Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
به دلیل پدیده گرمایش جهانی

«پیدایش هم‌نوع خواری در خرس‌های قطبی»

2009 December 12

خرس‌های قطبی مقیم کانادا به دلیل پدیده گرمایش جهانی و ذوب یخ‌ها در یافتن غذا با مشکل مواجه شده و ناگزیر به همنوع خواری روی آورده‌اند.

به گزارش جام‌جم آنلاین، تصاویری که در خلیج هودسون واقع در 200 مایلی شمال مانیتوبا در کانادا گرفته شده‌اند نشان می‌دهند که خرس‌های قطبی این منطقه درحال تبدیل شدن به حیواناتی هم‌نوع خوار هستند.

در این تصاویر به وضوح دیده می‌شود که یک خرس قطبی بزرگسال نر با دندان‌های خود سر یک خرس قطبی کوچک را حمل می‌کند. این خرس نر کمی قبل خرس کوچک را کشته و گوشت آن را خورده بود.

این درحالی است که خرس‌های قطبی هرگز حیوانات هم‌نوع خواری نبوده‌اند و به‌طور طبیعی با شکار فک‌ها در روی قطعات یخ غذای خود را تامین می‌کنند اما اکنون به دلیل ذوب یخ‌های قطبی به دلیل افزایش دمای متوسط منطقه شکار فک‌ها برای این پستانداران قطبی بسیار دشوار شده‌است. به طوری که فک‌ها در اغلب موارد در آب به سر می‌برند و به این ترتیب از دسترس خرس‌ها دور می‌مانند.

به اعتقاد دانشمندان کاهش قدرت شکار به معنی افزایش تغذیه بد و رشد موارد مرگ در جمعیت خرس‌های قطبی است. در حقیقت خرس‌های قطبی با تغذیه بد قادر نخواهند بود چربی کافی را که برای ادامه حیات در فصل زمستان مورد نیاز است، ذخیره کنند.

زیست‌شناسان تنها در سال 2009 در بین جمعیت خرس‌های قطبی منطقه مانیتوبا 8 مورد هم‌نوع خواری را ثبت کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,