Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
خلاصه مطبوعات تاجیکستان

«تاجیکان افغانستان را تنها نگذارید»

2011 October 13

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ملت»

«لطیف پدرام»، رهبر کنگره ملی افغانستان، در‌باره سرنوشت بعدی افغانستان پس از مرگ «برهان‌الدین ربانی» رییس شورای عالی صلح این کشور، با نشریه سیاسی «ملت» صحبت کرده است. آقای پدرام گفته است، چند روز قبل از مرگ استاد ربانی با او در‌باره تاسیس یک ائتلاف صحبت داشت و این ائتلاف قرار بود با شرکت «جمعیت اسلامی افغانستان»، «جنبش ملی اسلامی» و «حزب وحدت اسلامی افغانستان» تاسیس یابد. «لطیف پدرام» هم‌چنین به ساکنان تاجیکستان و مقامات این کشور مراجعت کرده است. وی در خطاب به رهبران این کشور همسایه افغانستان گفته که «ما از مردم و مسوولین تاجیکستان تقاضای هم‌بستگی و هم‌کاری داریم. تقاضای آن را داریم که نسبت به سرنوشت برادران‌شان در این طرف مرز، در این لحظه‌های حساس بی‌توجه و بی‌پروا نباشند. و آن‌چه در افغانستان نسبت به شخصیت‌های برجسته تاجیکان اتفاق می‌افتد، آن را نادیده نگرند.»

«نگاه»

از بازداشت رهبر اداره امور دین ولایت «ختلان» منطقه جنوب تاجیکستان، «باباخان شربت‌اف» خبر داده است. این نشریه گفته که آقای «شربت‌اف» به هنگام تهیه اسناد سفر داوطلبان خانه کعبه به رشوه‌ستانی دست زده و از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است. نشریه از قول مقامات دادستانی این استان جنوبی تاجیکستان نوشته است، رهبر اداره امور دین ختلان حالا در بازداشت‌گاه قرار دارد و پرونده او را ماموران کمیته امنیت ملی بررسی خواهند کرد. امسال به زیارت خانه کعبه از تاجیکستان پنج و نیم هزار نفر سفر می‌کنند. خرج سفر حج برای زائران تاجیک ۳۴۴۸ دلار آمریکای است که در قیاس به سال گذشته ۲۶۷ دلار بیش‌تر می‌باشد. در تاجیکستان تنها کمیته دین این کشور حق تامین سفر زائران به حج را دارد. حدود ده سال است که شرکت‌های مستقل از این حق محروم شده‌اند.

«آزادگان»

این نشریه سیاسی بحث تشکل «حزب مهاجران تاجیک» را مطرح کرده است. «آزادگان» می‌نویسد، «کرامت شریف‌اف» رهبر جنبش مهاجران تاجیک در مسکو گفته است، به زودی حزب مهاجران را تاسیس خواهد داد که عضو و آبروی آن از «حزب نهضت اسلامی تاجیکستان» که هم اکنون ۴۰ هزار اعضا دارد، خیلی‌ بیش‌تر خواهد بود. این دعوا آقای «شریف‌اف» در حالی‌ صدا می‌دهند که در یک سال اخیر او از یک مخالف حکومت «امام علی رحمان» با دوست حکومت تبدیل یافته، در جشن‌های رسمی این کشور نیز اشتراک می‌کند. پیش از این مقامات تاجیکستان رهبر جنبش مهاجران تاجیک را به عنوان مخالف خود اعتراف می‌کردند و با او هم‌کاری نداشتند. اما حالا مقام‌های تاجیک از تاسیس حزب مهاجران استقبال کرده‌اند. «آزادگان» می‌گوید، قبل از این دعوای «کرامت شریف‌اف» رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان «محی‌الدین کبیری» اعلام داشته بود که فعالیت حزبش در روسیه را که در آن کشور بیش از 1 میلیون تاجیکستانی کار و زندگی می‌کنند افزایش می‌دهد. این است که به نوشته نشریه شاید مقامات با استفاده از توانایی رهبر جنبش مهاجران تاجیک در روسیه می‌خواهند مانع این اقدام حزب اسلامی تاجیکستان بشوند.

«فرژ»

این هفته نامه در شماره تازه خود گفت‌وگویی را با «گل نظر کیلدی» شاعر معروف تاجیک که متن سرود ملی تاجیکستان نیز به قلم او تعلق دارد، نشر کرده است. آقای گل نظر که سال‌های طولانی در اتحادیه ادیبان تاجیکستان فعالیت می‌کند، اخیرن به عنوان معاون رییس کمیته جوایز دولتی به نام استاد رودکی تعیین شد. این جایزه هر سال برای به‌ترین ادیب تاجیک تقدیم خواهد شد، که ۳ هزار دلار ارزش دارد. «گل نظر کیلدی» گفته است، در دوران شوروی جایزه رودکی از بزرگ‌ترین جوایز ادبی بود که دریافت آن نه برای هر کس میسر می‌شد. از این رو به گفته این شاعر تاجیک آن‌ها تلاش خواهند کرد، تا این جایزه دوباره اعتبار خود را در جامعه تاجیکستان به دست آرد. «گل نظر» پیرامون متن سرود ملی تاجیکستان که یک گروه تغییر آن را تقاضا می‌کنند نیز صحبت کرده است. وی گفته است، از بحث اکثر آن‌هایی که می‌خواهند سرود ملی را تغییر بدهند، بوی محل می‌آید نه بحث ادبی. این شاعر تاجیک از کم مطالعه بودن ساکنان تاجیکستان هم انتقاد کرده و گفته است، که «ما هنوز هم در فکر شکم هستیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,