Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
پانزدهم مهر – هفتم اکتبر

«تقویم تاریخ پانزدهم مهر»

2011 October 07

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1307 خورشیدی: زادروز «سهراب سپهری» شاعر و نقاش ایرانی. او که از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است، شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده است. از معروف‌ترین شعرهای سهراب می‌توان:  نشانی، صدای پای آب و مسافر را نام برد که شعر صدای پای آب یکی از بلندترین شعرهای نو زبان فارسی است.

او در نقاشی نیز از دست‌آوردهای زیبایی شناختی شرق و غرب بهره‌مند گشته که این تاثیرها در آثارش جلوه‌گر بودند. سهراب سپهری در سال ۱۳۵۷ به بیماری سرطان خون مبتلا شد و در سال ۱۳۵۸ برای درمان به انگلستان رفت و ناکام از درمان به تهران بازگشت و سرانجام در غروب یکم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

1301 خورشیدی: کناره‌گیری ژنرال رضاخان از وزارت جنگ و تظاهرات نظامیان در چنین روزی به وقوع پیوست. ژنرال رضاخان پهلوی وزیر جنگ کابینه «قوام السلطنه» در پی انتقاد چند نماینده مجلس از او و نقل این انتقاد‌ها در روزنامه‌ها، در روزی چون امروز  به حالت اعتراض کناره‌گیری خود را اعلام کرد و واحدهای نظامی و هم‌چنین گروهی از مردم به حمایت از او برخاستند و مسلحانه وارد خیابان‌ها شدند و در میدان بهارستان آرایش رزمی به خود گرفتند.

که پس از تهران، چنین تظاهراتی در سایر شهرها برپا شد که «شاه‌زاده محمدحسن میرزا» ولیعهد وقت و قوام السلطنه به حل مسئله پرداختند و از ژنرال خواستند که از کناره‌گیری انصراف دهد که وی با شرایطی قبول کرد.

2006 میلادی: سال‌روز درگذشت «آنا پولیتکو فسکایا» روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر اهل روسیه.  وی در سال 1958 از پدر و مادری روسی در نیویورک زاده شد. آنا از خبرنگاران روزنامه «نوایا گازیتا» بود که از مهم‌ترین روزنامه‌های منتقد دولت روسیه محسوب می‌شود. او یکی از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر بود که در زمان جنگ چچن فعالیت‌های زیادی را انجام داد.

آنا در سن چهل‌و‌هشت  سالگی در چنین روزی به قتل رسید. در آن زمان شایع شد که احتمال دارد یک گروه تبه‌کار چچنی و دارای ارتباط با سرویس‌های امنیتی روسیه مسئول این اقدام بوده باشد. قتل او سیزدهمین قتل روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی منتقد در روسیه از ابتدای سال ۲۰۰۰ بود.

1317 خورشیدی: زادروز «فریدون فرخزاد» شاعر، برنامه‌پرداز، خواننده، بازی‌گر و فعال سیاسی ایرانی معترض به حکومت جمهوری اسلامی ایران بود. او در مونیخ، وین و برلین حقوق سیاسی خواند و با درجه دکترا از دانش‌گاه مونیخ فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۶۳ اشعار آلمانی وی از طرف ناشرین بزرگ کتاب آلمان به‌عنوان به‌ترین اشعار سال برنده جایزه شد و در کتابی که همه ساله منتشر می‌شود آثار فریدون در ردیف ده شاعر و نویسنده سال چاپ شد و سال بعد اولین دیوان شعر او به نام «زمانی دیگر» به زبان آلمانی انتشار یافت و جایزه ادبیات را گرفت.

کتاب شعر «در نهایت آغاز جمله‌ است عشق» به فارسی، و کتاب شعری به زبان آلمانی از آثار اوست. وی هم‌چنین در تبعید کتابی به نام «من از مردن خسته‌ام» را نوشت او پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران مدت کوتاهی در بازداشت به سر برد و سپس به غرب مهاجرت کرد و در آلمان که دورانی جوانی و تحصیلش را گذرانده بود ساکن شد و در شانزدهم مرداد 1371 در آلمان و در خانه‌اش با ضربات چاقو به قتل رسید. قتل او به نیروهای امنیتی دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شده است.

__________________________________

برخی از روی‌دادهای دیگر

2001 میلادی: ارتش ایالات متحده آمریکا حمله به افغانستان را با هدف براندازی حکومت طالبان و دست‌گیری اعضای القاعده در این کشور، آغاز کرد.

1949 میلادی: دولت آلمان شرقی با نظام کمونیستی، تحت نام «جمهوری دمکراتیک آلمان» در منطقه اشغالی شوروی تشکیل شد و برلن شرقی را پایتخت خود قرار داد.

1286 خورشیدی: مجلس شورای ملی ایران در نخستین روز از دومین دوره تاسیس خود متمم «قانون اساسی» را تصویب کرد. بیش‌تر اصول قانون اساسی وقت در همین متمم گنجانیده شده بود زیرا که اصل قانون اساسی، شکل مقدمه و اعلامیه داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,