Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
گزارش روز تاجیکستان

«لباس و بار خلته‌های یگانه زائران تاجیک»

2011 October 17

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

  امسال پنج و نیم هزار داوطلبان زیارت خانه کعبه از تاجیکستان با لباس و بارخلته‌های یک‌سان به جده پرواز می‌کنند. این برای اولین بار است، که کمیته دین تاجیکستان برای زائران چنین لباس و بارخلته‌ها را آماده کرده و برای هر کدامی از آن ۵۰ دلار آمریکایی نیز گرفته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 در لباس زائران مرد پرچم تاجیکستان و در کنجی از روسری زنان پرچم و اسم تاجیکستان با حروف انگلیسی ثبت شده است. اگر هر سال زائران خانه کعبه موافق طبع و خواسته خود بارخلته‌ها می‌گرفتند اما امسال کمیته دین تاجیکستان به هر یک حاجی دو بارخلته داد که حجم و رنگ یکخیله دارند و بالای هر کدامی از آن‌ها ارقام نوشته شده است.

این اقدام کمیته دین واکنش‌های مختلف را در میان روحانیان تاجیک به بار آورده است. اکثر روحانیان می‌گویند، نباید دولت مجبور می‌کرد، تا زائران لباس یگانه بپوشند. در حالی‌ که به گفته آن‌ها شاید رنگ و یا شاید شکل این لباس پسند برخی‌ از زائران نباشد. گذشته از این زائران مجبور بودند برای این اقدام دولت ۵۰ دلاری پرداخت بکنند. ولی‌ در پاسخ به این دعوای روحانیان مسوولان دولت تاجیکستان می‌گویند این اقدام برای زود پیدا کردن زائران تاجیک در میان میلیون‌ها زائران گرفته شده است. «مولان مختاراف» معاون رییس کمیته دین تاجیکستان می‌گوید، برخی‌ از کشورهای مسلمانی، از جمله «ترکیا» این عمل را تجربه کرده و هنوز هم ادامه می‌دهد.

 کمیته دین تاجیکستان در دو سال آخر در راه زیارت خانه کعبه برای ساکنان کشور بعضی‌ از محدودیت‌ها جاری کرده است. سال گذشته این کمیته قرار کرد که افراد از هشتادساله بالا و از ۱۸ ساله پایین امکان سفر به مکه و مدینه را ندارند. کمیته دین تاجیکستان نهاد رسمی ناظر بر فعالیت‌های دینی تقریبن ده سال است که سفر زائران به حج را تامین می‌کند و شرکت‌های خصوصی را از این حقوق محروم کرده است.

 سفر زائران به خانه کعبه از تاجیکستان از سال‌های نودم قرن گذشته به این سو در شکل عمومی صورت می‌گیرد. در سال‌های ۱۹۹۰ مردم از طریق زمینی و با کمک شرکت‌های سیاحی به سعودی راه می‌یافتند. اما در آغاز سال‌های ۲۰۰۰، زمانی‌ که تعداد داوطلبان زیارت حج در تاجیکستان افزود، مقامات کمیته دین تلاش کردند، تا تنظیم سفر به حج را به اختیار این نهاد رسمی بگیرند و صاحب بازار گرمی‌ بشوند که شرکت‌های جهان‌گردی به وجود آورده بودند.

 این در حالی‌ است که هر سال قیمت سفر حج در تاجیکستان بالا می‌رود. امسال این قیمت به ۲۴۴۸ دلار رسید که در قیاس به یک سال پیش ۲۶۷ دلار بیش‌تر است. مقامات می‌گویند افزایش قیمت سفر حج به بالاروی نرخ مواد سوخت و بالاروی قرب دلار در تاجیکستان بستگی دارد. حتا به دلیل روز به روز بالا رفتن قرب دلار در تاجیکستان، مقامات خرج سفر حج را با دلار قبول کردند، نه مثل سال‌های قبل با پول ملی سامانی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,