Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
در گزارش احمد شهید ارایه شد

«انتقاد شدید از افزایش چشم‌گیر اعدام‌ها در ایران»

2011 October 15

خبر/ رادیو کوچه

نخستین ارزیابی احمد شهید، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران از وضع حقوق بشر در ایران عصر جمعه، در اختیار بی بی سی فارسی قرار گرفت.

او در گزارش خود که قرار است تا ساعاتی دیگر به طور رسمی منتشر شود، به نحوه رفتار با فعالان جامعه مدنی، آزادی اجتماعات، حقوق زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، مجازات اعدام و حبس به خاطر ارتباط با نهادهای خارجی اشاره دارد.

آقای شهید در این گزارش درباره وضع میرحسین موسوی و مهدی کروبی ابراز نگرانی کرده است او هم‌چنین احکام «اختیاری و مستبدانه» زندان برای روزنامه نگاران زندانی و رفتار «تبعیض آمیز» با آنان را موجب نگرانی شدید دانسته است.

گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش هنرمندان گزارش خود از حکم شش سال حبس برای کارگردانان سرشناس سینمای ایران، جعفر پناهی و محمود رسول اف و حکم پنج سال زندان که در غیاب محسن نامجو برای این خواننده صادر شده، به عنوان نمونه‌های نقض حقوق بشر انتقاد کرده است.

او در بخش حقوق زنان با اشاره به «قوانین تبعیض‌آمیز» علیه زنان در ایران به تلاش‌های فعالان حقوق آنان پرداخته است.

 احمد شهید هم‌چنین از افزایش چشم‌گیر اعدام‌ها در زندان های ایران به شدت انتقاد کرده است و در پایان این گزارش ابراز امیدواری کرده است که حکومت ایران راه را برای گفتگوی سازنده باز کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,