Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
پرسه - 2

غذاهای خوشمزه تایلند را بشناسیم

2009 December 12

سیمین/ رادیو کوچه

شاید عجیب و غریب و نخوردنی‌ترین غذاهایی که به ذهن شما برسد غذاهای شرق آسیا باشد. همواره در سفر به کشورهای چین، تایلند، سنگاپور، کره یا مالزی این تصور درذهن گردشگران وجوددارد که در این کشورها مجموعه‌ای ازغذاها با انواع و اقسام جانوران و حشرات تهیه می‌شوند که فکرخوردن غذاهای محلی را از سر به درمی‌کنند.

هرچند‌ که در این کشورها به لحاظ موقعیت جغرافیایی‌، اقلیمی و فرهنگی غذاهایی از این دست مصرف‌می‌شوند اما این‌گونه خوراکی‌ها بخشی از غذهایی است که تهیه می‌شوند و این به این معنی نیست که تمام غذاهای محلی در این کشورها با ذائقه ما ناسازگار و غیرقابل استفاده ‌است.

دراین سلسله مطالب تلاش می‌شود تا شما را با خوردنی‌های کشورهای شرق آسیا هرچه بیشتر آشناکنیم.

غذاهای تایلندی

کشور تایلند بدلیل دارابودن جاذبه‌های طبیعی و فرهنگ و آداب و رسوم، تنوع صنایع‌دستی هم چنین پایین‌بودن مخارج زندگی یکی از مهم‌ترین مقاصد توریستی در جهان به‌شمار می‌رود. اما گفته می‌شود که برای ده‌ها هزار ایرانی که به تایلند سفر ‌کرده‌اند غذا یکی از مهم‌ترین مشکل آنان در سفر به این کشور است.

اکثر این گردش‌گران یا از رستوران‌های زنجیره‌ای بین‌المللی استفاده می‌کنند یا اگر اطلاعات کافی داشته‌باشند سری به رستوران‌های ایرانی یا عربی می‌زنند.

حشراتی که برای خوردن آماده شده اند

حشراتی که برای خوردن آماده شده اند

حتمن شما هم تصاویری از حشرات کباب یا سوخاری‌شده و یا انواع جانورانی که حتی تصور‌خوردن آن‌ها نیز انسان را از غذاخوردن بیزار می‌کند مشاهده کرده‌اید. اما تایلندی‌ها خوردنی‌های دیگری هم دارند. باید بدانید که موقعیت‌جغرافیایی این کشور این امکان را فراهم کرده تا بتوان از موادغذایی و محصولات کشاورزی گوناگون بویژه حبوبات در تهیه انواع غذاهای متنوع تایلندی بهره‌برد.

تزئین غذا نیز یکی از ویژگی‌های غذاهای تایلندی است

هم‌چنین نزدیکی به دریا امکان تهیه انواع غذاهای دریایی را نیز فراهم آورده که به لحاظ تازگی و خوش طعم‌بودن مشهور هستند. از طرفی هرساله باشکوه‌ترین جشنواره‌های مختلف غذا و تزئینات آن در این کشور برگزار می‌شود که گردش‌گران بسیاری را جذب می‌کند.

در این کشور 10 میلیون نفر مسلمان وجود دارد که این امر ارایه انواع غذاهای حلال گوشت را نیز امکان‌پذیر ساخته‌است. استفاده از محصولات کشاورزی تازه و روش‌های آسان و سریع در طبخ غذا یکی ازمهم‌ترین ویژگی آشپزی تایلندی است.

ترئین غذا یکی از ویژگی های غذاهای تایلندی است

ترئین غذا یکی از ویژگی های غذاهای تایلندی است

غذاها معمولا در رستوران‌ها سرو می‌شوند. البته بازار اغذیه فروشی‌های کنار خیابان نیز داغ است که اگر اطلاعات کافی یا راهنمای «تای» زبان ندارید استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

برای افرادی که گیاه‌خوار هستند شاید تایلند یکی از بهشت‌های روی زمین باشد چرا که در آشپزی تایلندی به مقدار فراوانی از سبزیجات تازه استفاده می‌شود و با توجه به اینکه اساسن در آشپزی مشرق زمین زمان پخت کوتاه است یا پخت به شیوه بخارپز انجام‌ می‌گیرد انواع گوناگونی از غذاهای گیاهی تهیه می‌شود.

یکی از نکات قابل توجه در غذاهای تایلندی این است که طعمی نسبتا شیرین دارند حتی سس تمبرهندی نیز شیرین‌است که چندان با ذائقه ما سازگار نیست و البته معمولن از لیمو همراه غذا استفاده می‌شود.

با توجه به این‌که تایلند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان برنج در جهان است برنج نقش اساسی در انواع غذاها در تایلند دارد. هم‌چنین انواع رشته‌های خوراکی (نودل ) که در سوپ‌ها یا غذاهای دیگری در ترکیب با سبزیجات‌، میگو، جوجه یا گوشت استفاده می‌شود.

ادویه‌هایی هم‌چون انواع کاری، فلفل و طعم‌دهنده‌هایی مثل سویا سُس، سُس چیلی، شیر نارگیل، آرد ذرت، روغن سبزیجات، سُس تمبرهندی و شکر نیز در تهیه خوراکی‌ها به کار می‌روند.

20091212-soc-taifood3

از نکات جالب‌توجه دیگر در آشپزی تایلندی استفاده از جوانه حبوبات است. سبزیجاتی مثل ریحان، پیازچه، کلم ، سیر و نوعی گیاه شبیه ساقه‌های پیازچه که گیاه لیمو (لیموگراس) نامیده می‌شود نیز به وفور درغذاها و یا همراه آنان استفاده می‌شود. بنابراین اگر برای سوپتان لیمو خواستید و اصرار کردند که در آن وجود دارد تعجب نکنید از این گیاه لیمو معمولا برای طعم‌دادن استفاده می‌شود.

از معروف‌ترین غذاهای تایلندی که در رستوران‌ها ارایه می‌شوند می‌توان به سوپ‌جوجه با شیرنارگیل، سوپ تند و ترش میگو، خوراک‌کاری سبز با گوشت گاو یا جوجه، کباب چوبی جوجه با سس و کیک کاری ماهی اشاره کرد.

یکی از خوش‌مزه‌ترین غذاهایی که می‌توان توصیه کرد برنجی است که با مخلوطی از جوجه خردشده، سیر، پیاز، گوجه‌فرنگی، پیازچه، سویا سس سفید، سس ماهی و فلفل به همراه تخم مرغ تهیه می‌شود و معمولا از میگو نیز برای تزئین آن استفاده می‌شود. این پلو را با غذاهای دریایی نیز سرو می‌کنند و نام محلی آن (khao phat) است.

در تایلند خوردن غذاهای دریایی را هرگز فراموش نکنید

سالادها نیز ترکیبی متداول از انواع سبزیجاتی که در همه‌جا استفاده می‌شوند دارند. همراه با سیر، فلفل و گاهی با قطعاتی از گوشت سرخ یا پخته و یا کباب‌شده به همراه آبلیمو، شکر، سس‌ماهی به عنوان طعم‌دهنده‌ای ترش و شیرین.

تایلندی‌ها برای دسر نیز از ترکیباتی همچون موز با شیر نارگیل، گوش‌فیل با کرم نارگیل یا کرم کاستارد در میوه پومپکین استفاده می‌کنند.

20091212-soc-taifood1

انواع میوه‌های گرمسیری و استوایی نیز در این کشور یافت می‌شود و به وفور در خیابان‌ها و فروشگاه‌‌ها عرضه می‌شود. جدا از انبه، نارگیل، آناناس که با آن آشنا هستید، مانگوستین، رامبوتان، رُزاَپل، دوریان، استار فروت و پُمِلو از دیگر میوه‌های این کشور هستند.

نوشیدنی متداول شیر نارگیل یا شربت انبه است و ذرت پخته و کبابی نیز در همه‌جا عرضه می‌شود.

فراموش نکنید به غذاهای محلی هر منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های سفر نگاه‌کنید

میوه‌های خشک نیز از دیگر محصولات خوراکی است که در تایلند زیاد مورد استفاده قرار‌می‌گیرد و البته یکی از مهم‌ترین صادرات این کشور نیز هست. البته از آنجا که این میوه‌های خشک معمولا شیرین یا کمی تند طعم دارشده‌اند چندان با ذائقه ایرانی همراه نمی‌شوند.

به هرحال می‌بینید با توجه به انواع مواد‌خوراکی که در این کشور وجود دارد می‌توان خوردنی‌های خوبی یافت و از تجربه سفر به همراه غذاهای شرقی خاطره خوشی سوغات آورد.

فراموش نکنید به غذاهای محلی هر منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های سفر نگاه‌کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment