Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
شاد و تندرست

«گلاب‌گیجه گرفتگان»

2011 October 06

 اکبرترشیزاد / رادیوکوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خدا رو شکر که ما تنها کشوری در آسیا نیستیم که از آشفتگی مدیریتی در ورزش رنج می‌بریم و‌گرنه همه‌ی دریچه‌های امید به روی فوتبال ما بسته می‌شد. بشنوید صحبت‌های نایب رییس دوم فدراسیون فوتبال «عزیزالله‌ محمدی» را که گفته است: «به دنبال شکایت فدراسیون فوتبال ایران از فدراسیون فوتبال «عراق» به دلیل استفاده تیم فوتبال امید این کشور از بازیکن صغر سنی، بزودی نتیجه هر دو بازی رفت و برگشت تیم‌های امید «ایران» و «عراق» به سود تیم کشورمان تغییر خواهد کرد». از سوی دیگر در حالی که دو روز پیش در برنامه‌ی «90» به نقل از منابع موثق اعلام شده بود که «علیرضا‌ رحیمی» مدیر عامل باشگاه «فولاد سپاهان» اصفهان از سمت خود استعفا داده است، دو روز بعد ایشان با قاطعیت تمام گفت که استعفا نمی‌دهد و با قوت به کارش ادامه خواهد داد. ظاهرن علت تغییر نظر ایشان امیدی است که به نتیجه دادن تلاش فدراسیون فوتبال برای مشکل تیم «سپاهان» و بازگشت احتمالی این تیم به لیگ قهرمانان آسیا دارد. خبر دیگر اینکه در هفته‌ی گذشته و پس از برقراری جلسه‌ای در فدراسیون فوتبال، مشکل سربازی «اشکان‌ دژآگه» برای حضور در تیم‌ملی حل شد. در این جلسه که با حضور اعضای تربیت‌بدنی نیروهای‌مسلح و اعضای فدراسیون برگزار شد، توافقات لازم برای حضور «دژآگه» در ایران انجام شد. در نتیجه این جلسه «اشکان‌دژآگه» دیگر مشکلی برای حضور در تیم‌ملی ندارد و می‌تواند از اردوی بعدی همراه سایر ملی‌پوشان باشد. جالب است بدانید او سابقه‌ی پوشیدن پیراهن تیم‌ملی جوانان آلمان را داشته است.

 

همانطور که همه می‌دانند عدم‌ نظارت و بی‌حساب و کتابی فقط در مدیریت سیاسی و اقتصادی کشور ما بیداد نمی‌کند. اما مشکل جایی شروع می‌شود که قرار باشد تا به جایی بیرون مرزها پاسخگو باشید، آنجاستکه مدیران ما، رویم به دیوار، گلاب‌گیجه می‌گیرند. کنفدراسیون فوتبال آسیا با تاکید بر اینکه اعضای هیات مدیره معرفی شده «استقلال» و «پرسپولیس» مورد تایید این کنفدراسیون نیست، اعلام کرده است که فدراسیون فوتبال آسیا مهلت جدیدی را برای برطرف کردن مشکلات باشگاه‌ها جهت حرفه‌ای شدن تعیین کرده است که در صورت عملی نشدن، سهمیه‌های ایران کم خواهد شد. «عزیز‌محمدی» که این خبر را بیان می‌کرد خاطرنشان کرد که علاوه بر «استقلال» و «پرسپولیس» برخی باشگاه‌ها نیز هنوز نتوانسته‌اند مدارک‌شان را برای گرفتن پروانه حرفه‌ای کامل کنند و این بدین معناست که اگر تا قبل از پایان مهلت جدید کنفدراسیون فوتبال آسیا نواقص‌شان را برطرف نکنند و مدارک لازم را در اختیار سازمان لیگ قرار ندهند، قطعن برای گرفتن پروانه لیگ حرفه‌ای به مشکل برخواهیم خواهیم خورد و حتا با وضعیت موجود احتمال تعطیلی لیگ برتر نیز وجود دارد.

بالاخره و با تلاش یکی دیگر از جوانان با غیرتمان، توانستیم تا یک سهمیه‌ی دیگر برای المپیک بگیریم. «احسان‌ روزبهانی» بوکسور با تکنیک کشورمان، روز سه‌شنبه با نتیجه 15 به 15 مقابل «جوزف‌ وارد» از «ایرلند» به تساوی رسید اما در مشت شماری بوکسور پیروز میدان لقب گرفت و به یک‌چهارم نهایی راه پیدا کرد. «روزبهانی» تا اینجا به سهمیه المپیک 2012 «لندن» دست پیدا کرده و چنانچه در مقابل «الشود‌رسولف» از «ازبکستان» به برتری برسد، مدال برنز خود از رقابت‌های جهانی که در «باکوی» آذربایجان در حال برگزاری است را نیز قطعی می‌کند.

تا جایی که یادمان می‌آمد همیشه بازیکنان ایرانی که پا به سن می‌گذاشتند برای کسب درآمد بیشتر و گذراندن روزهای پایانی فوتبال خود به کشورهای عربی می‌رفتند. چند سالی که گذشت با سرمایه‌‌گذاری‌های فراوانی که این کشورها بر روی فوتبال خود کردند و در کنار آن پسرفت فوتبال باشگاهی ما، کار به جایی رسید که بازیکنان با استعداد و ملی ما نیز سر از این باشگاه‌ها در آوردند. اما در نهایت و با همه‌ی مشکلات، ما همیشه بازیکنان خود را از اعراب برتر می‌دانستیم. حالا ظاهرن همه‌چیز برعکس شده است و در کشوری که روزگاری مهد رشد و استعداد چهره‌های فوتبال بوده است کار به جایی رسیده است که از «یمن» بازیکن وارد می‌کنیم. «عبدالله ‌مهیم» هماهنگ کننده رسانه‌ای تیم زیر 19 سال «یمن» در گفت‌وگو‌ با سایت «کوره» گفت: ««ایمن ‌الهاجری» با باشگاه «تراکتور سازی» به توافق رسیده و برای عقد قرارداد با این تیم راهی ایران شده است. او بعد از عقد قرداد با این باشگاه ایرانی به «صنعا» بر می‌گردد و تیمش را در مقدماتی رقابت‌های قهرمانی آسیا زیر 21 سال همراهی خواهد کرد». این بازیکن جوان نمایش بسیار خوبی در مقدماتی جام جهانی مقابل تیم‌ملی «عراق» داشت و این یکی از دلایل اصلی توجه این باشگاه ایرانی به وی است. چنانچه او با «تراکتور سازی» قرارداد امضا کند، نخستین بازیکن «یمنی» شاغل در لیگ ایران خواهد بود.

پس از حرف و حدیث‌های فراوانی که در پی کسب نتایج ضعیف «حمیداستیلی» در باشگاه فوتبال «پرسپولیس» پیش آمد، از افراد مختلفی نام برده می‌شد که در صورت ادامه‌ی این وضعیت جای «استیلی» را در این باشگاه خواهند گرفت. یکی از افرادی که همواره نام او به عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی مطرح بود «حمید درخشان» بود. او البته در تهران نبود تا به مرکز ماجراها نزدیک باشد اما اکنون و پس از جدایی‌اش از تیم فوتبال «شاهین‌ بوشهر» شایعات پیرامون این مربی قوت گرفته است. البته «درخشان» از دیرباز نشان داده که در زیرآب زنی مربیان دیگر، ید طولایی دارد. «فیروز کریمی» هم پس از مدت‌ها دوری از لیگ برتر به عنوان سرمربی جدید «شاهین» به لیگ بازگشت و جای «درخشان» را گرفت. خبر آخر آنکه «مهدی‌ تاج» نایب رییس اول فدراسیون فوتبال کشورمان درباره‌ی بازی «ایران» و «بحرین» در چارچوب مقدماتی جام‌جهانی گفت :««بحرین» همیشه کثیف بازی می‌کند و قطعن «کی‌روش» به این مسئله هم فکر کرده است.» البته ایشان به موضوع تعیین ناظر امنیتی برای این بازی اشاره‌ای نکرده و نگفت که برای حضور احتمالی برادران لباس‌شخصی و بسیجی و شعار دادن علیه دولتمردان «بحرین» که محرومیت فوتبال ما را در پی خواهد داشت، چه اقداماتی را انجام داده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,