Saturday, 18 July 2015
27 May 2020

«خبرهای هشتم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 08

از سوی پلیس دانمارک صورت گرفت،

«بازداشت چند معترض ایرانی برابر سفارت ایران در دانمارک»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

ظهر روز چهارشنبه، 5 اکتبر، جمعی از مخالفان دولت جمهوری اسلامی در کپنهاگ پایتخت دانمارک در اعتراض به دستگیری کارگران کرد و هم‌چنین اجرای احکام اعدام در ایران برابر سفارت جمهوری اسلامی در دانمارک دست به تجمعی اعتراضی زده‌اند.

هم‌زمان با اعتراض مخالفان که با سر دادن شعار و حمل پوستر هم‌راه بود پلیس دانمارک جهت کنترل امور و عدم تعرض به سفارت جمهوری اسلامی معترضان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده است.

بر اساس برخی گزارش‌های تایید نشده تعداد بازداشت‌شدگان ١۴ نفر اعلام شده است که نام برخی از آن‌ها کوهستان مظهری، مهران مجیدی، سلام شیخی، اسرین واصلی، طلا چلمبری، سامان رستمی، هیوا، شایان، سلیمان و امیر عنوان شده است.

 در همین حال حزب کمونیست کارگری کردستان در خارج از کشور با صدور بیانیه‌ای «بازداشت تظاهر‌کنندگان توسط پلیس دانمارک را محکوم کرده و از همه مردم آزادی‌خواه در دانمارک و سایر کشورها می‌خواهد پلیس دانمارک را برای آزادی دستگیر‌شدگان تحت فشار قرار دهند.»

……………………………………..

واکنش‌های منفی بین‌المللی به ترور یک فعال سوری،

«کشته شدن یکی از فعالان کرد سوریه»

خبر / رادیو کوچه

مشعل تمو از فعالان معترض کرد سوریه، روز جمعه، 7 اکتبر، در شهر قامشلی ترور شده است. اتحادیه شوراهای هماهنگی جوانان کرد سوریه، دست‌گاه‌های امنیتی این کشور را مسوول ترور این فعال معترض کرد دانسته‌اند.

فعالان سوری گفتند که افراد مسلح مشعل تمو را که سخن‌گویی جریان «المستقبل» کرد را بر عهده داشت، ترور کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در بیانیه کمیته محلی هماهنگی آمده است: «افراد مسلح مشعل التمو سخن‌گوی جریان المستقبل کرد را هنگام حضورش در یکی از منازل ترور کردند و در این حادثه پسرش و زاهده رشکیلو یکی دیگر از فعالان زخمی شدند.»

از سویی، دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز ترور تمو را اعلام کرد و در این باره توضیح داد که چهار فرد مسلح در حالی که صورت خود را پوشانده بودند وارد منزل او شدند و فرزنش مرسل و زاهده رشکیلو از فعالان را زخمی کردند.»

مشعل التمو در ماه‌های اخیر از زندان آزاد شد. دو هفته پس از آزادیش، بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفت‌و‌گو را به او عرضه کرد آن هنگام که از شماری از احزاب کرد خواسته بود با حکومت به گفت‌و‌گو بنشینند. اما تمو این درخواست اسد را نپذیرفت و اعلام کرد که در کنار انقلابیون است.

تمو در کنفرانس نجات ملی که در استانبول ترکیه برگزار شد از راه پیامی صوتی شرکت و در آن بر وحدت مردم سوریه تاکید کرد. هم‌چنین او از فعالان در شکل‌گیری و پایه‌گذاری شورای ملی سوریه بود.

در همین حال گزارش‌ها از سوریه از کشته شدن دست‌کم 20 تن دیگر خبر داده‌اند.

لازم به اشاره است فرانسه اعلام کرده که از کشته‌شدن آقای تمو شوکه شده است.

هم‌زمان یک سخن‌گوی کاخ سفید خواستار کناره‌گیری آقای اسد شد.

……………………………………..

مرکز شهر سرت در محاصره دولت انتقالی،

«دوازده کشته در پیش‌روی مخالفان سرهنگ قذافی»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش دولت انتقالی لیبی، روز شنبه، 8 اکتبر، دست‌کم 12 تن در آخرین حملات نظامی و پیش‌روی به مرکز شهر سرت، زادگاه معمر قذافی رهبر خلع‌شده این کشور کشته شده‌اند.

به گزارش الجزیره، این در حالی است که نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی هم‌چنان در بخش‌هایی از شهر سرت مقاومت می‌کنند.

نیروهای مسلح دولت انتقالی لیبی که با تانک و راکت به سوی هواداران سرهنگ قذافی می‌کنند، موفق شده‌اند که آن‌ها را در منطقه‌ای به وسعت دو تا سه کیلومتر محاصره کنند.

سرت، از معدود نقاط باقی‌مانده در لیبی است که هواداران رهبر پیشین لیبی، در آن به مقابله با نیروهای مسلح دولت انتقالی می‌پردازند.

صالح مصراته، از فرماندهان نیروهای دولت انتقالی اعلام کرده است که تصرف دانش‌گاه سرت از اهداف نیروهای تحت فرمان او به شمار می‌آید.

……………………………………..

رییس جمهوری روسیه:

«اسد یا اصلاحات را صورت دهد یا کناره‌گیری کند»

خبر / رادیو کوچه

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه روز جمعه 7 سپتامبر، در یک موضع متفاوت نسبت به حوادث سوریه اعلام کرد رهبران دمشق در صورت عدم توانایی در انجام اصلاحات از قدرت کناره‌گیری کنند.

به گزارش خبرگزاری ریا نووستی، مددوف از دولت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه خواست اصلاحاتی که وعده آن‌ها را داده بود، عملی سازد.

با این حال رییس جمهوری روسیه تاکید کرد که کشورش هم‌چنان با تحریم‌هایی که هدف آن‌ها کنار گذاشتن رژیم‌های مخالف کشورهای غربی است‌، مخالفت خواهد کرد.

روسیه به هم‌راه چین‌، روز چهارشنبه گذشته با وتو کردن پیش‌نویس قطع‌نامه شورای امنیت از محکومیت حکومت بشار اسد‌، جلوگیری کردند.

دیمتری مددوف اظهار داشت که روسیه به مخالفت خود با تحریم‌های یک‌جانبه از سوی اعضای شورای امنیت بر ضد دولت‌ها ادامه خواهد داد.

این در حالی است که در تظاهرات روز گذشته در شهرهای مختلف سوریه مردم این کشور شعارهایی علیه مسکو و پکن سر دادند و خواستار تحریم کالاهای ساخت چین و روسیه شدند.

……………………………………..

رییس پیشین مجلس شورای اسلامی:

«احتمال شکست اصول‌گرایان در انتخابات مجلس»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 7 اکتبر، غلامعلی حداد‌عادل، رییس پیشین مجلس شورای اسلامی، به چهره‌های اصول‌گرا در ایران هشدار داد که ممکن است سرنوشتی مانند سرنوشت اصلاح‌طلبان در دومین دوره انتخابات شوراها در انتظار آنان باشد.

به گزارش هفته‌نامه شما، آقای حداد عادل در گفت‌و‌گویی اظهار داشت که اگر گروه‌های اصلی جناح اصول‌گرا نتوانند در مورد ارایه یک فهرست واحد انتخاباتی به توافق برسند، ممکن است در انتخابات آینده مجلس از اصلاح‌طلبان شکست بخورند.

او انتخابات دومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را یادآوری کرد که در آن گروه‌های مختلف اصلاح‌طلب فهرست‌های جداگانه‌ای ارایه کردند و در برابر فهرست واحد اصول‌گرایان، موسوم به فهرست آبادگران، شکست خوردند.

به گفته برخی تحلیل‌گران سیاسی این شکست زمینه به قدرت رسیدن محمود احمدی‌نژاد را فراهم کرد.

آقای حداد عادل گفت: «انتخابات مجلس نهم تک قطبی نخواهد بود. مطمئن باشید که اصلاح‌طلبان شرکت می‌کنند و ما انتخاباتی جدی خواهیم داشت. آن‌ها چهره‌هایی را معرفی خواهند کرد که شورای نگهبان هم آن‌ها را رد نکند.»

این در حالی است که اکثر فعالان سرشناس اصلاح‌طلبان ایران در زندان به سر می‌برند و محمد خاتمی، رهبر اصلی اصلاح‌طلبان، تاکید کرده است که بدون آزاد شدن آن‌ها و فراهم آمدن شرایط «انتخابات آزاد»، شرکت این جناح در انتخابات امکان‌پذیر نخواهد بود.

این در حالی است که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم در پاسخ به اظهارات آقای خاتمی گفته است که اساسا نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست.

هم‌چنین محمدرضا خاتمی، از چهره‌های اصلی حزب مشارکت، اعلام کرد که اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد.

اما عده‌ای از سیاست‌مداران جناح اصول‌گرا به تصریح و تلویح گفته‌اند که فراهم کردن امکان حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات برای ایجاد وحدت میان اصول‌گرایان ضروری است.

به گفته این سیاست‌مداران، اصول‌گرایان بدون حضور یک رقیب جدی، به توافق دست پیدا نخواهند کرد و مشغول رقابت با یک‌دیگر خواهند شد.

آقای حداد عادل در مورد وضعیت اصول‌گرایان در انتخابات آینده گفته است: «این بازی ای است که اگر ببازیم، فقط یک جریان آن را نباخته، بلکه همه بازنده‌ایم. نباید بر اساس خوش‌بینی‌ها صحنه رقابت را به جای رقابت بین اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان، به رقابت درونی خود اصول‌گرایان تبدیل کنیم.»

رییس پیشین مجلس هم‌چنین در مورد فعالیت انتخاباتی نزدیکان رییس جمهوری اسلامی که به «جریان انحرافی» موسومند به اصول‌گرایان هشدار داد.

آقای حداد عادل گفت: «جریان انحرافی حرفی نمی‌زند، ولی نمی‌توانیم این سکوت را نشانه سکون بدانیم… قرائن و نشانه‌هایی این طرف و آن طرف هست که طراحی‌هایی برای به دست گرفتن دو سوم کرسی‌های مجلس نهم در جریان بوده است.»

او از سایر هواداران آقای احمدی‌نژاد و گروهی از طرف‌داران پیشین او که در جبهه پایداری جمع شده‌اند خواست که در گروه ۸+۷ به سایر جریان‌های اصلی اصول‌گرایی بپیوندند.

اعضای جبهه پایداری به ترکیب این گروه معترضند و می‌گویند بعضی از اعضای آن در جریان وقایع پس از انتخابات دو سال پیش ایران عمل‌کرد مطلوبی نداشته اند.

آقای حداد عادل در این مورد گفت که اعضای جبهه پایداری باید مواظب باشند که عمل‌کردشان باعث به وجود آمدن اختلاف میان اصول‌گرایان و در نتیجه پیروزی آن‌چه وی «جریان فتنه» خوانده، نشود.

……………………………………..

با هم‌راهی شش نیروی امنیتی صورت گرفت،

«دیدار مهدی کروبی با همسر و فرزندانش»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، شام‌گاه جمعه، 7 اکتبر، مهدی کروبی، از رهبران معترضان در ایران که بیش از هشت ماه از حصر خانگی‌اش می‌گذرد، بدون قرار قبلی و به صورت سرزده با خانواده دیدار کرده است.

به گزارش سحام محمد‌حسین کروبی در صفحه فیس‌بوک خود این خبر را منتشر کرده و افزود: «شب گذشته در منزل من هم‌زمان با شب تولد پدرم به مناسبت ورود دخترم به دانش‌گاه با حضور مادر و برادرانم مهمانی گرفته بودیم. اتفاق جالب این‌که هنگام صرف شام زنگ منزل به صدا در آمد و ماموری از آن سوی آیفون گفت «آقای کروبی رو آوردیم». عملن باورکردنی نبود و خوشحال شدیم که پدر را سر زده آورده بودند.»

فرزند ارشد مهدی کروبی در ادامه مطلب خود این دیدار را این‌گونه شرح داده است: «ایشان به هم‌راه شش مامور امنیتی وارد منزل شدند. پدرم خیلی  از روحیه  و حال خوبی برخوردار و البته مقداری لاغر شده بودند که علت آن را خود پدرم قدم زدن‌های پیاپی بیش از ۲ ساعت در همان آپارتمان به علت این‌که از کتاب و روزنامه محرومند ذکر کردند. از حال ایشان پرسیدیم و گفتند چند شب قبل مرا به یک مرکز درمانی برای چکاب بردند و تقریبن یک چکاب کامل صورت گرفته است. در انتهای این دیدار یک ساعته ماموران امنیتی اجازه دادند عکسی یادگاری با پدر داشته باشیم.»

محمد‌حسین کروبی در بخش دیگری از نوشته خود در خصوص ماموران امنیتی آورده است: «لازم به توضیح می‌دانم که بگویم مسوولین جدید امنیتی که به تازگی منصوب و پدرم به این‌ها تحویل داده شده است، قول دادند که وضعیت پدرم بهتر شود و طی ۱۰ روز آینده ایشان را به منزلی در منطقه شمیران منتقل کنند. هم‌چنین قول دادند که هفته‌ای یک بار اعضای خانواده به صورت چرخشی با پدر ملاقات نمایند. در خصوص در اختیار قرار دادن روزنامه و کتاب برای پدرم با ماموران صحبت کردیم اما گفتند باید مسوولان اجازه دهند.»

……………………………………..

با تودیع قرار وثیقه،

«آزادی شیرزادی استاد دانش‌گاه و از دراویش گنابادی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه منسوب به دراویش نعمت‌الهی، غلامرضا شیرزادی استاد دانش‌گاه و یکی از دراویش گنابادی عصر روز پنج‌شنبه، 6 اکتبر، به قید وثیقه ۵۰ میلیون تومانی از بازداشت‌گاه اطلاعات سپاه شیراز معروف به پلاک ۱۰۰ آزاد شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور‌٬ غلامرضا شیرزادی که در تاریخ ۱۳ شهریور ماه به هم‌راه دو تن از وکلای دراویش گنابادی آقایان افشین کرم‌پور و امیر اسلامی به دعوت فرمان‌داری شهرستان کوار برای مذاکره به آن‌جا رفته و توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود‌٬ در تاریخ ۱۴ مهرماه با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

در ادامه این گزارش آمده است، به دلیل بازداشت وکلای دراویش گنابادی در طی هفته‌های گذشته آقای شیرزادی با گذشت یک ماه از بازدشت ایشان تا‌کنون بدون وکیل و در تمام مدت بازداشت هیچ ملاقاتی با خانواده خود نداشته است‌.

شایان توجه است‌٬ با گذشت یک‌ماه از بازداشت وکلای دراویش تا‌کنون هیچ ملاقاتی با ایشان صورت نگرفته است و خانواده‌های این دراویش زندانی از وضعیت آن‌ها ابراز نگرانی کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,