Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
مهارت‌های زندگی – رازهای عمری طولانی

«لاغر شدن بایک عادت خیلی ساده»

2011 October 14

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

     این سال‌ها بحران چاقی با رشد عرضه غذاهای جدید فرآوری شده روز به روز جدی و جدی‌تر می‌شود. خوردن خوراکی‌هایی که سرشار از چربی و قند هستند با کم‌ترین مواد مغذی مفید و کالری (انرژی) تبدیل به یک عادت غذایی نا مناسب شده که در کمال ناباوری انسان‌های این دنیای مدرن را در میان انواع خوراکی‌های رنگانگ به سوءتغذیه سوق می‌دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

باید دانست که وقتی نام سوء تغذیه به میان می‌آید تنها نباید به یاد افرادی در افریقا یا سایر کشورهای فقیر دنیا افتاد. چگونگی خوردن یا انتخاب خوراکی می‌تواند انسان‌ها را در کمال ثروت به دام بدی تغذیه بیاندازد.

اما می‌توان با بهره بردن از بهترین عادت‌های خوراکی که امتحان خود را پس داده‌اند و مردمانی در اطراف جهان در طول قرن‌ها از آن پیروی کرده‌اند، وزن خود را متعادل نگاه داشت، عمری طولانی داشت در عین حال از مواد مغذی کافی بهره برد.

توصیه دکتر مائو برای ماه سپتامبر از سلسله عادت‌های مناسب برای سلامتی و داشتن عمری طولانی، کم‌کردن وزن با یک عادت ساده است: تنها تا جایی غذا بخور که سه چهارم معده‌ات پر شود.

این نهمین عادت از برنامه افزایش طول عمر در سال 2011 است که با پیروی از آن می‌توان در پایان سال 12 عادت مفید برای افرایش طول عمر فراگرفت.

تا به عادت ماه اکتبر برسیم نگاهی بیاندازیم به عادت ماه سپتامبر:

زمانی که معده اتان تا سه چهارم پرشد خوردن را متوقف کنید

   اگر به تجربیات و گفته‌های افرادی که بیش‌تر از صد سال عمرکرده‌اند دقت کنیم همگی در یک چیز اشتراک دارند و آن این است که  در حجم کمی غذا می‌خورند و اغلب زمانی که معده‌اشان تا سه چهارم پر می‌شود، خوردن را متوقف می‌کنند.

افراط در خوردن غذاهای چرب با کالری بالا و مواد مفید کم، بدن را در معرض چاقی و خطر بالای ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قرار می‌دهد. کم‌تر خوردن، هضم غذا را با افزایش سوخت و ساز بدن بهبود می‌بخشد و به شما اجازه می‌دهد تا مواد مغذی از مواد غذایی خود جذب کنید.

 اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی‌اتان شامل یک وعده پروتئین بدون چربی، چربی‌های سالم، کربوهیدرات و فیبر باشد

تلاش کنید مقدار غذایی را که در هر وعده غذا مصرف می‌کنید با جویدن آرام و متوقف کردن خوردن وقتی معده شما سه چهارم پر شد، کنترل کنید.

 اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی‌اتان شامل یک وعده پروتئین بدون چربی، چربی‌های سالم، کربوهیدرات و فیبر باشد.

راه‌های بیشتر برای این که مثل انسان‌های صد ساله غذا بخورید:

–  غذا را خوب بجوید

 در نظر داشته باشید که معده شما دندان ندارد! در واقع زمانی که موادغذایی را می‌جوید هضم در دهان شما آغاز می‌شود. بنابراین با  20 تا 30 بار جویدن هر لقمه پیش از بلعیدن به سیستم گوارش خود کمک کنید. برای این کار زمان اختصاص دهید و ببینید چگونه آهسته جویدن شما را از افراط در خوردن که منجر به افزایش وزن و ضعف سیستم هضم بدن شما می‌شود، دور می‌کند.

– در حال نشستن و با آرامش غذا بخورید

اغلب افراد صد ساله سخت در تلاش و فعالیت هستند اما از اهمیت به موقع غذاخوردن به خوبی آگاهی دارند. در پشت کامپیوتر خود و یا در حال کار غذا نخورید. بر عطر و طعم و بافت غذا تمرکز کنید. با این روش شما پرخوری نخواهیدکرد.

– هنگام غذا خوردن کاملن به هوش باشید

در بسیاری از فرهنگ‌ها که تعداد زیادی افراد باسن بالای صد سال دارند، رسم است که هنگام خوردن غذا دعایی پیش از آن می‌خوانند. این به این معنی نیست که مجبورید دعا کنید دعا کردن تنها راهی ساده است تا پیش از خوردن غذا مکثی کوتاه داشته باشید تا ببینید چگونه این غذا انرژی بدن شما را تامین می‌کند. حتی این لحظه‌ی کوتاه فکر کردن به وعده غذایی سبب می‌شود تا روحیه شما را در حالت آرامش نگاه دارد و به شما در هضم بهتر موادغذایی کمک می‌کند.

هرگز به هنگام خشم یا ناراحتی غذا نخورید.

– بیشتر بر مواد مغذی خوراکی‌ها تمرکز کنید

  درست است که طعم‌های خاص می‌تواند شما را بیشتر با خوردن هله هوله و تنقلات مشغول نگاه دارد اما در این حالت این زبان شما است که ممکن است خیلی لذت ببرد اما در واقع این تنقلات فراوری شده نیاز بدن شما را برای مواد مغذی حیاتی هرگز برآورده نمی‌کند.

در واقع شما احساس سلامت و انرژی بیش‌تری می‌کنید اگر از مواد مغذی استفاده کنید. به جای خردکردن چیپس زیر دندان‌هایتان بهتره یک هویج گاز بزنید یا یک موز را به جای یک بیسکوئیت انتخاب کنید.

نکته: به یاد داشته باشید که نوشیدن چای گیاهی هم‌چون چای نعنا یا زنجبیل می‌تواند سیستم گوارش شما را همواره فعال نگاه دارد.

 و هم‌چون هر عادت دیگری در این چند ماه سعی کنید انجام این عادت‌ها را ادامه بدهید و اگر مانعی در انجام آن پیش آمد در پی علت آن باشید. تجربه‌های خود را یادداشت کنید و در نهایت اگر به خوبی از عهده انجام آن روزانه تا آخر ماه بر آمدید به خود جایزه دهید.

یک پیش غذای سالم

چند حقه به بدن

اما هرچندکه آهسته و کم خوردن غذا در ابتدا بسیار دشوار است اما با انجام این عادت می‌بینید که چشم‌هایتان بزرگ‌تر از معده‌اتان شده‌اند.

در این جا به چند راه اشاره دارم که به شما کمک کند تا انجام این کار آسان‌تر شود:

–  هر بار که قطعه‌ای از غذا را در دهان می‌گذارید تا بجوید قاشق یا چنگال را زمین بگذارید تا زمان بیشتری داشته باشید.

– یک لیوان آب یخ قبل از غذا بخورید که کمک می‌کند احساس سیر بودن بکنید بنابراین کم‌تر غذا می‌خورید.

– زمانی که برای غذا خوردن به رستوران می‌روید یک ظرف بگیرید و نصف غذایتان را در آن بریزید. هم‌چنین می‌توانید یک پیش‌غذا سفارش بدهید و غذایتان را با دوستتان تقسیم کنید.

و در آخر ماه اگر فراموش نکرده باشید که تا پر شدن سه چهارم معده‌اتان بیشتر غذا نخورید و به آهستگی غذا بخورید، یک عادت خوب که به گوارش غذا کمک می‌کند در خودتان ایجاد کردید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,