شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«امشب در سینما ستاره»

۱۳۹۰ مهر ۳۰

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

 «پرویز دوایی» متولد 27 آذر 1314 در تهران است. از سال 1330 نوشتن در مورد سینما را با مجله «روشن‌فکر» آغاز کرد. از آن‌جا که تحصیلات عالیه خود را در دانش‌گاه تهران در رشته زبان انگلیسی به پایان برده بود، در زمینه ترجمه مقاله‌‌‌های سینمایی و دیالوگ برای دوبله فیلم نیز فعال بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 هرچند دوایی بیش از سی سال است که در خارج ایران در پراگ زندگی می‌کند اما تاثیر نوشته‌های سینمای‌اش بر سینما دوست‌ها و منتقدین سینمایی ایران هم‌چنان زنده است.

 دوایی در کنار قلم زدن درباره‌ی سینمای جهان، نوشته‌های بسیار باارزشی نیز درباره سینمای ایران از خود به جا گذاشته است. از سال 1350 تا 1352 دبیر جشن‌واره فیلم‌های کودکان و نوجوانان بود و از سال 1351 نیز فعالیت خود را با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کرد.

 در کنار «فرهنگ واژه‌های سینمایی» چاپ 1364،  پرویز دوایی صاحب چندین مجموعه داستان کوتاه نیز هست. از آن میان مجموعه داستان «باغ» چاپ 1360، «سبزه پری» چاپ 1373، و «بازگشت یکه سوار» را می‌توان نام برد.

 اما آخرین اثر دوایی «امشب در سینما ستاره» که قطعه انتخابی این برنامه نیز به همین نام است، مجموعه‌ای خاطره گونه از بیست قطعه کوتاه است که نویسنده گاه خطاب به دوستی و گاه به یاد عزیزی در این مجموعه گرد آورده.  داستان کوتاه «امشب در سینما ستاره» به پرویز نوری منتقد فیلم و دوست و هم‌کار دیرین پرویز دوایی تقدیم شده است.

 این کتاب در دی‌‌ماه سال گذشته (1389) در تهران معرفی شد و هرچند دوایی خودش در آن زمان در تهران نبود اما دوستانی چون «احمدرضا احمدی»، «هوشنگ گلمکانی»، «ابراهیم حقیقی» و «علی بهزادی» (سردبیر مجله «سپید و سیاه» که دهه‌ها پیش آثار دوایی را چاپ می‌کرد) از او تجلیل کردند.

 موسیقی متن:

Joe Garland: In the Mood, & Glenn Miller: Moonlight Serenade

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. AYDIN
    1

    خانم شهشهانی سلام فایل ام پی تری برای دانلود نداره ؟


  2. shohreh shashani
    2

    با تشکر از توجه تان. نمی دانم چه موقع مراجعه کردید اما در حال حاضر فایل صوتی در ابتدای همین صفحه در دسترس است.