Saturday, 18 July 2015
03 December 2021

«ویدئو/جنبش وال استریت را اشغال کنید به کاخ سفید رسید»

2011 October 11

کیان امانی / ویدئو / رادیو کوچه

موج جنبش «وال استریت را اشغال کنید» ۱۷ روز پس از نیویورک به واشینگتن پایتخت آمریکا رسیده است. معترضان به سیاست‌های اقتصادی آمریکا و کمک‌های مالی دولت به بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حالا ۴ روز است که در میدان آزادی شهر واشینگتن پایتخت آمریکا جمع می‌شوند و عصرها پس از طی کردن مسیری نیم مایلی با دادن شعارهایی بر ضد سرمایه‌‌داری خود را به میدان مک فرسون می‌رسانند و شب را در این میدان سپری می‌کنند. در میان معترضین زوج‌هایی جوانی دیده می‌شوند که به هم‌راه کودکانشان به این تجمع پیوسته‌اند و شب‌ها در میدان صبح می‌کنند و روزها را به اعتراض می‌گذرانند.

تجمع‌کنندگان غذاهایشان را با هم می‌خورند، سیگارهایشان را با هم می‌کشند و صندوقی درست کرده‌اند تا ره‌گذرانی که مایل هستند به آن‌ها کمک مالی کنند. معترضان معتقدند به دلیل آن‌که رسانه‌های بزرگ در اختیار سرمایه‌داران هستند اخبار این جنبش را سانسور می‌کنند و یا اطلاعات غلط به مخاطبان خود می‌دهند و از رسانه‌ها می‌خواهند که آن‌ها را یک حزب نخوانند چون حزب نیستند و هرگز هم نخواهند شد. این معترضان که صدای اعتراضشان رفته رفته از دیگر شهرهای آمریکا هم به گوش می‌رسد تاکید می‌کنند که جنبشی اعتراضی برای مقابله با جنبش چای که جنبشی محافظه‌کار و طرف‌دار جمهوری‌خواهان است و هدفش شکست باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری پیشین است نیستند و هیچ‌گونه وابستگی سیاسی به دموکرات‌ها ندارند و جنبشی متشکل از مردم عادی ضدجنگ هستند که با سیاست‌های مالی دولت در مقابل بانک‌ها و موسسات مالی مشکل دارند و خواستار پایان کمک‌های دولت به این موسسات هستند.

«بی‌کاری کافیست، فقر و تبعیض را از میان بردارید و جنگ را متوقف کنید» خواسته‌های مردمی است که این روزها به این جنبش پیوسته‌اند. جنبش «وال استریت را اشغال کنید» تا به حال لایه‌های وسیع‌تر طبقه متوسط و حتا کم درآمد آمریکا را جذب نکرده اما بسیاری از فعالانش معتقدند جنبش‌های اجتماعی همیشه همین‌طور آغار  می‌شوند و این تازه آغاز بخشی از تاریخ معاصر است.

[vimeo]http://vimeo.com/30348087[/vimeo]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , ,