره‌ای نشده و هم‌چنین گفته نشده که باید به حاکمیت ملی سوریه احترام گذاشته شود.

او هم‌چنین گفت که مذاکره درباره موارد پیشنهادی روسیه به نتیجه‌ای نرسیده است.

……………………………………

به دلیل افزایش بدهی‌های ملی،

«تنزل سه رتبه‌ای اعتبار مالی ایتالیا»

خبر / رادیو کوچه

سازمان بین‌المللی اعتبارسنجی مودی، اعتبار اوراق قرضه صادر شده از سوی دولت ایتالیا را سه رتبه کاهش داده است.

به این ترتیب، اعتبار مالی ایتالیا از AA2 به A2 کاهش می‌یابد.

مودی طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «این تنزل رتبه نشان‌دهنده ریسک‌های اقتصادی و مالی جاری در ایتالیا و منطقه یورو است.»

ایتالیا یکی از بده‌کار ترین کشورهای اروپا و منطقه یورو است و برای کاهش کسری بودجه و بدهی‌های ملی خود تلاش می‌کند.

موسسه اعتبار سنجی «استاندارد اند پورز» نیز اخیرن ارزش بدهی ملی ایتالیا را کاهش داده بود.

موسسه مودی گفت که علی‌رغم نیاز کم کنونی رم به استقراض و بدهی پایین بخش خصوصی در ایتالیا، احساسات حاکم بر بازار بر علیه یورو است.

این در حالی است که سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا گفت که انتظار این تصمیم می‌رفت.

انتظار می‌رود که این کاهش اعتبار بعدن در مورد بانک‌های ایتالیایی نیز اعمال شود که فشار زیادی بر توانایی آن‌ها برای استقراض وارد خواهد کرد.

مودی هم‌چنین اخطارها درباره چشم‌انداز رشد ایتالیا را افزایش داد و به مشکلات ساختاری در داخل ناحیه یورو و هم‌چنین سیر نزولی در اقتصاد جهان اشاره کرد.

……………………………………

رییس جمهوری اسلامی:

«من در اختلاس سه‌هزار میلیاردی نقشی نداشتم»

خبر / رادیو کوچه

محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی، شام‌گاه سه‌شنبه، 4 اکتبر، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، اعلام کرد که اقدام ترکیه در نصب بخشی از سیستم سپر دفاع موشکی ناتو را نادرست می‌داند.

آقای احمدی‌نژاد در یک مصاحبه زنده با انتقاد از ناتو از جمله به خاطر عملیات در لیبی گفت: «سپر دفاعی هم در همین راستاست تا اگر روزی علیه ایران اقدام کردند، موشک‌های ما به سرزمین‌های اشغالی (اسراییل) نرسد. ما به دوستان ترکیه‌ای هم گفتیم که این کار درستی نبود. این در وهله اول به ضرر آن‌هاست.»

ترکیه شهریور ماه گذشته اعلام کرد که قصد نصب یک سیستم راداری هشداردهنده که بخشی از سامانه دفاع موشکی ناتو برای مقابله با تهدیدهای موشکی علیه اروپاست را دارد.

دولت ایران ابتدا در مورد این اقدام ترکیه سکوت کرد اما پس از آن مقام‌های جمهوری اسلامی به انتقاد از آن پرداختند.

آمریکا و اروپا گفته‌اند که چنین سیستمی را برای مقابله با تهدید گسترش موشک‌های بالستیکی از جمله توسط کشورهایی مانند ایران می‌خواهند.

آقای احمدی‌نژاد هم‌چنین در مورد غنی‌سازی اورانیوم گفت: «من در مصاحبه‌ای در آمریکا گفتم در صورتی که به ما سوخت ۲۰ درصدی بدهند تولید آن را متوقف می‌کنیم و این سخن را دلیل بر عقب‌نشینی دانستند درحالی که این همان حرف اول ما بود چون تولید این سوخت برای ما گران است، اگر سوخت بدهند ما دیگر لازم نداریم گرچه کارخانه ۲۰ درصد را راه‌اندازی کرده‌ایم.»

کشورهای غربی در مورد تولید سوخت با غلظت ۲۰ درصد توسط ایران ابراز نگرانی کرده‌اند به خصوص که می‌گویند این فعالیت‌ها درحال انتقال به یک مجتمع زیرزمینی به نام فردو در نزدیکی قم است.

او هم‌چنین در مورد روابط با آمریکا گفت: «آن‌ها به طور خاص یک موضوع را مطرح کرده‌اند مبنی بر این‌که در خلیج فارس یک خط تلفن مستقیم بین نیروهای نظامی برقرار باشد که ما گفتیم از هر اقدامی که مانع از برخورد باشد استقبال می‌کنیم اما راه اساسی این است که شما ناوهایتان را بیرون ببرید اگر نگران امنیت هستید؛ اصلن خلیج فارس از اول مشکلی نداشت.‌ شما بیرون بروید در آن صورت زمینه هر نوع برخوردی از بین می‌رود.»

آقای احمدی‌نژاد در این مصاحبه هم‌چنین از جمله به ماجرای «اختلاس سه هزار میلیارد تومانی» اشاره کرد که در جریان آن، تعدادی از مسوولان دولتی به اهمال یا هم‌کاری با متخلفان متهم شده و روسای تعدادی از بانک‌های ایران برکنار شده یا استعفا داده‌اند، پرداخت.

اما رییس جمهوری اسلامی از عمل‌کرد دولت چنین دفاع کرد: «واقعیت این است که سیستم بانکی ما دست کسی نیست و دولت تسلط و قدرت مداخله در سیستم بانکی را ندارد.»

او اظهار امیدواری کرد که «اساس اصلاح نظام بانکی» به زودی شروع شود.

او هم‌چنین هشدار داد که کسی نباید از این رسوایی برای «تسویه حساب» با او استفاده کند و گفت: «احمدی‌نژاد چه نقشی دارد؟ من که فریاد زدم و شما نخواستید عمل کنید. چطور است که دولت را متهم می‌کنید؟ دولت چه نقشی دارد؟ چرا عناصر دولت را متهم می‌کنند؟»

……………………………………

پس از اعلام نوبل پزشکی،

«اهدای نوبل فیزیک به کاشفان شتاب گرفتن انبساط جهان»

خبر / رادیو کوچه

جایزه نوبل فیزیک سال جاری میلادی به سه محقق اعطا شده است که در دهه ۱۹۹۰ کشف کردند روند انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است.

جایزه نقدی مرتبط، میان سائول پرلماتر و آدام ریس از آمریکا و برایان اشمیت از استرالیا تقسیم خواهد شد.

این سه نفر آن‌چه را ابرنواخترهای «نوع یک-آ» خوانده می‌شود بررسی کردند، و نتیجه‌گیری آن‌ها این بود که اشیا‌ دورتر از این نوع با سرعت بیش‌تری در مقایسه با نمونه‌های نزدیک‌تر، حرکت می‌کنند.

رصدهای آن‌ها حاکی‌ است که نه فقط جهان در حال انبساط است، بلکه انبساط آن به طور بی‌امانی سرعت می‌گیرد.

پروفسور پرلماتر از دانش‌گاه کالیفرنیا در برکلی، نیمی از جایزه ۱۰ میلیون کرونی (۹۴۰ هزار پوندی) را دریافت خواهد کرد، و پروفسور اشمیت از دانش‌گاه ملی استرالیا و پروفسور ریس از موسسه علوم تلسکوپ فضایی دانش‌گاه جانز هاپکینز نیم دیگر را دریافت خواهند کرد.

پروفسور اشمیت در جریان مراسم با کمیته نوبل صحبت کرد.

او گفت: «احساس زمانی را داشتم که بچه‌هایم دنیا آمدند. پاهایم سست شد، هیجان وجودم را گرفت و حیرت کردم. نیم ساعت خیلی مهیجی بود.»

یافته‌های این سه نفر اساس درک کنونی ما از کیهان را تشکیل می‌دهد، اما یک رشته سوالات دشوار نیز ایجاد می‌کند.

کیهان شناسان برای توضیح شتاب گرفتن انبساط جهان، نظریه وجود ماده تاریک را مطرح کرده‌اند. هرچند خواص و ماهیت این ماده هم‌چنان مرموز است، این نظریه می‌گوید که ماده تاریک سه چهارم ماده موجود در جهان را تشکیل می‌دهد.

……………………………………

آغاز مجدد حملات از صبح چهارشنبه،

«ادامه تلاش برای تصرف زادگاه معمر قذافی»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز چهارشنبه، 5 اکتبر، در لیبی، نیروهای شورای انتقالی ملی این کشور در ادامه حمله به شهر سرت، با استفاده از تانک مرکز این شهر را هدف قرار داده‌اند.

طرف‌داران سرهنگ قذافی طی هفته‌های گذشته، در برابر حمله نیروهای دولت انتقالی، مقاومت سرسختانه‌ای نشان داده‌اند.

مردم سرت علی‌رغم پایان یافتن آتش بس دو روزه که فرصتی برای خروج از شهر ایجاد کرده بود، هم‌چنان در حال فرار از سرت هستند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که حمله نظامی به این شهر، زندگی و جان بسیاری از مردم را با خطر جدی مواجه کرده است.

……………………………………

در دادگاه انقلاب برگزار شد،

«محاکمه دانش‌جوی فیزیک به اتهام ارتباط با دولت متخاصم» 

خبر / رادیو کوچه

امید کوکبی، دانش‌جوی فیزیک در دانش‌گاه تگزاس آمریکا، به اتهام «ارتباط با دولت‌های متخاصم» و «کسب درآمد نامشروع» روز سه‌شنبه در تهران محاکمه شد.

سعید خلیلی، وکیل آقای کوکبی، اتهام‌های موکل خود را «غیرمنطقی و بی‌اساس» دانست و گفت که در جلسه دادگاه اجازه پیدا نکرده تا با وی گفتگو کند.

آقای کوکبی در نخستین جلسه‌ محاکمه خود، تمام اتهام‌های وارده را مردود دانسته و آنان را رد کرد.

امید کوکبی ۲۹ ساله، بهمن ماه سال ۸۹ به هنگام بازگشت به آمریکا برای ادامه تحصیل در فرودگاه بازداشت شد.

……………………………………

پس از درخواست حدود ۳۲۰۰ ساکن اشرف،

«بررسی پناهندگی ساکنان اشرف در سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

یک مقام سازمان ملل متحد می‌گوید که حدود ۳۲۰۰ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف از کمیساریای عالی پناهندگان تقاضای پناهندگی کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اندرو هارپر، از مقام‌های سازمان ملل متحد در عراق گفته است که این دفتر با هم‌کاری کمیساریای عالی پناهندگان در حال مذاکره با دولت عراق هستند تا محلی را در عراق برای مصاحبه جداگانه و خارج از اردوگاه اشرف با متقاضیان تعیین کنند.

او گفت سازمان ملل متحد دو شرط برای رسیدگی به تقاضای پناهندگی اعضای سازمان مجاهدین خلق دارد: «مصاحبه انفردای با هر متقاضی و انجام این مصاحبه‌ها در خارج از قرارگاه اشرف.»

به نظر می‌آید که تقاضای اکثر ساکنان اشرف نشان از پذیرفتن شرط‌های سازمان ملل متحد از سوی رهبران سازمان مجاهدین خلق دارد.

اندرو هارپر گفت که زمان رسیدگی به تقاضای این افراد به مذاکرات مقام‌های سازمان ملل متحد با مقام‌های عراقی برای فراهم کردن امکان مصاحبه با اعضای سازمان مجاهدین خلق بستگی دارد.

دولت عراق به اعضای این سازمان تا پایان سال جاری میلادی فرصت داده است که اردوگاه اشرف را ترک کنند.

……………………………………

به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی،

«حکم حبس برای شعله‌سعدی، نماینده پیشین مجلس»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، قاسم شعله‌سعدی، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، به اتهام توهین به رهبری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی مقیسه با صدور حکمی به دو سال حبس محکوم شده است.

به گزارش جرس، این محکومیت علاوه بر دو محکومیت پیشین وی در این دادگاه است.

آقای شعله‌سعدی پیش‌تر به یک سال و نیم حبس به دلیل نامه سرگشاده‌ای که چند سال پیش به آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نوشته بود و هم‌چنین به یک سال حبس و ممنوعیت از تدریس و وکالت بابت مصاحبه‌ها و تحلیل‌ها در رسانه‌ها محکوم شده بود.

محکومیت جدید وی بر اساس مصاحبه‌ها‌یی است که پیش از این برای آن محاکمه شده بود.

گفته می‌شود قاسم شعله‌سعدی از نظر سلامت جسمی در وضعیت نامناسبی در زندان اوین به‌سر می‌برد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,