Saturday, 18 July 2015
29 March 2023

«بارش شهابی در یک‌شنبه شب به اوج می‌رسد»

2009 December 13

بارش شهابی جوزایی شامگاه یک‌شنبه و بامداد دوشنبه در اوج فعالیت خود خواهد بود و فرصت مناسبی را فراهم می‌کند تا در آسمانی تاریک، میزان قابل توجهی شهاب قابل رصد شود.

حمید رضا شهشهان منجم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اعلام این خبر افزود: «با اینکه زمان حداکثر بارش در ساعات اولیه بعد از طلوع خورشید است و شهاب‌ها در این زمان برای ما قابل مشاهده نخواهند بود، ولی در صورت داشتن شرایط مناسب رصدی از جمله دوری از فضای پرنور شهرها، می‌توان انتظار رؤیت تعداد قابل ملاحظه‌ای شهاب را داشت»

وی ادامه داد: «شهاب‌ها قطعات کوچکی هستند که اغلب از دنباله‌دارها به جای می‌مانند و با ورود به جو زمین به شدت سوخته و نور تولید می‌کنند. ما شهاب‌ها را به صورت نقاطی نورانی که برای لحظه‌ای در آسمان ظاهر شده و پس از طی مسافتی ناپدید می‌شوند می‌بینیم؛ هر چه آسمانی که در آن رصد می‌کنیم تاریک‌تر و دید ما وسیع‌تر باشد، تعداد بیشتری شهاب برای ما قابل مشاهده خواهد بود»

شهشهان افزود: «بنابراین از حدود این ساعت به بعد می‌توان انتظار دیدن شهاب‌های جوزایی را داشت و چون اوج بارش در صبح دوشنبه است، هر چه به طلوع خورشید نزدیک‌تر می‌شویم بر تعداد شهاب‌ها افزوده می‌شود»

در ساعات ابتدایی شب در نیمه شرقی آسمان می‌توان انتظار دیدن شهاب‌های بیشتری را داشت ولی با ارتفاع گرفتن کانون بارش، شهاب‌ها در گستره وسیع‌تری دیده می‌شوند.

وی افزود: «در حدود ساعت 2 بامداد کانون بارش در نزدیکی بالای سر قرار دارد و احتمال دیدن شهاب‌ها در همه جهات یکسان خواهد بود و پس از آن به آرامی کانون به سمت مغرب تغییر مکان می‌دهد. در زمان اوج بارش شهابی جوزایی و در صورت داشتن شرایط مناسب رصدی، تا حدود 120 شهاب در ساعت قابل مشاهده خواهند بود»

شهشهان گفت: «برای دیدن تعداد قابل توجهی شهاب باید به دور از نور شهرها رفت و در آسمانی تاریک گستره وسیعی از آسمان را به طور مداوم زیر نظر داشت»

با اینکه اوج بارش برای ما قابل مشاهده نیست ولی در صورت رعایت این نکات، می‌توان ده‌ها شهاب در ساعت در پیش از روشن شدن آسمان مشاهده کرد. با رصد از داخل شهرها و یا با چند دقیقه نگاه کردن به بخش کوچکی از آسمان نمی توان انتظار دیدن تعداد زیادی شهاب داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,