Saturday, 18 July 2015
01 April 2023

«سونامی تغییرات ورزشی»

2009 December 12

سام شریف/ رادیو کوچه

سعیدلو درحالی ریاست سازمان تربیت بدنی را برعهده گرفت که علی‌آبادی به امید گرفتن کرسی وزارت نیرو از ساختمان سفید تربیت بدنی در خیابان سئول راهی بهارستان شد. در آن زمان کم‌تر کسی فکر می‌کرد سازمان تربیت بدنی که یکی از پاشنه‌های آشیل محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری بود دوباره این‌گونه خبرساز شود.

20091211-sportreport-sportsonamy

طی چند روز اخیر درپی استعفا واعظ آشتیانی از معاونت سازمان تربیت‌بدنی گمانه زنی‌ها درباره علل این استعفا شدت گرفت. امیررضا واعظی آشتیانی قائم مقام سازمان تربیت‌بدنی پس از تغییر و تحولات اخیر در راس فدراسیون‌ها و به ویژه برکناری علی انصاری از ریاست فدراسیون دوچرخه سواری از سمت خود استعفا کرد. اواخر آبان بود که برخی از خبرگزاری‌ها از موج تغییرات در فدراسیون‌ها خبر دادند، محافل خبری مدعی شدند که رئیس جدید ورزش بنا دارد برای تکرار نشدن ناکامی‌های ورزش در گذشته، در سیستم مدیریتی فدراسیون‌ها تغییراتی را به وجود بیاورد. این رسانه‌ها عنوان کردند که سعیدلو در نظر دارد تا رؤسای فدراسیون‌هایی که دو دوره یا بیشتر بر کرسی ریاست نشسته‌اند و دیگر کارایی گذشته را ندارند برکنار و افراد تازه نفس‌تری را که ورزشی هستند جایگزین آن‌ها در فدراسیون‌های موردنظر کند.

بعد از انتشار این شنیده‌ها، «حمید سجادی» معاون توسعه ورزش قهرمانی سازمان تربیت‌بدنی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها درباره تغییرات در فدراسیون‌ها را تکذیب کرد و گفت: «سازمان تربیت‌بدنی قوین چنین موضوعی را تکذیب می‌کند. تغییر و تحول در رأس فدراسیون‌ها به سنوات هم‌کاری رؤسای فدراسیون‌ها با سازمان تربیت‌بدنی ارتباطی ندارد.»

آغاز تغییرات

یک هفته پس از صحبت‌های سجادی بود که با تغییر رؤسای فدراسیون تنیس روی میز بوولینگ شنیده‌های هفته‌های گذشته رنگ واقعیت به خودش گرفت.

«شاهرخ شهنازی» پس از چندین دوره حضور در فدراسیون تنیس روی میز از این فدراسیون خداحافظی کرد و «علی زارع‌پور اشکذری» از سوی سعید‌لو به عنوان سرپرست جدید فدراسیون انتخاب شد. هم‌چنین رئیس سازمان تربیت‌بدنی با برکناری شعبانی‌فرد رئیس فدراسیون بولینگ، صمدی را به سمت سرپرست این فدراسیون تا تشکیل مجمع و انتخاب رئیس جدید منصوب کرد. «وحید مرادی» سومین رئیس فدراسیونی بود که پس از 20 سال حضور در سمت‌های مختلف در فدراسیون شنا با پایان دوره 4ساله ریاستش از فدراسیون شنا خداحافظی کرد و امیرحسین آیت‌اللهی ملی‌پوش سابق شنا حکم سرپرستی این فدراسیون را دریافت کرد.

در میان رؤسایی که با ورزش وداع می‌کنند حلقه نزدیکان به محمد علی‌آبادی و منتقدان دولت در اولویت قرار گرفته‌اند

در میان رؤسایی که با ورزش وداع می‌کنند حلقه نزدیکان به محمد علی‌آبادی و منتقدان دولت در اولویت قرار گرفته‌اند. شهنازی نایب‌رئیس کنفدراسیون پینگ‌پنگ آسیاست، وحید مرادی هم دبیر فدراسیون شنای آسیا و از افراد اثرگذار در تشکیلات جهانی شناست.  شهنازی معتقد است کسی از او نخواسته استعفا دهد و در روز مجمع به احتمال فراوان شرکت می‌کند. وحید مرادی که از کارشکنی بر سر اعزام تیم شیرجه گله دارد پیشاپیش اعلام کرده دیگر از حضور در ورزش خسته شده.سونامی تغییرات در سازمان تربیت بدنی دامن بسیاری از دیگر مدیران موفق را نیز گرفته‌است. سازمان ورزش که 20 فدراسیونش توسط سرپرست اداره می‌شوند در واکنش به اتهام برکناری رؤسای فدراسیون‌ها معتقد است هیچ یک از احکام جدید به معنای برکناری نیست چون دوره‌های فعالیت رؤسای پیشین ماه‌ها قبل تمام شده و علی‌آبادی رئیس سابق ورزش حتی برای آن‌ها حکم سرپرستی هم نزده‌بود که سازمان ناچار باشد برای ایجاد این تغییرها از حکم برکناری استفاده کند. «سیروس عالمی» رئیس دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها در این باره می‌گوید: «هیچ یک از احکامی که صادر شده، احکام برکناری نبوده. این فدراسیون‌ها در حقیقت حتی سرپرست هم نداشته‌اند چون حکمی نداشته‌اند. این‌که آن‌ها بدون حکم فدراسیون‌های خود را اداره می‌کردند، حس وظیفه‌شناسی این دوستان را نشان می‌دهد.»

منتقدان تصمیم جدید سازمان

پس از علنی‌شدن تصمیم سازمان تربیت‌بدنی برای دگرگونی در مدیریت فدراسیون‌ها برخی از رسانه‌ها و شخصیت‌های ورزشی به آن واکنش نشان داده‌اند. معترضان به تغییرات گسترده در سطح رؤسای فدراسیون‌ها معتقدند با توجه به زمان کم‌باقی مانده تا بازی‌های آسیایی گوانگ‌جو در چین این تحولات به صلاح ورزش کشور نیست و سعید فائقی معاون سابق سازمان تربیت‌بدنی در این رابطه به ایسنا می‌گوید: «قطعن تغییر و تحولات در شرایطی که در آستانه بازی‌های آسیایی هستیم در برنامه‌های ملی وقفه ایجاد می‌کند و موقعیت‌ها از دست می‌رود. از دیگر واکنش‌های صورت گرفته استعفای واعظ آشتیانی مدیرعامل باشگاه استقلال از قائم مقامی سازمان تربیت بدنی و هم‌چنین استعفای دست جمعی مدیران و کارمندان فدراسیون شنا در روزهای گذشته است.

آیا این تغییرات از تکرار فاجعه المپیک پکن که ایران را هم‌ردیف کشورهایی چون توگو و افغانستان قرار داد جلوگیری خواهد‌کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,