Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
از سوی منوچهر متکی در منامه عنوان شد

«آمادگی ایران برای مبادله اورانیوم در کیش»

2009 December 12

وزیر امورخارجه ایران با افشای بخشی از پاسخ ایران به پیشنهاد کشورهای غربی درمورد تأمین سوخت رآکتور تهران، گفته‌است که ایران آمادگی دارد ۴۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳.۵ درصد خود را با سوخت ۲۰ درصد در کیش مبادله کند.

به گزارش فردا، منوچهر متکی گفته‌است که پیشنهاد مبادله سوخت در کیش، بخشی از پاسخ ایران به پیشنهاد وین بوده و تأکید کرده‌است که اگر با این پیشنهاد موافقت شود، ما بلافاصله ۴۰۰ کیلو اورانیوم را به کیش خواهیم برد و این پروسه را آغاز خواهیم کرد.

20091212-news-motaki

منوچهر متکی که برای شرکت در ششمین اجلاس امنیتی منطقه به منامه سفر کرده‌است در یک نشست خبری با اشاره به این موضوع، گفته‌است که ایران که در ابتدا سوخت رآکتور تهران را از طریق آمریکا و پس از آن از طریق آرژانتین تأمین می‌کرد، برای برون‌رفت از بحرانی که خود کشورهای غربی ایجاد کرده‌بودند با کلیات پیشنهاد وین اعلام موافقت کرد.

ایران در ماه اکتبر در چارچوب توافقی که به پیش‌نویس وین معروف شد، به طور اصولی موافقت کرده بود که ۷۵ درصد از ذخیره اورانیوم خود را، که معادل ۱۲۰۰ کیلوگرم است، به روسیه بفرستد و دربرابر مقدار کم‌تری اورانیوم با غنای بالاتر برای مصرف در رآکتور تهران دریافت کند.

این توافق با واکنش‌هایی به‌ویژه در میان نمایندگان مجلس ایران روبه‌رو شد و از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم، از پیشنهاد تبادل سوخت به عنوان نوعی فریبکاری یاد کرد.

اکنون وزیر خارجه ایران می‌گوید که با وجود آنکه تهران با کلیات پیشنهاد موافقت کرد «یک دفعه دیدیم در رسانه‌های غربی اعلام شد هزار و ۲۰۰ کیلو اورانیوم از ایران خارج می‌شود تا ایران از تولید بمب اتم فاصله بگیرد، آیا این است پاسخ اعتماد سازی ایران؟ ما که می‌خواستیم به شما کمک کنیم».

مسوول دیپلماسی خارجی ایران با تأکید بر این که راکتور تهران برای دارو است نه سلاح، به طرح این سؤال پرداخته که «چرا [غربی‌ها] در رابطه با این موضوع انسانی گروکشی می‌کنند و این اقدام چه معنی می‌تواند داشته باشد؟

مسوول دیپلماسی خارجی ایران با تأکید بر این که راکتور تهران برای دارو است نه سلاح، به طرح این سؤال پرداخته که «چرا [غربی‌ها] در رابطه با این موضوع انسانی گروکشی می‌کنند و این اقدام چه معنی می‌تواند داشته باشد؟»

وی گفته است که ایران در این رابطه یا باید کل پیشنهاد غرب را رد می‌کرد یا راه میانه‌ای را انتخاب می‌کرد و افزوده است: « ما راه دوم را رفتیم و گفتیم معاوضه در طول چند سال صورت بگیرد و علاوه بر این به ۵+۱ اعلام کردیم ۴۰۰ کیلو اورانیوم ۳.۵ درصد را در کیش تحویل می‌دهیم و معادل ۲۰ درصد آن را در کیش می‌گیریم. آیا این پاسخ و ابتکار نیست؟ چرا برخی کشورها عوام فریبی می‌کنند؟»

وی هم‌چنین تأکید کرده‌است که ایران حق دارد بداند که طرف مقابل به دنبال کار سیاسی نیست.

تأکید وزیر خارجه ایران بر آمادگی تحویل بخشی از سوخت با غنای پایین ایران در ازای دریافت سوخت رآکتور تهران، در حالی است که تعلل ایران در پاسخ به پیشنهاد وین، واکنش‌هایی را در میان مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی برانگیخته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,