Saturday, 18 July 2015
04 August 2020
در کشور ترکیه

«برگزاری مراسم روز جهانی «نه به اعدام»

2011 October 13

رادیو کوچه

به مناسبت 10 اکتبر روز جهانی «نه به اعدام»، جلسه‌ای با حضور جمعی از پناهندگان و پناهجویان ایرانی در ترکیه و با حضور نمایندگانی از انجمن هم‌بستگی فعالان تبعیدی و کنگره‌ی دمکراسی خواهان سبز ایران، در شهر نوشهیر، برگزار شد.

در این مراسم پس از همخوانی سرود «ای ایران» توسط حضار، مباحثی پیرامون نقض آشکار حقوق بشر در ایران و اعدام‌های گسترده و روز افزون توسط جمهوری اسلامی، مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

از جمله این مباحث می‌توان به مسئله‌ی اعدام نوجوانان که اخیرن مواردی از آن گزارش شده است، و نیز اعدام‌های عقیدتی بخصوص در رابطه با پرونده‌ی کشیش «یوسف ندرخانی» صادر شد، اشاره کرد.

هم‌چنین در این نشست به موضوع اعدام فعالین سیاسی کرد و اعدام‌های دسته جمعی متخلفین اجتماعی و هم‌چنین اعدام‌هایی در رابطه با موارد جنسیتی اشاره شد و در رابطه با محکومیت اعدام به عنوان قتل عمد دولتی و جایگاه دین و فقه اسلامی در این قتل‌ها صحبت شد. در حالی که وضع قانون در جوامع امروزی باید عقلانی و اجتماعی باشد، اعدام تنها حربه‌ای در دست نظام جمهوری اسلامی برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه است.

 این‌که بسیاری از متهمین و زندانیان، در طول دوره‌ی حبس مورد اتهامات جدید و واهی قرار گرفته و محکوم به اعدام می‌شوند در حالی که تاریخ و تجربه نشان داده است که اعدام و به طور کل، مجازات‌های بازدارنده، هیچ‌گاه در تقلیل و از بین بردن میزان جرم در جامعه کارآمد نبوده است. در این نشست، آقای رضا پهلوی و خانم علاسوند، مادر محمد و عبداله فتحی که چندی پیش اعدام شدند به دعوت انجمن و کنگره و پناه‌جویان از طریق ویدئو کنفرانس در جلسه شرکت داشتند. آقای رضا پهلوی ضمن تسلیت مخصوص به خانواده‌ی فتحی به دلیل اعدام دو پسرشان عبدله و محمد توسط جمهوری اسلامی و همچنین تسلیت به تمام زخم خوردگان این حکم غیر انسانی، اشاره به کنفرانسی مطبوعاتی که طی دو روز آتی در شهر پاریس برگزار می‌شود، داشتند که محور اصلی آن بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران و وضعیت زندانیان سیاسی می‌باشد.

آقای پهلوی ضمن بیان این مطلب که اهمیت موضوع نقض حقوق بشر و نبودن آزادی‌های سیاسی در ایران را بارها به جهانیان یاد‌آور شده‌اند و از مجامع بین‌المللی خواسته‌اند تا این بند را در تمامی شرایط و تحریم های خود علیه جمهوری اسلامی لحاظ کنند و رسیدگی به این مسئله را به مراتب مهمتر از رسیدگی به پرونده ی هسته‌ای نظام جمهوری اسلامی دانستند.

در ادامه ی جلسه یکی از نمایندگان انجمن همبستگی فعالان تبعیدی، ضمن محکوم کردن اصل اعدام و به ویژه اعدام در ملاء عام، به این نکته اشاره کردند که متاسفانه جامعه‌ی ما نسبت به این خشونت عریان از خود واکنشی نشان نمی‌دهد و پیامدها و ریشه‌های فرهنگی این مسئله را مورد بررسی قرار دادند.

سپس نماینده‌ی شورای مرکزی کنگره ی دمکراسی خواهان سبز ایران، از طریق ارتباط ویدئویی با نگاهی اجمالی به تاریخچه‌ی اجرای حکم اعدام در دوران جمهوری اسلامی، به موضوع اعدام‌های گروهی دهه‌ی شصت و همچنین اعدام فعالین سیاسی کرد اشاره داشته و این مطلب را بیان نمودند که کنگره دمکراسی خواهان سبز ایران با جمع آوری اسناد و مدارک نقض حقوق بشر طی سه دهه ی اخیر در ایران، از طریق نهاد‌های بین المللی حقوق بشر در حال پیگیری این موضوع می باشد.

در پایان خانم علاسوندی، مادر برادران فتحی، برای حاضرین در جلسه مطالبی را بیان کرده و با اعلام خبر تشکیل نهادی بنام «مادران علیه اعدام» توسط شخص ایشان، به صحبت‌های اخیر رییس قوه‌ی قضاییه مبنی بر ضروری بودن مجازات اعدام برای جامعه اشاره کردند و آن را دروغی واضح خواندند و با بیان این‌که مجازات اعدام در هیچ جامعه‌ای ضروری نیست، این مجازات را مختص حکومت‌های غیر مردمی دانستند که می‌خواهند با حذف مخالفینشان به بقای خود ادامه دهند. او ادامه داد: «من نهادی را تشکیل دادم تا فریادی برای مادرانی باشم که طی سی و دو سال اخیر و در دوران حکومت ولایت مطلقه‌ی فقیه فرزندان خود را از دست داده‌اند. من هیچ چیز دیگری برای از دست دادن ندارم ولی پرچم‌دار تمام مادرانی هستم که می خواهند علیه اعدام به مبارزه برخیزند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,