شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
28 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«دم خروس»

۱۳۹۰ مهر ۲۳

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

«زیگفرید لنتس» (Siegfried Lenz) نویسنده آلمانی متولد 17 مارس 1926 مجموعه متنوعی از رمان، داستان کوتاه، مقاله، نمایش‌نامه‌های رادیویی و صحنه در کارنامه خود دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لنتس پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی در 1943 به نیروی دریایی پیوست و در حالی که هفده سال بیش‌تر نداشت اندکی قبل از پایان جنگ دوم جهانی در جبهه‌ی اشلیزویش هولشتاین (Schleswig-Holstein) شمالی‌ترین منطقه خاک آلمان اسیر شد. پس از آزادی به دانش‌گاه هامبورگ رفت و فلسفه، انگلیسی، و تاریخ ادبیات خواند. تحصیلاتش اما نیمه‌کاره ماند، چون به استخدام روزنامه معتبر «دای ولت» (Die Welt) در‌آمد، جایی که از 1950 تا 1951 سردبیر بود. بعدها هم‌راه «گونتر گراس» (Günter Grass) به حزب سوسیال دموکرات پیوست.

 زیگفرید لنتس از سال 2003 تا کنون در دانش‌گاه هاینریش هاینه در دوسلدورف استاد مدعو و عضو فرهنگستان زبان آلمان است. مهم‌ترین اثر او (Deutschstunde) بررسی تخیلی وظیفه شهروندی در دوره نازی‌هاست.

 «گرهارد شیجکا» (Gerhardt Csejka) منتقد رمانیایی- آلمانی جای‌گاه هنری لنتس را چنین توصیف می‌کند: «نویسنده‌ای که وظیفه‌ی خود می‌دانست به ملت آلمان کمک کند تا بتوانند بدهی خود را به جهان که هم‌راه با «پیشوا»یشان – هیتلر – به بار آورده بودند، بازپرداخت کنند. لنتس دست به هر عملی می‌زد تا از بروز مجدد خطر فاشیسم جلوگیری کند.

 لنتس در سال 1999 موفق به کسب جایزه‌ی گوته  (Johann Wolfgang von Goethe)، در دویست و پنجاهمین سال تولد این هنرمند نامی شد.

 داستان «دم خروس» توسط دکتر «تورج رهنما» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Camille Saint-Saens; Introduction & rondo Capriccioso in A minor Op. 28

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. علی
    1

    سلام
    خانم شعشعانی فایل های صوتی بعد از داستان کلاه کلمنتس قابل دانلود و دسترسی نیستند
    سپاس