Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
نگاهی به نابودی جنگل ابر شاهرود و واکنش‌های متفاوت

«بکرترین جنگل ایران در خطر نابودی»

2009 December 11

سام شریف/  رادیو کوچه

می‌توان «جنگل ابر» را قسمتی از آخرین بازمانده جنگل‌های هیرکانی در جهان معرفی کرد. این جنگل‌ها بازمانده عصر ژوراسیک است که عصر یخ‌بندان نتوانست آن را از بین ببرد.

جنگل ابر شاهرود با 35 هزار هکتار وسعت به سه دلیل برای دنیا اهمیت دارد. اول این که قسمتی از جنگل‌های باستانی هیرکانی است و گیاهان دارویی آن کم نظیر است. دلیل دوم مربوط به «اکوتن»  این ناحیه می‌شود؛ یعنی مرز میان‌بند بین دو اکوسیستم منطقه نیمه بیابانی و جنگلی است. به‌طوری‌که می‌توان در جنگل‌های این ناحیه درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که این امر در گونه‌های جانوری هم تاثیرگذار بوده‌است.

دلیل سوم آن‌که به‌خاطر جغرافیای خاص منطقه که دو منطقه کم ارتفاع و بلند را در کنار هم قرار داده است ما شاهد تشکیل اقیانوس ابر در این منطقه هستیم که پدیده کم‌نظیری در دنیا محسوب می‌شود. اما هم اکنون این جنگل در معرض خطر قرار گرفته‌است.

20091211-soc-jangaleabr

در این یادداشت به مسئله‌ی نابودی جنگل و واکنش‌های پیرامون آن می‌پردازیم. علی‌رغم پی‌گیری‌های مداوم طرفداران محیط  زیست، احداث جاده‌ی شاهرود به علی‌آباد در مرحله‌ی اجرا قرار گرفته‌است. طرح احداث جاده‌ای که از جنگل ابر می‌گذرد مربوط به این روزها نیست.

ایسنا در گزارشی اشاره‌ای به مطرح شدن این طرح در سال‌های پیش کرده‌است. ایسنا می‌نویسد: «احداث جاده علی‌آباد به شاهرود که بر اساس مصوبه استانی هیات دولت قرار است احداث شود، از سال 1364 مطرح بوده که این طرح از سوی کارشناسان محیط زیست و منابع طبیعی به علت عبور جاده از اکوسیستم‌های بکر جنگلی و گونه‌های منحصر به فرد، زیستگاه‌های حیات وحش و خسارات به چشمه‌ها و رودخانه‌های حوزه آبخیز زرین گل و شیرین آباد و عدم مطالعه اصولی و تخریب زیاد در عرصه‌های جنگلی و محیط زیست مورد مخالفت قرار گرفت.»

احداث یک جاده جدید در یکی از بکرترین جنگل‌های ایران درحالی آغاز شد که بر اساس مصوبه استانی دولت در استان گلستان قرار بود تنها محور ابر علی آباد تکمیل شود و در آن اشاره‌ای به طراحی مسیر جدید نشده بود. از سوی دیگر این مصوبه مجددن در استان سمنان به «اصلاح جاده موجود ابر علی آباد» تغییر یافت تا شبهه‌ای پیش‌نیاید.

اما در این میان اصرارهای بعدی برخی مسوولان، منجر به این شده که وزارت راه مسیر جدیدی را در حد یک راه درجه یک طراحی کند.

در این حال سال 85 بود که عده‌ای هم از فرصت سوء استفاده و اقدام به پخش آگاهی تبلیغاتی مبنی بر فروش زمین‌های ویلایی و آپارتمانی در منطقه جنگلی ابر کردند که با اقدام به موقع رییس وقت سازمان محیط زیست و حضورش در محل پروژه متوقف و منجر به صدور مصوبه استان سمنان در خصوص این مسیر شد.

هرچند که وزارت راه مصوبه‌ای را از هیات دولت گرفت که بر اساس آن موظف است به ازای تعداد درختان قطع شده، درخت‌کاری کند، اما تمامی این مسایل در حالی است که به گفته کارشناسان، مسیر موجود نیازمند قطع درخت نیست و تنها با آسفالت کردن آن از شیرین آباد تا ابر (به طول 12 کیلومتر) و احداث یک ایستگاه راه‌داری مشکل تردد در زمستان مرتفع خواهدشد.

اسداله قره‌خانی نماینده‌ی مردم علی‌آباد کتول در گفت‌و گویی با ایران صدا در رابطه با احداث جاده علی آباد کتول به شاهرود در جنگل ابر گفت: «دولت با حضور وزیر کشاورزی، رییس سازمان محیط زیست و منابع طبیعی بر اجرای احداث این جاده تصمیم گرفتند و دو بار در استان سمنان و دو بار نیز در استان گلستان احداث این جاده را تصویب کردند».

قره‌خانی گفت: «احداث جاده علی‌آباد کتول به عنوان یک بحث استراتژیک است و تمام موافقت‌ها انجام گرفته‌است و حتی در قانون بودجه امسال هم آمده و احداث این جاده برای حفظ جنگل ابراست که اخیرا نیز دو بار در این جنگل آتش سوزی شده و امکان دسترسی به جنگل را نداشته‌ایم.»

نماینده  علی آباد کتول : سازمان منابع طبیعی تخلفات گوناگونی دارد و در اصل تخریب این جنگل با خود منابع طبیعی بوده‌است

نماینده مردم علی آباد کتول اظهار داشت: «سازمان منابع طبیعی تخلفات گوناگونی دارد و در اصل تخریب این جنگل با خود منابع طبیعی بوده‌است.»

وی افزود: «منابع طبیعی طرح‌های جنگلی را در بخش‌های گوناگون جنگل ابر و جنگل‌های شمال تحت عنوان استفاده از جنگل اجرا کرده و درختان را قطع کردند.»

با توجه به واکنش‌های صورت گرفته از سوی طرفداران محیط زیست، استاندار سمنان دستور توقف طرح جاده‌سازی در این جنگل را داده‌است. اما این روزها صحبت‌هایی مبنی بر از سر گرفته‌شدن مجدد این پروژه در جنگل ابر شنیده می‌شود. هنوز به طور قطع نمی‌توان گفت که چه سرنوشتی در انتظار جنگل ابر است‌. نجات یا نابودی؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,