Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
پرسه – دنیای گردش‌گری

«گردش‌گری و آخرین تحولات جهان»

2011 October 24

 سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

از آن‌جا که این روزها بازار خبرهای مربوط به لیبی داغ داغ هست و همه دنیا چشم دوخته به شادی و پای‌کوبی ملی که پس از مرگ معمر قذافی در این کشور ایجاد شده یک خبر دارم از تاثیر مرگ قذافی بر میراث تاریخی این کشور:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

میراث تاریخی لیبی به غارت می‌رود؟

براساس اعلام یونسکو، مرگ «معمر قذافی»‌، میراث تاریخی لیبی را بیش از پیش در خطر تخریب و سرقت قرار داده است.

کارشناسان یونسکو معتقدند اگرچه گنجینه‌های باستانی لیبی در جنگ‌های داخلی این کشور تا حد زیادی دست نخورده باقی مانده بودند، اما مرگ «قذافی»‌، این آثار را بیش از پیش در معرض تعرض قاچاقچیان و سارقان قرار داده است.

دبیرکل یونسکو که در کنفرانسی برای حفاظت از میراث لیبی سخن گفته با اشاره به این که  مرگ «قذافی» می‌تواند همان بلایی را بر سر آثار تاریخی لیبی وارد کند که سقوط «صدام» بر سر هزاران شی باستانی عراق وارد کرد، تاکید کرده که با به وجود آمدن یک دوره طولانی بی‌ثباتی در لیبی، قاچاقچیان بهترین فرصت را برای تعرض به آثار میراث تاریخی این کشور به دست خواهند آورد.

این سازمان به کشورهای همسایه لیبی و اهالی دنیای تجارت نیز هشدار داده تا پیش از انجام هرگونه معامله در خرید آثار تاریخی این کشور نسبت به قانونی بودن آن‌ها، اطمینان پیدا کنند.

(حالا خدا می‌دونه بر سر آثار میراث تاریخی ما که هنوز جنگ و انقلاب نشده در معرض غارت و تخریب قرار گرفتند، قراره چی بیاد؟! دوست‌داران میراث فرهنگی از سرگذشت همسایه‌ها درس بگیرند و فکر چاره باشند!)

 

گردش‌گری تایلند در بحران سیل غرق می‌شود

اما در دنیای پر از بحران این روزها خبری هم دارم از گردش‌گری تایلند. بنا بر آخرین اخبار رسیده بحران سیل در تایلند، صنعت گردش‌گری این کشور را در وضعیت دشواری قرار داده است.

در حالی که نخست‌وزیر این کشور سیل را یک بحران ملی در تایلند عنوان کرده، گفته می‌شود که با رسیدن تبعات ناشی از سیل به شهر بانکوک هم‌چنین بسته شدن راه‌ها در بسیاری از مناطق این کشور، درخواست گردش‌گران برای سفر به این کشور با کاهش 70 درصدی روبرو شده است. و هرچند که وزارت گردش‌گری تایلند از امن بودن اغلب مقصدهای گردش‌گری این کشور خبر می‌دهد اما همین وزارت‌خانه آمارهایی را مبنی بر لغو 25 درصد برنامه‌های مسافرتی به این کشور منتشر کرده است.

گفتنی است که بخش هتل‌داری این کشور، رسانه‌ها و عدم عمراهی آن‌ها را عامل اصلی کاهش حضور گرش‌گران در این کشور دانسته‌اند.

هشدار یونانی‌های معترض به گردش‌گران

و اما پس از آن‌که پای جنبش وال استریت به دنیای گردش‌گری هم باز شد و معترضان این جنبش به  میدان ساعت شهر نیویورک که یک منطقه‌ی گردش‌گری در این شهر به شمار می رود نقل مکان کرذند تا گردش‌گران را نیز در جریان اعتراض‌های خود قرار دهند، در یونان نیز اعتصاب و تظاهرات سراسری خسارت‌های فراوانی را به صنعت گردش‌گری این کشور وارد کرده است.

 کارکنان و کارگران بخش حمل و نقل این کشور با چند ساعت اعتصاب، سیستم حمل و نقل را در این کشور مختل کردند و کارکنان فرودگاه‌های این کشور نیز هشدار دادند که در صورت عدم لغو قانون سخت‌گیری‌های اقتصادی، پرواز‌های گردش‌گران لغو شده یا به تاخیر انداخته می‌شود.

گفتنی است با وجود این اعتصاب‌ها، دولت این کشور مجبور به اعمال طرح سخت‌گیری‌های اقتصادی که شامل کاهش میزان حقوق و افزایش مالیات‌هاست، شده است.

سفر به هند تعطیل

و اما با آغاز فصل گردش‌گری در هند، دولت امریکا از شهروندان خود خواسته است تا به دلیل ادامه حملات تروریستی به این کشور سفر نکنند.

وزارت کشور آمریکا در اطلاعیه خود با اشاره به این که مناطق پرجمعیت هم‌چون، بازارها، ایستگاه‌های قطار، مناطق مذهبی وهتل‌ها مورد نظر حملات تروریست‌هاست از گردش‌گران آمریکایی خواسته تا در این مکان‌ها حاضر نشده و پیش از مسافرت به هند، تمامی گزارش‌های محلی مرتبط با شرایط و وضعیت داخلی این کشور را مورد بررسی قرار دهند.

گفتنی است که به دنبال آمریکا، کشورهای دیگری هم‌چون استرالیا،‌ انگلستان، نیوزلند و کانادا نیز در اقدامی مشابه هشدارهایی مسافرتی را برای گردش‌گران خود صادر کرده‌اند که این امر با انتقاد دولت هند روبرو شده است.

دولت هند این اقدام را به ضرر صنعت گردش‌گری این کشور در فصل اوج گردش‌گری هند دانست که باعث خالی ماندن هتل‌ها و دیگر جاذبه‌های تفریحی این کشور خواهد شد.

مالزی اولین انتخاب گردش گران تا سال 2020

و اما خبری از گردش‌گری مالزی که همواره از جمله سرخط اول خبرهای این کشور هست:

 دبیرکل سازمان جهانی گردش‌گری (UNWTO) مالزی را به ستاره‌ای در صنعت گردش‌گری دنیا تشبیه کرده و گفته که انتظار می‌رود تا سال 2020 این کشور به عنوان یکی از پنج کشور یا انتخاب نخست گردش‌گران جهان باشد.

طالب رفاعی که در سمینار «کمپین گردش‌گری برای رهبران جهان» گفته است که امروز مالزی به عنوان هشتمین مقصد گردش گران جهان شناخته می‌شود.

گفتنی است گردش‌گری سومین صنعت برتر دنیا است که یک نفر از هر دوازده نفر در دنیا در این صنعت اشتغال دارد و سالانه بیش از یک تریلیون دلار درآمد دارد.

چینی‌ها در بازار گردش‌گری ایران

و آخرین خبر این که قرار نیست تنها محصولات چینی بازار ایران را پرکنند. از این پس قرار است بازار گردش‌گری ایران نیز بیش از گذشته با حضور گردش‌گران چینی رونق پیدا کند.

بنا بر آخرین اخبار، تورآوران ایرانی اکنون بیش از گذشته بر روی روی بازار چین متمرکز شده‌اند و گفته می‌شود که ایران به عنوان مقصد صدو یازدهم در فهرست مقاصد گردش‌گران چینی قرار گرفته است.

در واقع بناشده با ایجاد  زمینه‌هایی از سوی دولت (که گویی تنها در زمینه چین تمایل به زمینه سازی دارد!) بخش خصوصی نیز وارد عمل شده و برای این کار برنامه‌ریزی کند هر چند که انجام این کار یعنی جذب گردش‌گران چینی به ایران با مسایل خاص خود روبروست.

رئیس هیات مدیره جامعه تورگردانان در این ارتباط گفته است که چین در هر حال یکی از بازارهای مهم است و جامعه تورگردانان 2، 3 سال است که روی بازار چین کار می‌کند. اولین هدف این بود که ایران جزو مقاصد قرار بگیرد که سال جاری تفاهم‌نامه ای بین ایران و چین امضاء شد و ایران مقصد 111 در فهرست مقاصد چینیان قرار گرفت.

آقای پورفرج در زمینه ابزار و امکانات نیز با اشاره به دعوت اعضای رسانه و دفاتر مسافرتی چین به ایران برای بازدید از شهرهای تهران، اصفهان و شیراز از تلاش برای تامین نیروی لازم مسلط به زبان چینی خبر داده است.

او با بیان این که در این زمینه با رایزن اقتصادی چین در ایران هماهنگ شده گفته است تا در مرحله نخست از چینی‌هایی که در ایران کار و زندگی می‌کنند و به زبان فارسی آشنایی دارند یا ایرانی‌هایی که به زبان چینی تسلط دارند، استفاده می‌شود و در مرحله بعدی تعدادی راهنمای ایرانی برای دیدن دوره آموزشی به چین فرستاده خواهد شد.

وی تاکید کرده که برروی شناخت ذائقه گردش‌گران چینی نیز کار خواهد شد تا بسته مناسب آن‌ها تهیه شود و البته در این زمینه رایزنی فرهنگی چین هم یاری می‌کند.

به هر روی با وجود آن که به نظر می‌رسد در حال حاضر در این بازار هم زمینه فعالیت بیشتر برای چینی‌ها فراهم شده تا ایرانی ها اما امید است که گردش‌گران چینی بتوانند در صد و یازدهمین انتخاب خود بالاخره به ایران بیایند و رونقی به صنعت گردش‌گری این کشور بدهند.

منبع

CHN

CHTN

STAR

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    بانک اطلاعات آژانسهای مسافرتی
    آخرین تورها و پکیج ها