Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
با اعلام نتایج اولیه شمارش آرا،

«پیروزی اسلام‌گرایان در انتخابات تونس»

2011 October 25

خبر / رادیو کوچه

نتایج اولیه انتخابات تونس که روز دوشنبه، 24 اکتبر منتشر شده است حاکی از پیش‌تازی قاطع اسلام‌گرایان بوده و در همین حال ناظران بین‌المللی از چگونگی برگزاری رای‌گیری تمجید کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، حزب اسلام‌گرای «نهضت» با اختلاف بسیار زیادی از رقبا پیش افتاده است. احزاب «ائتلاف برای جمهوری»، «دموکراتیک پیش‌رو» و «کنگره برای جمهوری» در مکان‌های بعدی قرار دارند.

این نخستین انتخابات در تونس پس از برکناری زین‌العابدین بن‌علی از ریاست جمهوری در ژانویه گذشته است. او 23 سال در مسند قدرت بود.

این رای‌گیری برای انتخاب 217 عضو مجلس موسسان برگزار شده است. نمایندگان این مجلس وظیفه دارند رییس دولت موقت تونس را انتخاب می‌کنند و پیش‌نویس قانون اساسی جدید را می‌نویسند.

هیتی از ناظران اروپایی می‌گویند این انتخابات آزادانه و منصفانه برگزار شده است. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز گفته است این رای‌گیری «یک پیش‌رفت مهم» است.

نماینده دیده‌بان حقوق بشر نیز آن را نمونه‌ای درخشان خوانده است.

مقام‌های تونس می‌گویند 90 درصد ثبت‌‌نام‌کنندگان به پای صندوق‌ها رفته‌اند. نتایج نهایی روز سه‌شنبه اعلام می‌شود.

انتظار می‌رود حزب اسلام‌گرای میانه‌رو «نهضت» بیش‌ترین آرا را کسب کند ولی نتواند اکثریت کرسی‌های مجلس موسسان را به دست بیاورد.

از سویی دیگر بخش‌هایی از این کشور نگران به قدرت رسیدن اسلام‌گرایان و چشم‌انداز تشکیل حکومتی تندرو است.

اما راشد غنوشی، رهبر حزب «نهضت» در گفت‌وگویی تاکید کرده است: «هیچ‌کس در نهضت نیست که در اسلام شکی داشته باشد. اسلام مرجع ماست و هیچ‌کس در این مورد اختلاف نظری ندارد. هیچ‌کس در نهضت تردیدی در دموکراسی ندارد. هیچ‌کس در نهضت تردیدی در برابری زن و مرد ندارد. هیچ‌کس در نهضت نمی‌گوید که فلان حزب را باید منحل کرد چون کمونیست و مخالف ماست.»

بیشتر بخوانید:

«برگزاری انتخابات تونس پس از سقوط بن‌علی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,