Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
بیست‌و‌هشتم مهر- بیستم اکتبر

«تقویم تاریخ بیست‌وهشتم مهر»

2011 October 20

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1719 میلادی- «گوتفرید آشن‌وال» (Gottfried Achenwall)، ریاضی‌دان و فیلسوف آلمانی متولد شد‌.

پس از طی مدارج تحصیلی خود، به عنوان یک استاد برجسته ریاضی مطرح شد. وی با مطالعه و تحقیق در علم ریاضیات، علم آمار بنیان گذارد. وی علاوه بر ریاضی، در فلسفه و قوانین فلسفی مطالعات زیادی داشت و به عنوان یک صاحب‏نظر در این رشته آثار متعددی از خود به جای گذاشته است.

1803 میلادی- در این روز سنای آمریکا بر معامله خرید «لوییزیانا» از فرانسه صحه گذارد. خرید لوییزیانا اشاره به قراردادی در زمان رهبری ناپلئون، و ایالات متحده آمریکا، در زمان ریاست‌ جمهوری توماس جفرسون، دارد. طی این قرارداد، فرانسه از اراضی خود در آمریکای شمالی را به قیمت ۱۵ میلیون دلار به آمریکا واگذار کرد. در آن زمان سراسر دره «می سی سی پی» را لوییزیانا می‌خواندند که متعلق به فرانسه بود.

در پی تعرضات نیروهای ژنرال جکسون به فلوریدای اسپانیا مذاکراتی میان ایالات متحده و اسپانیا آغاز شده بود که پس از چهار ماه‌، دولت اسپانیا 20 اکتبر 1818 موافقت کرد که متصرفات خود در شرق رود «می سی سی پی» از جمله فلوریدا را به ایالات متحده بفروشد و دولت واشینگتن بعدا به جای پرداخت این پول به اسپانیا، آن را به اتباع خود داد. هم‌چنین 20 اکتبر 1818 میان انگلستان و دولت ایالات متحده قراردادی به امضا رسید که به موجب آن مرز ایالات متحده و کانادا، مدار 49 درجه عرض جغرافیایی تعیین شد.

1827 میلادی- جنگ دریایی «ناوارون» در دریای مدیترانه به وقوع پیوست. در این جنگ که در خلیج کوچک ناوارون واقع در آب‏های شمالی دریای مدیترانه روی داد، کشتی‏های جنگی انگلستان، روسیه و فرانسه در حمایت از یونان، به ناوگان امپراتوری عثمانی حمله بردند. در نهایت، جنگ با شکست عثمانی پایان یافت.

یونان توسط مقدونی‌ها، رومی‌ها و رومی‌های شرقی (دولت قسطنطیه) اداره می‌شد و پس از نشستن دولت عثمانی برجای روم شرقی، مانند سایر مناطق قلمرو این دولت به دست عثمانی‌ها افتاده بود. این جنگ‏ها از سال 1821 برای استقلال مردم یونان از عثمانی آغاز شده و تا 1829 ادامه پیدا کرد و یونان به استقلال دست یافت.

1964 میلادی- «هربرت هوور» (Herbert Hoover) سی‌و‌یکمین رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا درگذشت.

جمهوری‌خواهان هوور را در سال ۱۹۲۸ به عنوان کاندیدای حزب خود برای رقابت با «آلفرد اسمیت» از حزب دموکرات معرفی کردند‌. وی در این رقابت پیروز شد، اما در انتخابات سال ۱۹۳۲ از «فرانکلین روزولت» شکست خورد.

وی از جوانی وارد فعالیت‏های سیاسی شد و مدارج حزبی را پشت سر گذاشت. هوور، مدتی وزیر بازرگانی بود و زمانی به معاونت رییس جمهوری نیز دست یافت. سقوط بهای سهام موسسات صنعتی آمریکا در زمان ریاست جمهوری او، به اقتصاد این کشور و جهان ضربه وارد کرد و دموکرات‏ها از این پیشامد برای شکست دادن هوور در دور جدید انتخابات ریاست جمهوری استفاده‏های تبلیغاتی زیادی کردند. و نارضایتی‌ها موجب شکست وی در انتخابات 1932 شد.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1859 میلادی- «جان دوی» (dewey) از بزرگ‌ترین فیلسوفان قرن بیستم آمریکا متولد شد. پروفسور دوی یک‌سال پیش از مرگش، از تلاش مردم ایران برای ملی‌کردن صنعت نفت خود حمایت کرده و گفته بود که دکتر مصدق ایران را در راهی درست به سوی دمکراسی قرار داده است.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,