Saturday, 18 July 2015
08 December 2021

«خبرهای یازدهم اکتبر ۲۰۱۱»

2011 October 11

سفارت سوریه در لیبی تعطیل می‌شود،

«لیبی مخالفان حکومت سوریه را به رسمیت شناخت»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

دولت انتقالی ملی، که پس از سقوط حکومت معمر قذافی، اداره امور لیبی را در دست گرفته اعلام داشته است که شورای ملی سوریه، متشکل از مخالفان حکومت آن کشور را «نماینده مشروع مردم سوریه» می‌داند و آن را به رسمیت می‌شناسد.

لیبی نخستین کشور جهان است که به‌طور رسمی از مخالفان حکومت سوریه حمایت می‌کند و به گفته سخن‌گوی دولت انتقالی لیبی، سفارت سوریه در لیبی نیز که نمایندگی حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه را برعهده دارد، تعطیل خواهد شد.

اعتراضات سیاسی در سوریه حدود هفت ماه پیش با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد آغاز شد و سرکوب شدید توسط ارتش را به دنبال آورد و مطالبات معترضان به تدریج به کناره‌گیری بشار اسد و پایان حکومت چهل ساله حزب بعث تغییر یافت.

منابع بین‌المللی گفته‌اند که از آغاز اعتراضات ضد‌دولتی در سوریه تا کنون، حدود سه هزار تن از معترضان کشته شده‌اند.

……………………………………..

استرالیا: ایران باید به حقوق شهروندانش احترام بگذارد،

«اعتراض استرالیا به حکم مرضیه وفامهر، بازیگر ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های خارجی، مقام‌های استرالیایی در اعتراض به حکم ۹۰ ضربه شلاق و یک سال زندان مرضیه وفامهر هنرپیشه ایرانی به جرم بازی در یک فیلم استرالیایی، از این کشور خواسته است به حقوق شهروندانش احترام بگذارد.

کوین راد وزیر خارجه استرالیا نسبت به گزارش‌های محکومیت مرضیه وفامهر به خاطر بازی در فیلم «تهران من، حراج» عمیقن ابراز نگرانی کرد.

فیلم «تهران من، حراج» با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ساخته شد.

این در حالی است که خبرگزاری‌های داخلی ایران اعلام کردند که این فیلم برای توزیع در ایران مجوز نداشته است.

……………………………………..

در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری شد،

«اتحادیه اروپا ۲۹ مقام ایرانی را تحریم کرد»

خبر / رادیو کوچه

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه، 10 اکتبر، در لوکزامبورگ تحریم ۲۹ مقام جمهوری اسلامی دیگر را به اتهام نقض حقوق بشر تصویب کرده‌اند. این سومین دور تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه مقام‌های جمهوری اسلامی ایران است.

منابع دیپلماتیک اروپایی گفتند که حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، مصطفی محمد نجار، وزیر کشور و محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی در میان سری جدید مقام‌های ایرانی هستند که روز دوشنبه حریم شدند.

صادق محصولی، وزیر پیشین کشور، که مسوول برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بود، نیز در میان تحریم‌شدگان معرفی شده است.

این اتحادیه اوایل سال جاری خورشیدی نام ۳۲ مقام جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر در فهرست تحریم‌ها قرار داده و چند ماه بعد شمار دیگری از این افراد را به دلیل آنچه که حمایت از سرکوب معترضان در سوریه می خواند، تحریم کرد.

بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا، افرادی که نامشان در فهرست تحریم قرار دارد برای سفر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با محدودیت رو‌به‌رو هستند و دارایی‌های این افراد در کشورهای عضو این اتحادیه مسدود می‌شود.

با این همه تاکنون محدودیت مسافرتی سه نفر از مقام‌های جمهوری اسلامی که در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار داشتند، آن‌ها برای انجام ماموریت دولتی در اروپا لغو شده است.

این افراد علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه فعلی جمهوری اسلامی و رییس سابق سازمان انرژی اتمی ایران، فریدون عباسی دوانی رییس فعلی این سازمان و رستم قاسمی وزیر نفت فعلی و فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا‌ سپاه هستند.

در همین‌حال تدابیر مشابه‌ای برای 16 مقام بلاروس نیز در نظر گرفته شده است.

……………………………………..

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرد:

«جایزه نوبل اقتصاد به دو آمریکایی تعلق گرفت»

خبر / رادیو کوچه

آکادمی سلطنتی علوم سوئد اعلام کرده است که توماس سارجنت و کریستوفر سیمز، دو اقتصاددان آمریکایی، به طور مشترک برنده جایزه نوبل سال ۲۰۱۱ در رشته اقتصاد شده‌اند.

توماس سارجنت، استاد شصت و هشت ساله اقتصاد کلان و اقتصاد پولی در دانش‌گاه نیویورک، به دلیل تحقیقاتی که در زمینه انتظار عقلایی کارگزاران اقتصادی صورت داده شهرت دارد.

کریستوفر سیمز، که شصت و هشت سال سن دارد، در دانش‌گاه پرینستون آمریکا تدریس می‌کند نیز به خاطر تحقیقات گسترده در زمینه‌های اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی مورد شناسایی قرار گرفته است.

……………………………………..

رضایت جمهوری اسلامی از وتو شدن قطع‌نامه علیه سوریه،

«بیش از سی کشته در حمله هوایی ارتش سوریه»

خبر / رادیو کوچه

منابع مخالفان در سوریه روز دوشنبه، 10 اکتبر، اعلام کردند تعداد کشته‌شدگان اعتراض‌های روز گذشته در سوریه به 31 تن رسیده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده است نیمی از این تعداد در شهر حمص کشته شدند و هشت تن از آن‌ها از نیروهای ارتش بودند.

نیروهای دولتی در درگیری با تعدادی از نظامیان جدا شده از ارتش کشته شدند.

درهمین حال نیروی هوایی سوریه از شب یک‌شنبه، تاکنون چندین بار شهر حمص را بمباران کرده است.

شورای هماهنگی انقلاب سوریه تحولات شهر حمص را «جنگ واقعی» توصیف کرد.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا قرار است روز دوشنبه مسایل سوریه را بررسی کند و موضع خود را نسبت به شورای ملی این کشور که اخیرن توسط مخالفان تشکیل شده اعلام کند.

این در حالی است که ولید المعلم وزیر امورخارجه سوریه روز گذشته اعلام کرده بود سوریه با کشورهایی که این شورا را به رسمیت بشناسند به شدت برخورد می‌کند.

لازم به اشاره است مقام‌های جمهوری اسلامی از روسیه به دلیل  وتو کردن قطع‌نامه علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، تمجید کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی که در مسکو پایتخت روسیه به سر می‌برد، گفته است وتوی قطع‌نامه سازمان ملل علیه سوریه حرکتی مثبت بود که در «جهت جلوگیری از طراحی‌های غرب در منطقه» صورت گرفت.

……………………………………..

سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«رفتار خائنانه مجری قانون عامل اختلاس بزرگ است»

خبر / رادیو کوچه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخن‌گوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 10 اکتبر، «رفتار غیرمسوولانه و خائنانه مجری قانون» را عامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی اخیر عنوان کرده است.

آقای محسنی اژه‌ای که به عنوان مسوول ویژه رسیدگی به این پرونده منصوب شده، بیش‌ترین مشکلات در این پرونده را رفتار مجری قانون دانست و گفت: «آن چیزی که باعث این فساد بزرگ شده رفتار غیرمسوولانه و خائنانه مجری قانون بوده است. پول دریافت کرده، رشوه گرفته، پول‌شویی کرده… که این موارد ربطی به ضعف ساختار و قانون ندارد.»

پیش از این محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی در گفت‌وگویی تلویزیونی از تلاش شش ساله دولت خود برای اصلاح ساختار بانکی سخن گفته بود. او هم‌چنین از این که تاکنون به «فریاد»هایش در زمینه لزوم این اصلاحات توجهی نشده، انتقاد کرده بود.

آقای احمدی‌نژاد گفته بود: «واقعیت این است که سیستم بانکی الان دست کسی نیست و دولت نمی‌تواند کاری بکند.»

آقای اژه‌ای هم‌چنین گفت که علاوه بر احضار و بازداشت‌های قبلی، در چند روز گذشته ۲۰ نفر دیگر احضار شده و «۱۴ نفر آنان بازداشت موقت شدند که در میان آن‌ها تعدادی از مدیران بانک و تعدادی از افراد مرتبط بودند.»

او هم‌چنین از ممنوع‌الخروج شدن شمار دیگری از افراد و شناسایی «اموال قابل توجه» دیگری خبر داده است.

پیش ازاین سخنگوی قوه قضاییه از انجام تحقیقات از ۲۲ نفر و بازداشت برخی از آن‌ها و صدور قرار برای شماری دیگر خبر داده بود.

سخن‌گوی قوه قضاییه هم‌چنین در پاسخ به سوالی درباره ارتباط پرونده فساد اقتصادی اخیر با آن‌چه برخی مسوولان جمهوری اسلامی «جریان انحرافی» می‌خوانند، گفت: «من بارها عرض کرده‌ام که پرونده‌ای تحت عنوان جریان انحرافی نداریم. ما در مورد فرد صحبت می‌کنیم.»

هم‌چنین، آقای محسنی اژه‌ای با تایید این که آقای خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی، «به صورت رسمی» از ایران خارج شده، گفت: «مدیرعامل بانک ملی گفته است که برمی‌گردد، اما اگر مدتی گذشت و برنگشت و ما دیدیم اتهامات به گونه‌ای است که ایشان باید پاسخ‌گو باشند در زمینه‌ بازگرداندن وی به کشور اقدام می‌کنیم.»

سخن‌گوی قوه قضاییه ایران در پاسخ به سوالی درباره دلیل جلوگیری نکردن از خروج آقای خاوری از ایران گفت: «زمانی که از آقای خاوری در خوزستان تحقیق می‌شد، هنوز به این نتیجه نرسیده بودیم که وی باید ممنوع‌الخروج شود. ما در آن زمان نمی‌دانستیم که وی تابعیت دوگانه دارد و خانواده‌اش در خارج از کشور هستند، بنابر این ممنوع‌الخروج نشد.»

آقای محسنی اژه‌ای در پاسخ گفت که وزیر اطلاعات شخصن همه استعلام‌ها درباره افراد را بررسی نمی‌کند و درباره این که «نسبت به این فرد استعلام شده است یا خیر و این که جواب استعلام چه بوده،» حضور ذهن ندارد.

با وجود این، او اذعان کرد که اگر اطلاعات فعلی در اختیار مسوولان اجرایی وقت بوده، تایید صلاحیت آقای خاوری برای مدیرعاملی بانک ملی «قطعن کار اشتباهی بوده است.»

……………………………………..

دادستان جمهوری اسلامی:

«یوسف ندرخانی به اعدام محکوم نشده است»

خبر / رادیو کوچه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان جمهوری اسلامی، روز دوشنبه، 10 اکتبر، در یک نشست خبری گفته است که برای یوسف ندرخانی، شهروند این کشور که به مسیحیت گرویده، حکمی از جمله حکم اعدام صادر نشده است.

آقای محسنی اژه‌ای گفته است که پرونده آقای ندرخانی مراحل رسیدگی را طی می‌کند و هم‌چنان مفتوح است.

یوسف ندرخانی که ۳۲ سال سن دارد، ۱۳ سال پیش از اسلام به مسیحیت گرویده و در مقام یک کشیش در ایران فعالیت کرده است.

او از پاییز دو سال پیش در بازداشت به سر می‌برد و بنابر گفته محمد‌علی دادخواه، وکیل مدافعش، به اتهام ارتداد با محکومیت اعدام مواجه است.

پیش از اظهارات آقای محسنی اژه‌ای، دزموند توتو، اسقف اعظم آفریقای جنوبی و برنده جایزه صلح نوبل که از شهرت جهانی برخوردار است، از دولت ایران خواسته بود که آقای ندرخانی را آزاد کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,