Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
به بهانه اکران عمومی فیلمی از کارگردانی ایرانی درآلمان

«سالامی علیکم»، فیلم عشق قصاب ایرانی به دختر آلمانی»

2009 August 03

دویچه وله – فیلم کمدی «سالامی علیکم» از کارگردان ایرانی، علی صمدی احدی، در حال حاضر روی پرده‌ی سینماهای آلمان است. یکی از مجله‌های سینمایی درباره‌ی این فیلم نوشته است: «این کمدی پرماجرا، سرشار از لطیفه و طنز و تصاویر زیباست».

فیلم کمدی «سالامی علیکم»، به کارگردانی علی صمدی احدی همه‌ی عناصر یک فیلم موفق و پرفروش را یک جا داراست: فرهنگ شرق و غرب را در کنار هم قرار می‌دهد، به هویت آلمانی‌ها در شرق و غرب آلمان می‌پردازد، مسئله‌ی مهاجرت را با نگاهی طنزآلود دستمایه قرار می‌دهد، کارگردانی از جهان اسلام را مطرح می‌کند و از همه مهم‌تر و شاید به همین دلایل، شرکت پخش معتبری مثل شرکت «زورو»‌، وظیفه‌ی پخش آن را به‌عهده گرفته است.

اگر بازی‌های خوب هنرپیشه‌های ایرانی و غیرایرانی این فیلم را هم به همه‌ی این‌ها اضافه کنیم، و از علاقه‌مندان موسیقی و رقص ایرانی ـ عربی هم باشیم، صد و شش دقیقه خنده و تفریح و هیجان تضمین‌شده را به قیمت نازل حداکثر ده یورو خریده‌ایم.

20090803_cul_film1

«ابلوموف ایرانی» در آلمان

فیلم «سالامی علیکم»، داستان مرد بیست و هفت/هشت ساله‌ای به نام محسن (نوید اخوان) را به تصویر می‌کشد که هم‌چنان در «هتل ماما»، یعنی با پدر و مادر خود در شهر کلن زندگی می‌کند و از تنبلی دست «ابلوموف» را از پشت بسته است. محسن علاوه بر عادت سرگرم‌کننده‌ی بافتن بافتنی (برای تمدد اعصاب)، قلب رئوفی هم دارد و از دیدن حتی یک لکه خون دچار تشنج می‌شود. این که پدر پناهنده‌‌اش (میشائیل نیاورانی)، در غربت به شغل شریف قصابی رو آورده و از این راه امرار معاش می‌کند، بازی سرنوشت است. پدر در ایران از«افسران عالی‌رتبه‌ی ارتش شاهنشاهی» بوده که دست تصادف او را ابتدا به غرب و بعد به شرق آلمان پرتاب کرده است. مشکلات محسن، وقتی شدت می‌گیرد که پدر به بستر بیماری می‌افتد و او به عنوان فرزند ارشد خانواده، مجبور به تقبل وظیفه‌ی رتق و فتق امور مغازه‌ی قصابی پدر می‌شود. با کدام تجربه؟

20090803_cul_film

سقوط در ورطه‌ی عشق

خرید رمه‌ای گوسفند از لهستان، اولین سرمایه‌گذاری کلان این جوان برومند برای نجات خانواده از ورطه‌ی ورشکستگی است. گوسفندها در راه آلمان، او را به‌جایی راهبر می‌شوند که در آن بزرگترین عشق زندگی‌اش را می‌یابد: دختری بور و سفید و خوش و برو رو (آنا بوگر) که محسن را لیلی‌‌وار به دنبال خود می‌کشد؛ تنها مانع بر سر راه این عشق افسانه‌ای عادت گیاه‌خواری دختر مه‌رو است که حتی حاضر نیست از کنار یک مغازه‌ی قصابی رد شود، چه برسد به این که …

آغاز راه و جایزه‌ها

«سالامی علیکم» دومین فیلم صمدی احدی است. این فیلم کمدی با استقبال خوب منتقدان آلمانی روبرو شده است. از جمله در مجله‌ی سینمایی epd FILM آمده است: «این کمدی پرماجرا سرشار از لطیفه و طنز و تصاویر زیباست. این فیلم بسیاری از کلیشه‌ها را از جمله این که در فیلم‌های آلمانی، چیزی برای خنده وجود ندارد، به چالش می‌گیرد. داستانی شسته و رفته، زمان مناسب طرح آن و بازی‌های خوب، حتی در نقش‌های جنبی‌، از نقاط قوت این فیلم است».

20090803_cul_film2

علی صمدی احدی در سال ۱۹۷۲ در تبریز به دنیا آمده است. او در ۱۲ سالگی، هنگام جنگ ایران و عراق با پدر و مادر خود از ایران به آلمان گریخت. صمدی احدی دوران تحصیل خود را در شهر هانوفر گذرانده است و پس از اخذ لیسانس در سال ۱۹۹۲، در رشته‌ی فیلم و تلویزیون شهر کاسل به تحصیل ادامه داده است.

اولین فیلم صمدی «بچه‌های از دست‌رفته» نام دارد که «جایزه‌ی فیلم مستند آلمان» را از آن خود کرد. او چندی پیش نیز «جایزه‌ی تلویزیون شمال آلمان» را برای فیلم «سالامی علیکم» دریافت کرد. در حال حاضر این فیلم، روی پرده‌ی سینماهای آلمان است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|۱ Comment


  1. بنیامین
    1

    سلام
    ممکنه لینک فیلم رو توی IMDB برام میل کنید ؟