Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
هجدهم مهر- دهم اکتبر

«تقویم تاریخ هجدهم مهر»

2011 October 10

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1911 میلادی- یک شورش نظامی در جنوب چین آغاز شد که سرنگونی سلسله امپراتوران «منچو» و برقراری حکومت جمهوری در این کشور از نتایج آن بود.

در فاصله سال‏های 1907 تا 1911، شورش‌هایی علیه امپراتوری منچو صورت گرفت که از اندیشه‏های انقلابی «سون یات سن»، مبارز معروف چینی سرچشمه می‏گرفت. شورش‌های نخست، سرکوب و عده‏ای دستگیر و تیرباران شدند. ولی با شدت عمل دولت و دستگیری و اعدام صدها تن و آن‌چه در چنین روزی رخ داد، بر خشم مردم افزود. از این رو، مذاکرات نمایندگان دولت و مخالفان در ایالت شانگهای چین آغاز شد. در نهایت، پس از تشکیل مجلس موسسان، اعلام جمهوری چین به تصویب رسید و پس از انقراض امپراتوری منچو بر چین، سون یات سن، در دهم اکتبر 1912، سال‏روز قیام مردم، تاسیس جمهوری چین را اعلام کرد.

1917 میلادی- «تلانیوس مانک» (Thelonious Monk) آهنگ‌ساز و پیانیست سبک «جاز» در شمال کالیفرنیا زاده شد. وی تک‌نواز ماهری بود. او را به هم‌راه «چارلی پارکر» (Charlie Parker)، «مایلز دیویس» (Miles Davis) و «دیزی گلیسپی» (Dizzy Gillespie) از به وجودآورندگان سبک «بی‌باپ» (Bebop) می‌دانند.

او از شش سالگی به نواختن پیانو پرداخت. در کودکی هم‌راه خانواده خود به نیویورک رفته و در همان شهر شروع به نواختن حرفه‌ای کرد. نواختن او بیش‌تر تحت تاثیر «دوک الینگتن» (Duke Ellington) بود.

1970 میلادی- «فیجی» از انگلستان اعلام استقلال کرد. جزایر فیجی از 1874 مستعمره انگلستان شد و سرانجام پس از حدود صد سال در چنین روزی مستقل و دارای حکومت فرمان‌داری کل شد. فیجی پس از کسب استقلال وابسته به انگلستان و عضو جامعه کشورهای مشترک‏المنافع انگلیس بود. حکومت فیجی در سال 1987 پس از یک کودتای نظامی تبدیل به جمهوری شد.

فیجی با نام رسمی جمهوری جزایر فیجی یک کشور جزیره‌ای در اقیانوس آرام جنوبی و پایتخت آن «سووا» (Suva) است.

1363 خورشیدی- طبق برخی منابع تاریخی «سید کریم امیری فیروزکوهی» متخلص به «امیر» شاعر و ادیب معاصر در چنین روزی از مهر ماه درگذشته است. وی در سال 1288 در دهکده «فرح آباد» فیروزکوه به دنیا آمد. در اغلب قالب‏های شعری از قبیل قصیده، غزل، مثنوی و… شعر گفته است. زمینه اصلی کار او غزل و قصیده و از حامیان و پیروان سبک هندی بود.

در اشعار امیری به وضوح می توان گلایه از روزگار، غم، درد و پیری را مشاهده نمود که البته اشعار او بیش‌تر در دوران پیری سروده شده‌اند اما اشعار دوران جوانی او نیز سرشار از غم و اندوه است.

امیری فیروز کوهی از شیفتگان «صائب تبریزی» بود که از صاحب نامان سبک هندی در شعر فارسی به شمار می‌رو‌د. در روز‌گاری که سبک هندی چندان مورد توجه نبود‌، امیر‌ی به معرفی صائب پرداخت.

دیوان وی در دوجلد به چاپ رسیده است. از دیگر آثار امیری فیروزکوهی می‏توان به «تصحیح دیوان صائب و مقدمه‏ای بر آن» و ترجمه «مکاتیب نهج‏البلاغه» اشاره کرد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

2003 میلادی- اتحادیه اروپا در این روز قطع‌نامه‌ای در جهت لغو مجازات اعدام صادر کرد. از این رو امروز روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام است.

1377 خورشیدی- «مصطفی مقربی» ادیب و زبان‌شناس معاصر ایرانی درگذشت. «ترجمه تاریخ جهان برای خردسالان»، «سقوط قسطنطنیه» و «تالیف هجده گفتار» از آثار او هستندآن جمله‏اند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

راسخون

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,