Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
سوم آبان- بیست‌و‌پنجم اکتبر

«تقویم تاریخ سوم آبان»

2011 October 25

رادیو کوچه

1881 میلادی- «پابلو روئیس پیکاسو» (Pablo Ruiz Picasso) نقاش، طراح صحنه، پیکرتراش و سرامیک‌کار اسپانیایی در «مالاگا» زاده شد. او یکی از برترین و تاثیرگذارترین هنرمندان سده ۲۰ میلادی بود. او به هم‌راه «ژرژ براک» (Georges Braque) نقاش و پیکرتراش فرانسوی، سبک «کوبیسم» را پدید آورد. از جمله آثار مشهور او می‌توان به «دوشیزگان آویگنون» و «گرنیکا» (Guernica) اشاره کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی تحصیلات خود را در فرانسه به پایان رساند. او نزد پدرش که استاد نقاشی بود به آموختن صورت‌گری پرداخت و در سال ۱۹۰۳ به پاریس رفت. او در مجسمه سازی، قلم زنی، حکاکی روی چوب، معماری تبحر داشت. پیکاسو علاقه خاصی به زن‌ها داشت و بیش‌تر نقاشی‌های وی راجع به زن‌ها بود.

پیکاسو در آوریل ۱۹۷۳، در اوج دل‌باختگی‌اش به ژاکلین درگذشت.

1917 میلادی- بلشویک‌ها به رهبری «ولادیمیر لنین»، با برکناری دولت موقت، قدرت را در روسیه به دست گرفتند. در واقع امروز آغاز انقلاب اکتبر روسیه علیه حکومت تزاری است. لازم به اشاره است در تقویم آن زمان روسیه (تقویم ژولیان)، انقلاب «هفتم نوامبر» آغاز شده بود، بنابراین «25 اکتبر» طبق تقویم گریگوری است که اینک بین‌المللی شده و تاریخ روی‌دادها را به آن می‌نگارند.

انقلاب بلشویکی اکتبر در حقیقت سومین مرحله از انقلاب مردم روسیه در طول سال 1917 بود. انقلاب اول توسط لیبرال‌ها، و انقلاب دوم که موفق به وادار کردن تزار نیکلای دوم به تفویض اختیارات شد، در فوریه همان سال توسط چپ‌گرایان و ناسیونالیست‌ها انجام شده بود.

در حالی که جنگ جهانی اول به شدت ادامه داشت، ضعف حکومت تزاری روسیه باعث نارضایتی شدید مردم شده بود. به همین علت در  مارس 1917، تزار نیکلای دوم از پادشاهی روسیه استعفا کرد و «کرنسکی» (kerensky)، دولت موقت را تشکیل داد. در این هنگام بود که بلشویک‏ها افکار عمومی را به سوی خود جلب کردند. در نهایت، با مقدماتی که فراهم آمده بود، قیام مسلحانه یا انقلاب بلشویکی، از نخستین ساعات بامداد روز هفتم نوامبر 1917 (برابر با 25 اکتبر در تقویم گریگوری) آغاز شد.

1983 میلادی- نیروهای آمریکایی به گرانادا حمله کردند. در  مارس 1979 کودتای انقلابی خلق و چپ‏گرا به رهبری «موریس بیشاپ» در کشور گرانادا واقع در حوزه دریای کارائیب در آمریکای مرکزی روی داد و در طی آن دولتی کمونیستی بر سر کار آمد. سیاست سوسیالیستی بیشاپ، باعث شد آمریکا در ابتدا به برقراری تحریم‏های اقتصادی و تجاری اقدام کند و پس از چندی، برنامه براندازی حکومت گرانادا را در دستور کار خود قرار دهد. در این زمان موریس بیشاپ که در داخل، از جانب گروه‏های چپ افراطی نیز تحت فشار بود طی کودتایى نظامی از کار بر کنار شد و به قتل رسید. آمریکایى‏ها با اعزام زیردریایى‏های خود به گرانادا حمله بردند.

1371 خورشیدی- «ابوالقاسم حالت» شاعر، مترجم و طنزپرداز ایرانی درگذشت. وی در سال ۱۲۹۸ در تهران به دنیا آمد. در شرکت ملی نفت ایران کار می‌کرد. ابوالقاسم حالت در جوانی به فراگیری زبان‌های عربی، انگلیسی و فرانسه پرداخت سپس به شعر و شاعری روی آورد و به سرایش شعر در قالب کهن و تذکره‌نویسی پرداخت.

ابوالقاسم حالت از سال ۱۳۱۷هم‌کاری خود را با مجله فکاهی «توفیق» آغاز کرد و بحر طویل‌های خود را با امضای «هدهد میرزا» و اشعارش را با اسامی مستعار «خروس لاری»، «شوخ»، «فاضل ماب» و «ابوالعینک» به چاپ می‌رساند. حالت در ترانه‌سرایی نیز توانا بود و این ترانه‏ها را در قالب فکاهی، انتقادی علیه وضعیت سیاسی و اجتماعی می‌نوشت. با نشریاتی مانند «امید»، «تهران مصور» و «پیام ایرانی» نیز هم‌کاری داشت. گفته شده سراینده نخستین سرود جمهوری اسلامی بوده است.

دیوان حالت، تذکره شاهان شاعر، فکاهیات حالت و دیوان ابوالعینک از جمله آثار متعدد این ادیب ایرانی هستند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1302 خورشیدی- سلطان «احمد شاه» قاجار ژنرال «رضاخان پهلوی» سردار سپه را رییس‌الوزرا دولت ایران کرد و هشت روز پس از این انتصاب عازم اروپا شد.

1379 خورشیدی- «فریدون مشیری»، شاعر و ترانه‌سرای نام‌دار ایران درگذشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,